بیانات رهبر معظم انقلاب

عامل بسیاری از ناروایی های اجتماعی از نظر رهبر معظّم انقلاب

عامل بسیاری از ناروایی های اجتماعی از نظر رهبر معظّم انقلاب

به گزارش سراج24، مقام معظّم رهبری فرمودند: بخش مهمی از ناملایمات و ناروایی ها در میان مردم ناشی از سه خصلت است.

ایشان افزودند: امام علیه السلام فرمود: «یَا عَلِیُّ أَنْهَاکَ عَنْ ثَلاَثِ خِصَالٍ عِظَامٍ» از سه خصلت بزرگ تو را نهی می کنم؛ سه خصلت منفی بزرگ: «اَلْحَسَدِ وَ اَلْحِرْصِ وَ اَلْکَذِبِ». اگر دقت کنیم می بینیم بخش مهمی از ناملایمات و ناروایی ها در میان مردم ناشی از همین سه خصلت است؛ مخصوص مسلمانان هم نیست. در هر جامعه ای که چنین خصوصیتی باشد، مایه وجود ناروایی بسیاری در آن جامعه خواهد شد.
«حسد موجی می شود روابط عاطفی انسان با مردم به هم بخورد و ناسالم شود. انسان به نزدیکان، برادر و دوست نزدیک، خویشاوند، معاشر خود و سایر افراد جامعه تا هر جایی که دایره آشنایی او توسعه دارد، اگر حسد بورزد، روابط عاطفی و قلبی انسان با کسانی که مورد حسد قرار گرفتند (محسودین) ناسام و خراب می کند.»
رهبر معظّم انقلاب با بیان مطلب فوق خاطرنشان کردند: این درست برعکس آن چیزی است که در نظام سالم موردنظر است. صرف حسد، محبت ها، صمیمیت ها و همکاری ها را از بین می برد. چقدر زیاد هستند کسانی که انسان دوست دارد با آنان همکاری کند، محبت کند، اما به خاطر حسادت به آنان جلوی این کار گرفته می شود. حسد منشأ بسیاری از ناروایی ها در ارتبطات اجتماعی است.

بیشتر بخوانید:

فرمانده‌ای که رهبر معظم انقلاب نور شهادت را در چهره‌اش می‌دید

اخبار مرتبط

بیانات شما خستگی سربازان سلامت را زدود/تاکید بر اجرای فرامین مقام معظم رهبری

نخبگی یک نعمت الهی است / آن چیزی که نخبه را نخبه می‌کند، قدرشناسی از این نعمت است

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

0 نظر

ارسال نظر

capcha