وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

نقش حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس بی‌بدیل است

نقش حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس بی‌بدیل است

به گزارش سراج24، سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از سخنرانان این مراسم بود.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: وقتی به فعالیت ۴۰ ساله حوزه هنری نگاه کنیم تصویرهای مختلفی از آن می توانیم روایت کنیم. من به اختصار به چند گزاره اشاره می کنم. نخست نقشی است که حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس داشته است. دفاع مقدسی که گنج ایرانی ماست و با هیچ برهه ای از تاریخ ایران برابری ندارد. معدنی است که مواد خام کشف نشده زیادی دارد و نیازمند کاوش های بسیار است.

وی افزود: حوزه هنری از اوایل تاسیس تاکنون مستمرا در حوزه ادبیات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی کوشیده است. این نهاد حدود ۴۰۰ کتاب تولید کرده و از آن میان ۱۵۰ اثر را نیز ترجمه کرده است. شعر دفاع مقدس نیز از حوزه هنری و با اساتیدی چون حمید سبزواری، مهرداد اوستا، قیصر امین پور، سیدحسن حسینی و دیگران پا گرفت. یکی از ارکان سینمای دفاع مقدس نیز حوزه هنری با فیلم های  موثری است که تولید کرد.

صالحی ادامه داد: در حوزه هنرهای تجسمی از دهه ۶۰ هنرمندان در ۱۴ شاخه هنرهای تجسمی فعالیت چشمگیری داشتند. در حوزه هنرهای نمایشی با مولفه تئاتر بچه های  مسجد حوزه هنری نقش مهمی در ترویج مفاهیم دفاع مقدس داشت. اگر ما به دفاع مقدس و مجموعه اتفاقاتی که در آن هشت سال ناب افتاد مدیونیم یکی از نهادهایی که تلاش کرده  تا به آن ادای دین کند حوزه هنری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در بخش دیگری از سخنان خود به مستند نگاری انقلاب، دفاع مقدس و وضعیت کشور در حوزه هنری اشاره کرد و گفت: گزاره دوم  تلاش حوزه هنری در مستندنگاری و اجتماعی تاریخی ماست. آثار آقای فرهنگی و بهبودی از منابع ارزشمندی است و روش آنها نیز رهروان بسیاری پیدا کرده، ما شکل گیری جریان تاریخ شفاهی را مدیون حوزه هنری هستیم.

صالحی همچنین به نقش موثر حوزه هنری در تربیت نیروی انسانی اشاره کرد و ادامه داد: از دهه شصت تا کنون بخش عمده ای از کارکرد حوزه هنری چه در زمینه آموزش های مستقیم و چه غیرمستقیم معطوف به تربیت نیروی انسانی بوده است. نکته مهم آنجاست که در این آموزش کل ایران تحت پوشش قرار گرفت و محصور به تهران نشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: در این ۴۰ سال مجموعه وسیعی کارنامه حوزه هنری را ساختند. مدیران مشغول در حوزه از حجت الاسلام زم تا دکتر بنیانیان و در این دهه اخیر نیز محسن مومنی شریف نقش اساسی در برنامه های حوزه داشتند. محسن مومنی شریف ترکیبی از خلوص، همراهی، همدلی، تعهد و دیگر ویژگی هایی است که کارنامه مدیران را درخشان می کند. به ایشان خسته نباشید می گویم، محمدمهدی دادمان نیز مسئولیتش پاسداری از یک کارنامه زرین و ارزشمند است. او در گام دوم انقلاب که مقطعی جدید و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است عهده دار مسئولیت شده است. امیدواریم در اولین دهه گام دوم انقلاب حوزه هنری همچنان درخشش خود را حفظ کند

اخبار مرتبط

ویژه برنامه های رادیو سلامت در هفته دفاع مقدس

بیانات رهبر معظم انقلاب درباره دفاع مقدس در «جهاد مقدس» رونمایی شد

از کتاب جهاد مقدس شامل بیانات مقام معظم رهبری درباره دفاع مقدس رونمایی شد+ تصویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha