گفتگو| زهره نقی‌پورفر

رقیه آذرنگ، فعال حوزه زنان و دفاع مقدس:حوزه زن و دفاع مقدس محور سبک زندگی اسلامی است

رقیه آذرنگ، فعال حوزه زنان و دفاع مقدس:حوزه زن و دفاع مقدس محور سبک زندگی اسلامی است

خبرنگار واحد زنان و خانواده پایگاه اطلاع‌رسانی سراج24:

گوشه و کنار ایران اسلامی حکایت از رشادت‌های بانوان جهادگریست که بی‌منّت، عمر و جان خود را در دفاع از این مرز و بوم تقدیم کردند. مشارکت خستگی‌ناپذیر زنان در مبارزه با رژیم طاغوت و حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌ویژه در جنگ تحمیلی انکارناپذیر است. با این حال، تاکنون به نقش و حضور مؤثر بانوان در این عرصه، آن‌چنان که باید و شاید پرداخته نشده است. از این رو، بانوان فعال در حوزه دفاع مقدس، آستین همت را بالا زدند تا اهمیت و نقش مشارکت زنان را بیش از پیش برای نسل جوان ایرانی تبیین نمایند. خانم «سیده رقیه آذرنگ» از جمله بانوان فعال این عرصه می‌باشند که با معجزه قلم به نگارش زندگینامه بانوان ایثارگر می‌پردازند. برآن شدیم تا گفت‌وگویی صمیمانه با ایشان داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید:

سرکارخانم آذرنگ درخصوص شروع به فعالیت در عرصه نویسندگی تشریح کردند: «من از کودکی در خانواده‌ای فرهنگی پرورش یافتم. پدرم فعال فرهنگی بودند و ایشان مرا با مقوله دفاع مقدس و به‌ویژه فرهنگ شهادت آشنا نمودند. فکر نمی‌کنم هیچ دوره‌ای از زندگانی من بدون یاد و نام شهدا، امام و رهبری گذشته باشد. قبل از اینکه نویسندگی را به طور حرفه‌ای آغاز کنم، کم و بیش به سرودن اشعار در زمینه شهید و شهادت و اهل بیت (ع) مشغول بودم.»

ایشان در ادامه افزودند: « تا به امروز کتاب عصمت (روایت مستند زندگانی شهید عصمت پورانوری)، کتاب سفیران ایثار (خاطرات زنان فعال دزفول در دوران دفاع مقدس) و کتاب کودکانه (چادری برای عصمت) از من منتشر شده است. چند کتاب از خاطرات مادر بزرگوار یک شهید شاخص انقلابی، کتابی برای خاطرات یک جانباز دوران دفاع مقدس، کتابی داستانی در مورد بیش از ۱۵ بانوی شهید شهرستان دزفول و... در حال چاپ دارم و مقالاتی هم در این زمینه نگاشته‌ام.»

سرکار خانم آذرنگ درخصوص کتاب «عصمت» بیان داشتند: «آشنایی من با این شهید خیلی ویژه و خاص بود و الحمدلله در سال ۹۷ و شب شهادت حضرت زهرای مرضیه (س) در محضر مقام معظم رهبری چند کلامی در خصوص این کتاب صحبت نمودم که تمجید ایشان را در پی داشت. این کتاب به چند زبان زنده دنیا توسط ناشرین برخی کشورها ترجمه و نشر داده شده است.»

ایشان با تأکید بر اهمیّت حوزه زنان و دفاع مقدس گفتند: « در خصوص نویسندگی و فعالیت در حوزه زنان باید تلاش مضاعف نمود، چون بحث زن و دفاع مقدس یک محور و جزو قله‌های سبک زندگی اسلامی است که نشأت گرفته از فرهنگ حضرت زینب و حضرت زهرا (سلام‌الله علیهما) است و باید نسل به نسل منتقل گردد.»

این فعال حوزه زنان و دفاع مقدس در ادامه افزودند: «من برای معرفی بانوان شهید در سطح کشور و بین‌الملل به صورت آتش به اختیار عمل کرده‌ام و هنوز پیگیر معرفی بانوان شهید دیگر هستم. امیدوارم معرفی کتب در حوزه زنان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همچنین فعالین این حوزه، مورد حمایت قرار گیرند تا برای نشر و تبلیغ این آثار دغدغه‌ای نداشته باشند.»

اخبار مرتبط

برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول مرکز استانی سازمان فضای مجازی سراج در قم

انتشار فراخوان مسابقه طراحی لوح و بنای یادبود شهدا و ایثارگران

فضای مجازی؛ تهدید یا فرصت

0 نظر

ارسال نظر

capcha