۲۵ هزار کانون مساجد مجری طرح اوقات فراغت

۲۵ هزار کانون مساجد مجری طرح اوقات فراغت

حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشوربا اشاره به اجرای طرح «تابستانه فهما» توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهارداشت: این طرح از ۱۰ تیرماه تا ۵ شهریورماه در ۲۵ هزار کانون مساجد همانند سال‌های گذشته البته با تفاوت در محتوا و رویکرد اجرایی، برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: این طرح ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان اعم از دختر و پسر در مساجد اجرایی خواهد شد.

برگزاری کلاس و اردو در اوقات فراغت منوط به تایید ستاد کروناست

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین جهات اوقات فراغت این است که بهترین زمان‌ها برای القای فکر، اندیشه و فرهنگ مورد قبول خود به افراد و جامعه است و با مدیریت اوقات فراغت افراد می‌توان باورها، ارزش‌ها، رفتارها، امیال و خواسته‌هایشان را به سمت و سوی موردنظر سوق داد تصریح کرد: برنامه‌های اوقات فراغت امسال با رویکردی جدید با توجه به شیوع ویروس کرونا دنبال خواهد شد که در این راستا تمامی ستادهای استانی موظفند با اخذ دستورالعمل و تاییدیه برای برگزاری کلاس‌ها و برنامه‌های اردویی اقدام کنند و در این زمینه حتماً باید نامه‌نگاری با ستاد مبارزه با کرونا استان داشته باشد.

اهداف برگزاری طرح غنی‌سازی اوقات فراغت

ارزانی با اشاره به اهداف برگزاری این طرح گفت: رشد و پرورش استعدادهای بالقوه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، تقویت ابعاد ایمان، همدلی، کار و ایثار در محیط مسجد، خانواده و محله و استفاده از ظرفیت‌های خودجوش و داوطلبانه مردمی با محوریت کانون مساجد از اهداف طرح ملی غنی سازی اوقات فراغت بچه‌های مسجد با عنوان تابستانه فهما است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: این کانون‌ها باید با محوریت امام جماعت، همراهی هیأت امنا و سایر تشکل‌های مسجد و محله با رویکرد شبکه‌سازی و جریان‌سازی با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و فعالان فرهنگی و اجتماعی محله، گام موثری برای غنی‌سازی اوقات فراغت اعضای خود بپردازند.

وی با اشاره به محتواهای در نظر گرفته شده برای برنامه‌های اوقات فراغت امسال گفت: برنامه‌ها به صورت سه شبستان فرهنگ، هنر و نوآوری طراحی شده است که هرکدام دارای رواق‌هایی هستند.

جزییات شبستان‌های کانون‌های مساجد

ارزانی با اشاره به رواق‌‌های شبستان فرهنگ در این برنامه‌ها گفت: شبستان فرهنگ با رویکرد قرآنی در بخش‌های نور، کتاب، رسانه، همدلی و دانش و در قالب‌های کلاس، همایش، نشست، محفل، حلقه، بازدید، مسابقه، نمایشگاه، شبکه‌های مجازی، تولید دانش و کارگاه قرآنی برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: در شبستان نوآوری نیز دو رواق پیگیری خواهد شد، گفت: کارآفرینی و فناوری دو محور برنامه‌ها در این بخش خواهند بود که در قالب‌های کارگاه، نمایشگاه، فروشگاه، ارائه طرح، کلاس، شبکه‌های مجازی دنبال خواهد شد.

رویکردهای هنری اوقات فراغت مسجدی‌ها

وی با اشاره به رواق‌های در نظرگرفته شده برای شبستان هنر گفت: سرود، نمایش، فیلم، قلم و ترنج در قالب‌های کلاس، کارگاه، تولید اثر، نمایشگاه و نشست برگزار خواهد شد.

ارزانی با بیان اینکه در خصوص هر کدام از رواق‌ها یک طرح ملی در کشور اجرایی می‌شود گفت: به طور مثال در خصوص رواق نور، طرح ملی تلاوت نور در مساجد کشور اجرایی می‌شود و در خصوص رواق کتاب، طرح شنبه‌های کتاب اجرایی می‌شود که ماحصل این طرح‌ها در سطح شهرستان و استان به صورت ملی ظهور و بروز خواهد داشت.

صدور مجوز کانون‌های مساجد الکترونیکی شد

رئیس ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه تمامی مساجد امکان راه اندازی، کانون‌های فرهنگی و هنری را دارند و مجوز تاسیس به صورت الکترونیکی ارائه خواهد شد گفت: کانون‌های مساجد می‌توانند اعلام کنند که در کدام یک از شبستان‌های فرهنگ، هنر و نوآوری فعالیت خواهند کرد و پس از مدتی نیز می‌توانند با پیشرفت و تلاش در یک رواق، به صورت تخصصی مجوز آن را دریافت کنند که حتی در آینده وزارت کشور، نهادهای مردمی و خصوصی در آن زمینه با آن‌ها همکاری داشته باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha