«سنگرسازان بی‌سنگر» نمادی از سیرت زلال انقلاب اسلامی

«سنگرسازان بی‌سنگر» نمادی از سیرت زلال انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پیروزی رسید و همین اقدام موجب بیداری ملت‌های مستضعف جهان که زیر سلطه و زورگویی آمریکایی‌ها و عاملان آن قرار داشتند، شد.

جنبه‌های بیرونی انقلاب اسلامی آن‌قدر فراگیر و کامل بود که در حال حاضر نیز شاهد الگو گرفتن برخی از کشور‌های آفریقایی و عربی در راستای ایستادگی در برابر حاکمان ظالم هستیم، لذا جنبه‌های الگودهی بیرونی انقلاب فراوان است، اما برکات داخلی انقلاب اسلامی بسیار ارزشمند و با هدف کمک به محرومان و مستضعفان بوده است که همین ویژگی است که انقلاب اسلامی ایران را به سایر انقلاب‌ها متمایز می‌کند.

از آنجا که یکی از اهداف امام خمینی (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محرومیت‌زدایی بوده است، بنابراین امام راحل چند ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در ۲۷ خرداد سال ۱۳۵۸ دستور تشکیل جهاد سازندگی را دادند. جهاد سازندگی یکی از نهاد‌های مردمی و انقلابی است که از همان روز‌های آغازین تشکیل نیز بسیاری از جوانان را جذب کرد و این افراد برای رسیدگی به وضعیت روستانشینان و محرومان که اغلب در حاشیه شهر‌ها زندگی می‌کردند، بسیج شدند. چراکه محرومان در دوران پهلوی بیشترین ضربه را خوردند و به نوعی اصلاً به نیاز‌های آن‌ها توجهی نمی‌شد.

ضرورت رسیدگی به وضعیت محرومان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از آن جهت حائز اهمیت بود که رویکرد رژیم پهلوی بر توسعه شهر‌های بزرگ بود و طبیعی بود که برای رسیدن به این هدف از روستا‌ها غافل می‌شدند و به طور کلی در الگوی توسعه اقتصادی رژیم شاه تشکیلات و سازمانی برای رفع نیاز‌های روستاییان پیش‌بینی نشده بود. به همین دلیل بود که با تشکیل جهاد سازندگی با تدبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، موجی از شادی بین مردم به‌ویژه مناطق محروم به‌وجود آمد.

رژیم پهلوی با رویکرد توسعه فرهنگ شهرنشینی اقداماتش را پیش برد و در این راستا توجهی به صنعت کشاورزی نمی‌شد، لذا همین عامل دلیل شد تا در آن دوران اکثر روستاییان بیکار شوند و برای گذراندن امورات خود به شهر‌ها کوچ کنند، اما به‌دلیل بالا بودن هزینه‌ها در شهر نیز با مشکلاتی مواجه بودند؛ بنابراین تشکیل نهاد انقلابی مانند جهاد سازندگی از سوی امام خمینی (ره) و رسیدگی به وضعیت محرومان با توجه به جمعیت بالایی که در روستا‌ها ساکن بودند، تدبیری ارزشمند و قابل تقدیر بود که نتایج مثبتی را نیز به مرور زمان در پی داشت و این‌گونه بود که امام راحل چهار ماه پس از سقوط شاه با درک اهمیت روستا در تأمین استقلال سیاسی و اقتصادی با صدور فرمانی خواستار آن شدند تا ارگانی برای رسیدگی و رفع محرومیت روستاییان تشکیل شود و از مسئولین خواستند تا با اختصاص امکانات موجود کشور و بهره‌گیری از نیرو‌های داوطلب مردمی، سازندگی روستا‌ها را در اولویت قرار دهند.

در ادامه پیام امام خمینی (ره) درخصوص تشکیل جهاد سازندگی را مشاهده می‌کنیم.

«بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

باید به ملت متوسل بشویم، ملتی که بحمدلله مهیای خدمت و فداکاری بوده و هستند. ملت ما با فداکاری بحمدالله مراحل با اهمیت را پشت سرگذاشته، موانع مرتفع شد، خائنین رفتند و اگر تتمه‌ای هم باشد با همت ملت خواهند رفت. لکن این دیوار شیطانی بزرگ که شکست، پشت این دیوار و خرابی‌های زیادی هست و ناچاریم که برای سازندگی به ملت متوجه بشویم.

برای اینکه خرابی‌هایی را که در طول مدت حکومت پهلوی در مملکت ما حاصل شده است ترمیم کنیم و بحمدالله ملت ما راجع به سازندگی مهیا بودن خود را اعلام کردند. دانشجو‌های عزیز، متخصصین، مهندسین و بازاریان، کشاورزان همه قشر‌های ملت داوطلب‌اند که ایرانی که به طور مخروبه به دست ما آمده، بسازند. از این جهت باید ما این جهاد را به سازندگی موسوم کنیم.

خداوند به همه ملت و به همه کسانی که در این راه تشریک مساعی می‌کنند و این وظیفه اخلاقی شرعی را ادا می‌کنند توفیق عنایت کند. همه موفق باشند که در این جهاد شرکت کنند و این خرابه‌ها را بسازند و برادران خودشان را کمک نمایند که شاید هیچ عبادتی بالاتر از این عبادت نباشد. بلکه من از اشخاصی که برای زیارت‌ها مثل زیارت خانه خدا و مدینه منوره می‌خواهند به طور استحباب بروند از آن‌ها می‌خواهم و تقاضا می‌کنم که شما که برای ثواب می‌خواهید به مکه مشرف بشوید و یا می‌خواهید به مدینه منوره و یا به عتبات عالیات مشرف بشوید، امروز ثوابی بالاتر از این نیست که به برادران خودتان کمک کنید و این سازندگی را همه با هم شروع کنیم که ایران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات یابند.

خداوند به همه شما اجر عنایت می‌کند و همان ثوابی را که شما از زیارت می‌خواهید خداوند در این جهاد به شما خواهد داد.

والسلام و علیکم و رحمه الله و برکاته»

امام خمینی (ره) تمام اقدامات و برنامه‌های خود را با شناخت دقیق نیاز‌های مردم و شرایطی که در آینده امکان دارد در کشور به‌وجود بیاید، انجام می‌داد. آینده‌نگری امام راحل منجر به این شده که امروزه درصورت بروز بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله، قبل از اینکه نیرو‌های دولتی به مناطق آسیب دیده بروند، نیرو‌های داوطلب مردمی در قالب گروه‌های جهادی به یاری مردم می‌روند و به‌طور کلی مردم آسیب دیده در شرایط بحرانی قبل از اینکه چشم انتظار کمک نهاد‌های دولتی باشند، روی کمک گروه‌های جهادی حساب کرده‌اند. البته که نیرو‌های جهاد سازندگی بعد از اتمام جنگ تحمیلی نیز اقدامات بسیاری برای آبادانی شهر‌هایی که در دوران جنگ تحمیلی درگیر جنگ بودند، انجام دادند؛ بنابراین اقدام امام خمینی (ره) در تأسیس جهاد سازندگی اقدامی تأثیرگذار در حوزه محرومیت‌زدایی بوده است.

جهادگران همان‌گونه که بعد از جنگ در آبادانی شهر‌ها اقداماتی را انجام دادند، با شروع حمله ناجوانمردانه دشمن بعثی به کشور نیز به جبهه‌ها شتافتند و در حوزه مهندسی جنگ فعال بودند، به‌طوری که برخی از پیروزی‌های آن دوران را مدیون اقدامات و تلاش‌های جهادگران هستیم. احداث پل‌های معلق و خاکریز در برخی از عملیات‌ها توسط جهادگران طوری بود که تعجب بعثی‌ها را نیز به‌دنبال داشت، چراکه این عزیزان با دستان خالی اقدام به احداث پل‌ها، جاده‌ها و خاکریز‌ها می‌کردند و شاید به همین دلیل بود که به این افراد لقب سنگرسازان بی‌سنگر را داده بودند؛ بنابراین این‌طور می‌توان گفت که تدبیر امام خمینی (ره) در تأسیس جهاد سازندگی نه تنها برای آن دوران بلکه برای تمام دوران‌ها کارساز بوده است که نمونه‌های آن را درحال حاضر نیز شاهد هستیم.

جهاد سازندگی اهدافی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به زدودن فقر و محرومیت از روستاها، حرکت به سوی استقلال و خودکفایی کشور با تلاش در جهت بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی روستاها، ایجاد زمینه لازم جهت رشد شخصیت والای انسانی روستاییان از طریق مشارکت و نظارت آنان در فعالیت‌های روستایی و بسیج اقشار مختلف مردم جهت سازندگی روستا‌ها و فراهم کردن امکان تلاش برای رشد و تکامل آن‌ها اشاره کرد.

اخبار مرتبط

اردوی جهادی شهید احمد کاظمی

اعزام 80 متخصص جهادی یزدی برای محرومیت‌زدایی سیستان و بلوچستان در نوروز 1401

اعزام بیش از ۲۰ هزار دانشجوی جهادی به مناطق محروم در ایام نوروز

0 نظر

ارسال نظر

capcha