برگزیدگان جشنواره «موکب بندگی» معرفی شدند/ چاپ کتاب از آثار برتر

برگزیدگان جشنواره «موکب بندگی» معرفی شدند/ چاپ کتاب از آثار برتر

به گزارش سراج24،حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی دبیر شعر و ادب کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری جشنواره «موکب بندگی»، اظهار داشت: جشنواره شعر «موکب بندگی» در ماه رمضان برگزار و بیش از ۸۰۰ اثر با موضوعاتی همچون امیرالمؤمنین (ع)، عبودیت و‌بندگی، روزه و ماه مبارک رمضان از بیش از ۱۰ کشور همچون ایران، بحرین، امارات، لبنان، سوریه، عراق، یمن، لندن و فرانسه به دبیرخانه ارسال شد.

وی با بیان اینکه فراخوان جشنواره موکب بندگی به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو منتشر شده بود، افزود: بیشتر این آثار در زبان‌های فارسی و عربی بودند تا جایی که ۶۰ درصد اشعار ارسالی به دبیرخانه، به زبان فارسی بودند.

 حجت‌الاسلام محمدزمانی با اشاره به معرفی برگزیدگان جشنواره موکب بندگی به زبان‌های فارسی، اردو و انگلیسی، خاطر نشان کرد: با توجه به بالا بودن مشارکت در جشنواره موکب بندگی، جوایز در دو بخش برگزیدگان و شایسته تقدیر تقسیم و مقرر شد تا به برگزیدگان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و به افراد شایسته تقدیر ۲۰۰ هزار تومان تقدیم شود.

علاوه بر این، با توجه به تخصصی بودن بخش عربی جشنواره «موکب بندگی» این بخش به صورت مجزا مورد داوری قرار گرفت. به طوری که ماجد منابی مسؤول هیأت داوران بخش عربی جشنواره موکب بندگی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با بیان اینکه آثار رسیده به دبیرخانه در سه مرحله داوری شد، گفت: بیش از ۲۷۰ اثر به دبیرخانه شعر جشنواره بندگی به زبان عربی ارسال شد که در ابتدا آثار داوری شد و اثرهایی که خارج از قالب‌های رباعی و دوبیتی بود، حذف و در نهایت ۲۰۰ اثر باقی ماند.

وی با اشاره به اینکه به دلیل اختلاف زبان در عربی مسابقه را به دو قسمت فصیح و دارجه تقسیم کردیم، افزود: در بخش عربی علاوه بر کشورهای عربی و حتی فرانسه و انگلیس، شاعران شهرهای جنوبی کشورمان همچون آبادان، شوش، شوشتر، خرمشهر و ... نیز در این جشنواره شرکت و اشعار عربی برای ما ارسال کردند. البته با توجه به اینکه هر کسی امکان ارسال یک اثر را داشت، در مجموع ۲۷۰ نفر در جشنواره شرکت کردند و حدود ۲۰۰ نفر نیز داوری شدند.

منابی خاطر نشان کرد: پس از سه مرحله داوری، با توجه به استقبال بالای شرکت کنندگان در بخش دارجه ۷ اثر برگزیده و سه اثر نیز شایسته تقدیر اعلام شد. در بخش فصیح نیز سه نفر برگزیده شدند که اسامی برگزیدگان به شرح ذیل است:

به گزارش سراج24، با توجه به شیوع کرونا و عدم برگزاری تجمعات، اختتامیه‌ای برای جشنواره موکب بندگی برگزار نمی‌شود و هدایا در ارتباط تلفنی دبیرخانه با برگزیدگان به حساب افراد واریز می‌شود. همچنین به گفته  دبیر شعر و ادب کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی آثار برگزیده در یک جلد کتاب چاپ می‌شود و قرار است به دلیل استقبال بالا از جشنواره موکب‌بندگی، جشنواره‌ شعر با محتوای عرفه از سوی کمیته فرهنگی ستاد اربعین برگزار شود.

اخبار مرتبط

«سلام بر ابراهیم» همچنان خواندنی است

حادثه منا و قهرمانان بی‌نشانی که هنوز قرص اعصاب مصرف می‌کنند

«پسرک فلافل فروش» در راه اسپانیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha