خالق سردیس شهید سلیمانی: می‌خواستم اثری در شأن «حاج قاسم» بسازم

خالق سردیس شهید سلیمانی: می‌خواستم اثری در شأن «حاج قاسم» بسازم

به گزارش سراج24، صبرعلی لوایی مجسمه ساز ایرانی است که نزد اساتیدی همچون مرحوم ناصر هوشمند وزیری، پروفسور حسین فخیمی و دکتر جعفر نجیبی آموزش دیده و هم اکنون سابقه سه دهه حضور در این هنر را دارد.

لوایی که عضو انجمن مجسمه سازان نیز هست، تاکنون سردیس بیشتر شهدای دفاع مقدس، تندیس دکتر حسابی، سردیس مجسمه شهید مطهری، تندیس فردوسی و بسیاری از مشاهیر دیگر را با دستان توانمند خود خلق کرده و با ساخت سردیس شهید حاج قاسم سلیمانی بر آوازه خود در هنر مجسمه سازی افزود.

مطلب مرتبط:

رونمایی از سردیس شهید سلیمانی و پوستر جشنواره‌ سردار آسمانی

لوایی درباره فعالیت‌های هنری خود در این روزها، گفت: فعلاً سفارشی از ارگان‌های دولتی ندارم و یکسری سفارش‌های شخصی در دست دارم. همچنین در حال آماده سازی اثری از جنس فلز و با موضوع انسانیت برای نمایشگاه «چهارسوی خیال» انجمن مجسمه سازان هستم.

وی در خصوص روند ساخت سردیس شهید سلیمانی اظهار کرد: در دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از من دعوت کردند تا در بخشی که به این سردار رشید اختصاص داده بودند، سردیس ایشان را بسازم. البته ابتدای کار به دلیل اینکه وقت کم بود و من هم می‌گفتم باید اثر فاخر و در شأن این بزرگوار ساخته شود، برای پذیرفتن این پیشنهاد کمی تردید داشتم؛ اما به هرحال کار از ده روز قبل آغاز و در ایام جشنواره مدلسازی شد.

میخواستم اثری در شان سردار سلیمانی بسازم/ وضعیت هنر مجسمه سازی خوب نیست+ فیلم

این هنرمند مجسمه ساز افزود: به لطف سردار سلیمانی خوشبختانه مرحله مدلسازی خوب پیش رفت و بعد از آن مدل به کارگاه ریخته گری منتقل شد. بعد از مدتی به دلیل کرونا کار تعطیل شد؛ سپس در فرهنگستان هنر مراحل آماده سازی این اثر از سرگرفته شد و بالاخره پس از دوماه برای رونمایی آماده شد. در ابتدا قرار نبود این سردیس برنز شود، اما زمانی که مسئولان دیدند کار خوب شده است، خواستند که برنزی شود و در جای مناسب آن را نصب کردند.

وی در پاسخ به اینکه چرا بیشتر آثارش پرتره‌ شهداست، گفت: من بیشتر این آثار را در سمپوزیوم‌ها ساخته ام. نهادی که آن رویداد را برگزار می‌کرد از من می‌خواست که پرتره یک شهید را بسازم. البته این از خوش اقبالی من بود که سفارش کار شهدا را می‌گرفتم. همچنین، چون عکس‌ شهدای دوران دفاع مقدس معمولاً کیفیت چاپی خوبی ندارد، سفارش کار را به کسی می‌دهند که خیالشان از بابت کار او راحت است.

لوایی با اشاره به وضعیت نامناسب هنر مجسمه سازی در این سال‌ها ادامه داد: در سال‌های گذشته سمپوزیوم و رویدادهای بسیاری در عرصه مجسمه سازی برگزار می‌شد، اما چند سال است که تعداد آن‌ها خیلی کم شده. هنرمندان مجسمه ساز از نظر شرایط کاری و مالی وضعیت مناسبی ندارند. از طرفی پرینت‌های سه بعدی هم کار مجسمه سازی را تحت تاثیر قرار داده است، اما حس و حال کار دست فرق می‌کند و آن کارها در حد اثر یک مجسمه ساز نیست.

وی در پایان تأکید کرد: من پرتره‌ مشاهیر بسیاری را می‌بینم که اصلاً کیفیت خوبی ندارند؛ چرا مسئولان برای سفارش این آثار فراخوان نمی‌دهند؟! ما این همه مجسمه ساز خوب در کشور داریم، پس چرا با سفارش کار به یک هنرمند کم تجربه باعث می‌شوند اثری ساخته شود که نه در شأن هنر مجسمه سازی است و نه آن شخصیت. امیدوارم در این مورد تجدید نظر شود.

گفتنی است دو روز گذشته سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانواده این شهید والامقام در محوطه بیرونی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی و نصب شد.

اخبار مرتبط

دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می‌شود

ساخت تندیس حاج قاسم به دست هنرمند مجسمه‌ساز

پرونده ویژه اولین سالگرد شهادت حاج قاسم

0 نظر

ارسال نظر

capcha