شهیدی که مقابل تهمت‌ها عقب ننشست

شهیدی که مقابل تهمت‌ها عقب ننشست

به گزارش سراج24، علی فراهانی صدر کارگردان مستند سریالی «یک ملت» که این شب‌ها از شبکه سه سیما در حال پخش است او ضمن اشاره به تجربه مستندسازی درباره شخصیت شهید بهشتی بیان کرد: یک نکته درباره مستندهای پرتره وجود دارد و آن اینکه مستندساز از نزدیک شدن به شخصیت‌های تاریخی مثبت واهمه دارد، چراکه این شخصیت‌ها به طور معمول در همه جا مدح می‌شوند و مردم هم از کلیشه‌هایی که فقط مدح شوند خسته شده‌اند.

وی ادامه داد: با این حال شهید بهشتی شخصیتی متفاوت داشت. در سینما معمولاً شخصیتی که نسبت به موقعیت‌های مختلف واکنش نشان دهد، منفعل نیست و همین واکنش‌هاست که یک شخصیت را جذاب می‌کند. بهشتی هم شخصیتی دارد که در حوادث مختلف نه تنها واکنش نشان می‌دهد، بلکه حتی خودش موقعیت‌های مختلف را می‌سازد. از سفر به هامبورگ تا جریان ولایت فقیه، دادگاه خلخالی و… موقعیت‌های مختلفی در تاریخ معاصر بودند که بهشتی در آن‌ها نقش ایفا کرده است. بنابراین این شخصیت برای ما جذاب شد و واقعاً فکر می‌کنیم درباره او همان جمله امام خمینی (ره) که «بهشتی یک ملت بود» صدق می‌کند. او همچنین ترکیبی از شادی، غم و تراژدی است.

مستند پرتره را باید با لنز واید ساخت نه لنز تله

فراهانی درباره تصویری که تلاش کرده از شهید بهشتی در مستند «یک ملت» به نمایش بگذارد اظهار کرد: احزاب و گروه‌های مختلف می‌خواهند بهشتی را مصادره کرده و هر یک بخشی از شخصیت او را برجسته می‌کنند. تلاش ما این بود که به شکلی جامع به شخصیت او بپردازیم. در مستندسازی پرتره باید با لنز واید جلو بروید تا ابعاد کامل‌تری را نمایش دهید، نه لنز تله. یعنی اگر به اتاق خرابه‌ای وارد می‌شوید باید همه آن را نشان دهید نه اینکه روی یک گل فوکوس کنید. برخی درباره چهره‌ها به یک جمله بسنده می‌کنند، در حالی که این درست نیست.

این مستندساز درباره اینکه چقدر بابت پخش کامل مستندش از آنتن سیما نگرانی داشته، عنوان کرد: من چند سال است با تلویزیون کار می‌کنم و می‌دانستم به طور مثال مستندهایی همچون «آسوده بخواب کوروش» که کار قبلی من بود از تلویزیون پخش نمی‌شود، کمااینکه وقتی خواستند آن را پخش کنند قصد داشتند از یک مستند ۸۰ دقیقه‌ای ۵۰ دقیقه را حذف کرده و ۳۰ دقیقه را روی آنتن بفرستند که ما خودمان اجازه ندادیم و پخش هم نشد. اما درباره مستند «یک ملت» خود شبکه سه خواست که ما به عنوان سازندگان همان مستند «آسوده بخواب کوروش» این پرتره را درباره شهید بهشتی بسازیم.

توافق با شبکه برای پخش مباحث حساس

وی درباره این پروسه سفارش و چگونگی تولید کار عنوان کرد: ما درباره موضوعات و مقاطع مختلف مستند صحبت کردیم و حتی توافق کردیم که به طور مثال باید دادگاه انقلاب و مباحث مرتبط با خلخالی، دادگاه روحانیت، حجاب اجباری و یا بحث ولایت فقیه هم در مستند مطرح شود و به پخش برسد. ما این بخش‌ها را طی پژوهش و فیلمنامه به شبکه ارسال می‌کردیم و تا قسمت سوم همه پخش شده است. در قسمت سوم تصاویری از خلخالی پخش شد و من فکر می‌کنم تصویر صادق خلخالی تاکنون در تلویزیون به این شکل دیده نشده بود.

فراهانی صدر درباره این مقاطع حساس از توضیح داد: این مقاطع در تاریخ معاصر وجود دارد و نباید خودسانسوری کنیم ما در تاریخ می‌بینیم وقتی صادق خلخالی اشتباه می‌کند همان زمان شخصیت‌هایی چون شهید مطهری، شهید بهشتی و یا امام خمینی (ره) به اشتباه او واکنش نشان می‌دهند پس چرا باید ما این مسائل را سانسور کنیم.

سکانسی که سانسور شد

وی در ادامه با اشاره به قسمت پخش‌شده شب گذشته (جمعه ۶ تیرماه) ادامه داد: روز جمعه ششم تیرماه قسمت چهار مستند «یک ملت» پخش شد که متأسفانه در زمان پخش دچار سانسور شد. این بخش مربوط به صحبت‌های شهید بهشتی درباره نگاه اسلام به وضعیت اقتصادی جامعه بود و نمی‌دانم اگر خود شهید بهشتی هم امروز زنده بود، این جنس سخنان انتقادی‌اش امکان پخش از تلویزیون را داشت یا خیر؟

کارگردان «یک ملت» درباره بخش حذف‌شده توضیح داد: در این بخش بهشتی یک سخنرانی دارد که انگار متعلق به سال ۹۹ است. او در این سخنرانی درباره فساد اقتصادی حرف می‌زند و آنچه می‌گوید به همین امروز ما و شرایطی که تجربه می‌کنیم، مربوط می‌شود.

 

 

 

اخبار مرتبط

امیر جدیدی عضو آکادمی اسکار شد

شناسنامه‌ای که محل مهر انتخابات و جیره‌بندی قند و شکر بود

رضایت وزارت بهداشت عربستان از خدمات درمانی ایران به زائران

0 نظر

ارسال نظر

capcha