بسته فرهنگی ویژه «حاج احمد متوسلیان» منتشر شد

بسته فرهنگی ویژه «حاج احمد متوسلیان» منتشر شد

به گزارش سراج24، چهاردهم تیرماه 1361 بود که اتفاق افتاد؛ ربایش «احمد متوسلیان»، «سیدمحسن موسوی» (کاردار جمهوری اسلامی ایران در بیروت) و همراهانشان (کاظم اخوان؛ عکاس خبرگزاری ایرنا و تقی رستگار مقدم؛ کارمند سفارت) در چهل کیلومتری شمال این شهر در حالی که عازم محل کار خود در سفارت ایران بودند، توسط نیروهای حزب فالانژ لبنان. در آن زمان، ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرده بود و حزب فالانژ، همکاری نزدیکی با این رژیم اشغالگر داشت.

احمد متوسلیان در دوران خدمت سربازی، فعالیت‌های مذهبی و سیاسی علیه رژیم پهلوی داشت. او که متولد و ساکن تهران بود، بعد از سربازی در شرکتی خصوصی مشغول به کار شد و به خرم‌آباد نقل مکان کرد و به فعالیت‌های سیاسی- تبلیغی خود ادامه داد. در سال ۱۳۵۴ توسط ساواک دستگیر و روانه زندان شد و پنج ماه در زندان فلک‌الافلاک خرم‌آباد در یک سلول انفرادی زندانی بود. پس از زندان، در قیام‌های خونین قم و تبریز در سال ۱۳۵۶، نقش رابط و هماهنگ‌کننده تظاهرات را در محلات جنوبی تهران برعهده داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مسئولیت تشکیل کمیته انقلاب اسلامی محل خویش را عهده‌دار شد. پس از شکل‌گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این ارگان پیوست.
پس از شروع قیام‌های کردستان در اسفند ۱۳۵۷ عازم بوکان شد و بخشی از نا آرامی‌های آنجا را سامان بخشید. پس از تثبیت مواضع نیروهای انقلاب در بوکان، به شهرهای سقز و بانه رفت. پس از آن به همراه گروهی از رزمندگان برای آزادسازی سنندج راهی این شهر شد. در زمستان سال ۱۳۵۸ به او مأموریت داده شد تا جاده پاوه - کرمانشاه را که در تصرف نیروهای کرد بود، آزاد کند. بعد از این عملیات مسئولیت سپاه پاوه به او سپرده شد. در اوایل خرداد ۱۳۵۹ موفق شد شهرستان مریوان را از تصرف نیروهای کرد آزاد کند. از این روی مسئولیت سپاه مریوان بر عهده او گذاشته شد.
در دی ماه ۱۳۶۰ عملیات محمد رسول‌الله از دو محور مریوان و پاوه علیه مواضع عراق، بر روی منطقه خرمال توسط وی و شهید «ابراهیم همت» رهبری شد که این عملیات سنگ بنای تأسیس تیپ ۲۷ رسول‌الله بشمار می‌رود. احمد در سال ۱۳۶۰ پس از بازگشت از مراسم حج، از طرف محسن رضایی (فرمانده کل سپاه) مأمور فرماندهی سپاه مریوان و پاوه تیپ محمد رسول‌الله شد. سپس او و نیروهایش به همراه شهید «محمّد بروجردی» راهی جبهه‌های جنوب شدند.
در شب ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ عملیات الی بیت‌المقدس به فرماندهی احمد متوسلیان از منطقه دارخوین به سمت جاده اهواز–خرمشهر آغاز شد که نهایتا موجب آزادسازی خرمشهر شد. در پی آزادسازی خرمشهر، او به همراه دیگر فرماندهان فتح خرمشهر نزد امام خمینی(ره) رفت و ایشان آن‌ها را، به ویژه حاج احمد را به گرمی مورد تفقد خاص خود قرار داد.
او در اواخر خرداد ۱۳۶۱ در مأموریتی به همراه هیأتی رسمی از مسئولان سیاسی- نظامی ایران راهی سوریه شد تا راه‌های مساعدت به مردم لبنان علیه حمله و اشغالگری اسرائیل را بررسی نماید.
در فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» موضوع سفر به لبنان بدین شکل بیان می‌شود: به دستور محسن رضایی فرمانده وقت سپاه و با تأیید سید علی خامنه‌ای (رئیس‌جمهور وقت) در بحبوحه جنگ ایران و عراق احمد متوسلیان به همراهی تعدادی رزمنده به سوریه اعزام می‌شوند تا از آنجا برای یاری حزب‌الله لبنان و مبارزه با اسرائیل به جنوب لبنان بروند. سپس در فیلم صدای واقعی محسن رضایی پخش می‌شود و اعلام می‌کند که امام خمینی(ره) وقتی از موضوع مطلع می‌شوند ابراز نارضایتی می‌کنند؛ بنابراین به نیروهای اعزامی دستور بازگشت داده می‌شود. اما متوسلیان که به بیروت رفته بود، از آنجا با همراهی سید محسن موسوی (کاردار ایران در لبنان) برای بررسی وضعیت و سرکشی از منطقه می‌رود که دیگر از سرنوشت او و همراهانش خبری در دست نیست.
در دو جای کتاب خاطرات مرحوم هاشمی رفسنجانی، به نقل از افراد مختلف، خبر شهادت گروه 4 نفره درج شده است اما سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی اش از شواهدی می‌گوید که این گروه زنده اند و در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند.
حسین دهقان (وزیر وقت دفاع ایران) در سوم خرداد ۱۳۹۵ خبر داد احمد متوسلیان و دیپلمات‌های ربوده شده ایرانی زنده‌اند و در اسارت رژیم صهیونیستی هستند چراکه یک زندانی یونانی آزاد شده از زندان‌های اسرائیل با مراجعه به سفارت ایران در یونان شواهدی ارائه کرده که هر چهار ایرانی ربوده شده را در زندان‌های اسرائیل دیده‌است.
با وجود اقدامات متعدد جمهوری اسلامی، برای آزادسازی دیپلمات ها و اتباع خود از دست رژیم صهیونیستی، این رژیم هنوز زنده بودن آن‌ها را تایید نکرده و بنابراین تن به این کار نداده است.

هجدهمین بسته فرهنگی حلقه وصل همزمان با انتشار اخبار غیر رسمی از شهادت 4 دیپلمات ربوده‌شده ایرانی به معرفی آثار مکتوب و تصویری مرتبط با حاج احمد متوسلیان می‌پردازد.

یادداشت احسان محمدحسنی، مسئول سازمان هنری رسانه‌ای اوج به بهانۀ سی و هشتمین سال ربوده شدن و شهادت چهار دیپلمات ایرانی را می‌توانید در لینک زیر بخوانید. در این یادداشت به احتمال شهادت حاج احمد متوسلیان و همراهانش اشاره و تصریح می‌کند: «اگر منافعی در «زنده نمایی» و نیامدن این پیکرهای دور افتاده از وطن برای عده ای خاص نباشد، حتماً آن جریان مصلحت اندیش و منفعت طلب هم در برابر مطالبۀ عمومیِ مردم و اصحاب رسانه، مقاومت نخواهند کرد و تسلیم اراده و پیگیری منسجم و یکپارچه خواهند شد.»

متن کامل یادداشت کامل

 

کتاب‌ها

نام اثر نویسنده پیوند
پیک افتخار 6-کاک احمد؛ خاطراتی ازجاویدالاثر احمد متوسلیان علی پاک دریافت رایگان
همپای صاعقه حسین بهزاد

معرفی کتاب

خرید نسخه الکترونیک

در هاله‌ای از غبار گلعلی بابایی   

خرید نسخه چاپی

احمد متوسلیان هستم محمدجواد شادانلو خرید نسخه چاپی
یاران ناب 5-می‌خواهم با تو باشم علی اکبری مزدآبادی    خرید نسخه چاپی
چهره‌های ماندگار 15-سردار شهید احمد متوسلیان مهدی وحیدی صدر خرید نسخه چاپی
قصه فرماندهان 9 - فرمانده جدید حسین نیری    خرید نسخه چاپی
راز احمد (چاپ اول1399) حمید داودآبادی خرید نسخه چاپی
کتاب صوتی زندگینامه و خاطرات حاج احمد متوسلیان ایران صدا

دریافت رایگان
(فایل صوتی)

 

نرم‌افزار

نام اثر تولیدکننده پیوند
سردار بی‌نشان سمیرا خدابخشی نسخه اندروید

 

آثار نمایشی و مستند

نام اثر کارگردان توضیحات
سینمایی و سریال «ایستاده در غبار» محمدحسین مهدویان جزئیات بیشتری از زندگی حاج احمد متوسلیان در سریال(6 قسمتی) بیان شده‌است
مستند «روایت ناتمام» مازیار حاتمی در 3 قسمت به تهیه‌کنندگی «موسسه فرهنگی روایت ۲۷» تولید شده است
مستند فرماندهان؛ حاج احمد متوسلیان علی حمید    قسمت اول از مستند فرماندهان   
مستند ربوده‌شدگان برباره محمدحسین امیدی بررسی دو سناریوی اسارت و شهادت «حاج احمد متوسلیان» و همراهانش   
مستند رد پای آذرخش سهیل کریمی    حماسه سردار متوسلیان در مریوان
مستند«در جستجوی حقیقت» سیاوش سرمدی روایت پسر «سید محسن موسوی» که برای یافتن آثاری که احیاناً از پدرش برجا مانده، راهی لبنان شده است.
نیمروز 5 جولای شبکه دو شرح رشادت‌های حاج احمد متوسلیان از زبان همرزمان
موشن‌گرافی حاج احمد متوسلیان دانشگاه امام حسین(ع) زندگینامه حاج احمد متوسلیان

 

اخبار مرتبط

رضایی: سازمان سراج، نهادمردمی است/«مسجد محوری» با جدیت پیگیری می‌شود

در شرایط کرونایی هم می‌توان به تکلیف حسینی عمل کرد

اعزام 350 مبلغ بومی در ماه محرم به مناطق ایلام

0 نظر

ارسال نظر

capcha