چراغ نشر نیمه خاموش شد/آمارهای نگران‌کننده در تیرماه+ جدول

چراغ نشر نیمه خاموش شد/آمارهای نگران‌کننده در تیرماه+ جدول

به گزارش سراج24، سال 99 سال سختی برای عمده صنایع کشور از جمله صنعت نشر است.‌ صنعت نشر که در طول سال گذشته چشم امیدش به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران برای جبران ضرر و زیان‌های اقتصادی‌ بود، حالا با شدت گرفتن دوباره شیوع کرونا باید قید نمایشگاه را در سال جاری بزند. این یعنی جبران نشدن زیان‌های اقتصادی ناشران در سال گذشته و کمبود نقدینگی در نشر؛ موضوعی که به خوبی خود را در آمارهای نشر در چند ماه ابتدایی سال نشان داده است. 

دوره قرنطینه در فروردین‌ماه موجب شد که ناشران هیچ کتابی منتشر نکنند. آمارها نشان می‌دهد که ناشران در اردیبهشت و خرداد و حالا تیر هم نه تنها جبران فروردین را نکردند،‌ بلکه با کاهش قابل توجه در میزان انتشار عناوین نیز مواجه بوده‌اند.

آمارهای خانه کتاب نشان می‌دهد که از ابتدای تیر ماه تاکنون که بیش از دو سوم ماه گذشته است،‌ تنها دو هزار و 240 عنوان کتاب منتشر شده است. از این تعداد 1533 عنوان تألیف و 707 عنوان ترجمه بوده است.

همچنین هزار و 438 عنوان چاپ اول و 802 عنوان نیز چاپ مجدد بوده است. شمارگان کتاب‌های منتشر شده نیز نشان از ضعف در بدنه نشر دارد؛‌ زیرا تنها دو میلیون و 438 هزار و 167 نسخه کتاب در تیرماه منتشر شده است؛ یعنی شمارگان کتاب‌ها زیر 100 نسخه بوده است. بیشترین کتاب‌های منتشر شده در تیرماه به حوزه ادبیات با 437 عنوان کتاب اختصاص داشته است.

 ناشران کودک و نوجوان نیز296 عنوان کتاب چاپ کرده‌اند که از این میان 161 عنوان تألیف و136 عنوان ترجمه بوده است. 181 عنوان کتاب‌های کودک نیز تجدید چاپ و 115 عنوان چاپ اول بوده است.

خرداد ماه البته وضع نشر به نسبت تیرماه بسیار بهتر بوده است.‌ خردادماه امسال شاهد انتشار هفت هزار و 432 عنوان کتاب بوده‌ایم که از این میان پنج هزار و 263 عنوان کتاب تالیف و 2 هزار و 169 هنوان تجدید چاپ بوده است. چهار هزار و 512 عنوان از کتاب‌های خرداد چاپ اول و 2 هزار و 935 عنوان نیز چاپ مجدد بوده ‌است.

اگر سری هم به آمارهای نشر در اردیبهشت ماه بزنیم، شاهد افزایش 9 درصدی در انتشار تعداد عناوین نسبت به دوره زمانی مشابه سال گذشته هستیم که می‌توان گفت‌ این 9 درصد، جبران عدم انتشار کتاب در فروردین ماه است.‌ در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز هشت هزار و 123 عنوان کتاب چاپ شده است.

موسسه خانه کتاب ایران ,

بیشترین افزایش در رده‌های کودک و نوجوان به میزان 67 درصد، کلیات به میزان 66 درصد، سپس موضوعات هنـر 46 درصـد و تاریخ و جغرافیا 31 درصد بوده و بیشترین کاهش در رده‌های کمک درسی و آموزشی به میزان 38 درصد و زبان به میزان 16 درصد بوده است.

در حالی آمارها صدای هشدار و وضعیت قرمز برای نشر را به صدا درآورده‌اند که وزارت ارشاد هنوز تکلیف نمایشگاه کتاب تهران را مشخص نکرده است. هر چند که تعیین تکلیف برای برگزاری نمایشگاه به ستاد مقابله با کرونا واگذار شده است‌، اما در وضعیت فعلی بسیار بعید است که بتوان نمایشگاه را در مهرماه یا حتی بعد از آن برگزار کرد؛‌ بنابراین این سؤال پیش می‌آید که به جای از دست دادن فرصت‌ها و منتظر ماندن برای تصمیم‌گیری ستاد بهتر نیست که وزارت ارشاد به سراغ گزینه بعدی خود که همان حمایت از صنعت نشر در قالب بسته‌های اقتصادی در صورت برگزار نشدن نمایشگاه کتاب است، برود؟

 

اخبار مرتبط

توجه به سلامت معنوی در بهبود کرونا موثر است

راه بررسی اثربخشی داروی امام کاظم(ع) بسته نیست

«حاج رسول» کیست؟ / «سردار مدافع حرم» زنده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha