از براندازان نرم تا جنایتکاران جنگی

قاتل مسلمانان میانمار نامزد جایزه نوبل شد

قاتل مسلمانان میانمار نامزد جایزه نوبل شد

 

به گزارش «سراج24» به نقل از سایت باشگاه خبرنگاران، جایزه صلح نوبل از جمله اتفاقات جالب در جهان غرب است که یک سال به جنایتکاران بین المللی می رسد و سالی دیگر به براندازان نرم برخی حکومت ها. امسال نیز موسسه نوبل اعلام کرده 259 نامزد شامل 209 فرد و 50 سازمان برای دریافت جایزه نوبل صلح که اکتبر در اسلو اعطا می شود، با هم رقابت می کنند
 
رکود قبلی به سال 2011 باز می گردد یعنی زمانی که 241 تن در فهرست نامزدها بودند. نکته جالب در این خصوص این است که کمیته نوبل از 50 سال پیش فهرست نامزدها را مخفی نگاه می دارد اما حامیان می توانند علنا نام نامزد خود را اعلام کنند.
 
به این ترتیب در میان نامزدهای مشهور می توان به ملاله یوسفزای نوجوان پاکستانی، شماری از فعالان اروپایی حقوق بشر مانند سازمان غیر دولتی مموریال روس، بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا یا همچنین تین سن رئیس جمهور میانمار اشاره کرد که در موضوع کشتار مسلمانان مظلوم این کشور یکی از متهمان مهم حساب می شود اما آمریکا و اروپا با حمایت از وی، اجازه اعتراض رسانه ها و گروههای حقوق بشر را به وی نمی دهند.
 
شماری از نمایندگان پارلمان، وزیرانی از برخی کشورها، بعضی از استادان دانشگاه ها، برندگان سابق، اعضای برخی از سازمان های بین المللی یا کمیته نوبل، نامزدهایی را برای دریافت جایزه نوبل صلح معرفی کرده اند. مهلت اعلام نامزدی تا اول فوریه است.
 
انتخاب کمیته نوبل اوایل اکتبر اعلام و جایزه 10 دسامبر یعنی سالگرد تولد آلفرد نوبل موسس این جایزه اعطا می شود. سال 2012 نوبل صلح به اتحادیه اروپا اعطا شد؛ انتخابی که برخی به آن اعتراض کردند و حتی آن را مورد استهزا قرار دادند.
 
اعطای جایزه نوبل صلح در سال 2009 به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا موجب اعتراضات مختلفی شد زیرا اوباما چند ماه قبل سکان ریاست جمهوری را به دست گرفته بود و کشورش درگیر دو جنگ در عراق و افغانستان بود.

 

اخبار مرتبط

آمادگی غرب برای مجازات فرماندهان میانمار

نیم میلیون آواره میانماری راهی بنگلادش شده‌اند

پشت پرده حوادث اخیر در نسل‌کشی مسلمانان میانمار

0 نظر

ارسال نظر

capcha