یادداشت منا اورعی: حجاب و عفاف در پرده غفلت صدا و سیما

یادداشت منا اورعی: حجاب و عفاف در پرده غفلت صدا و سیما

به گزارش خبرنگار واحد زنان و خانواده سراج24، ترویج فرهنگ حجاب و پوشش عفیفانه درمیان نسل جوان به عنوان آینده‌سازان کشور عزیزمان، سبب می‌گردد از جامعه‌ای سالم برخوردار باشیم که قابلیت رشد و توسعه کشور در تمام ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ... را خواهد داشت. بیش از ۲۶ دستگاه، در موضوع فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب مسئولیت دارند اما سازمان صدا و سیما در این زمینه، جایگاه ویژه‌ای دارد. از این رو، «منا اورعی» گوینده خبر و مجری تلویزیون در آستانه هفته حجاب و عفاف، یادداشتی به انتقاد از عملکرد صدا و سیما در این حوزه نوشته است:

« چند سالی می‌شود که عفاف و حجاب، دغدغه خیلی از افراد و نهادهای فرهنگی و اجتماعی و سیاسی است؛ البته فقط دغدغه. کار خاصی برای این دغدغه انجام نمی‌دهند، نهایت به یک همایش و پوستر و رونمایی از یک محصول ختم می‌شود و تا سال آینده مسکوت می‌ماند.

من به طور ویژه در خصوص صدا وسیما صحبت می‌کنم، مکانی که در آن کار می‌‌کنم و تلاش دارم، تاثیرگذار باشم. بیایید به عملکرد صدا و سیما در سال گذشته بیاندیشیم. چه تعداد برنامه (اعم از سریال، مستند، فیلم کوتاه یا سینمایی) ویژه حجاب و نه عفاف ساخته شده است. تقریبا هیچ!!

نکته جالب اینجاست که بازیگر فیلمی هم که به طور غیرمستقیم نماینده فرد با حجاب به بیننده معرفی می‌شود و یا به نوعی ترویج کننده حجاب به شمار می‌رود، پس از مدتی پرده برمی‌اندازد و فریاد برمی‌‌آورد: «ای مردم! نه! اشتباه نکنید! خود واقعی من این است که در صفحه شخصی‌ام می‌بینید؛ من تنها یک مجری هستم یا فقط یک بازیگرم!»

این زمان است که داد همه بلند می‌شود که «وا اسفا! وامصیبتا! ما به کجا می‌رویم؟ فرهنگ جامعه رو به نابودی است.» و پس از آن، چند روز توئیت‌ها و پست‌های اعتراضی فضای مجازی را پر می‌کنند. اما مدت طولانی نمی‌گذرد که کم‌کم ماجرا به دست فراموشی سپرده می‌شود. تا دوباره اتفاق‌های بعدی رخ می‌دهند و این‌بار با فریادهای بلندتری اعتراضات آغاز می‌شود.

گاهی از خودم سوال می‌پرسم: « در این وضعیت چه باید کرد؟ چه کاری از دست من برمی‌آید؟ باید محتوا تولید کنم؟ اما با کدام پول و پشتوانه؟ با فلان مدیر و تهیه‌کننده صحبت کنم؟ اما آن‌ها هم یا خوابند یا خودشان را به خواب زده‌اند. در هرصورت به تنهایی کاری از من برنمی‌آید. باید دغدغه‌های خود را کنار بگذارم؟ نمی‌شود. تنها کاری که از من برمی‌آید این است که بنویسم و یاری بخواهم که: ایها الناس! ایده خوب فراوان است، افراد دغدغه‌مند فعال در حوزه رسانه هم کم هستند اما پیدا می‌شوند. با این حال بودجه و حمایتی وجود ندارد. اگر هم باشد، در اختیار اشخاصی قرار می‌گیرد که راه بلد نیستند و نمی‌توانند از آن استفاده کنند و یا با آن‌چه که نشان می‌دهند، متفاوتند.

شما بگویید چه باید کرد؟»

اخبار مرتبط

اجتماع ۱۰۰ هزار نفری «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی آغاز شد

زنجیره سینماهای کشور تکمیل می‌شود/ شهرهای فاقد سینما اولویت ریل‌گذاری

حال سازندگان سینمای اکشن خوب نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha