یزد: مقری که با نام شهید محمدخانی جهاد را آغاز کرد/ مکتبی که ادامه دارد

یزد: مقری که با نام شهید محمدخانی جهاد را آغاز کرد/ مکتبی که ادامه دارد

به گزارش سراج24،در این روزهای کروناستیزی که هر کس به نوعی در حال مبارزه است جهادگرانی هستند که عاشقانه و مخلصانه برای هر چه سریع‌تر رسیدن به انتهای مسیرشکست این ویروس منحوس تلاش می کنند به هر طریقی خدمتی انجام دهند.

وقتی کمی عمیق تر به فعالیت جهادگران نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم که برای گروه‌های جهادی فرقی ندارد که کی و کجا باید خدمت کنند، سیل آمده یا زلزله؛ در محروم‌ترین نقاط هستند یا در مرکز شهر، بیماری کرونا در میان است یا شرایط عادی؛ آنان خدمت بی‌منت را سرلوحه کار خود کرده‌اند.

مقر فرهنگی «حاج عمار» اردکان نیز که به همت جوانان مؤمن و انقلابی شهرستان تشکیل شده و از سال 96 تاکنون به یاری مردم محروم و اقدامات عملی در حوزه ی فرهنگ شتافته مصداق همین خدمت صادقانه و بی‌منت است.

این مقر فرهنگی در زمینه‌های مختلف با محوریت تحقق منویات رهبری به ویژه در بحث خودسازی جهاد را آغاز کرده است.

سجاد مروتی مسئول مقر فرهنگی «حاج عمار» در شهرستان اردکان استان یزد در گفت و گو با حلقه وصل به تشریح فعالیت هاو اهداف این مقر پرداخته است.

وی بیان داشت: دشمن در حال هجوم در بخش فرهنگی است. نکته کلیدی این است که باید باور داشته باشیم در حال جنگ هستیم و در این جنگ باید روحیه جهادی و هجومی داشته باشیم.

مروتی تصریح کرد: کار مقر فرهنگی این است که با روحیه جهادی بسیج شوید و در هرکدام از اتفاقات جامعه آسایش و آرامش را برقرار کند. دشمن توسط جنگ نرم جوانان ایران را نشانه گرفته است، تاکتیک دشمن در جنگ نرم این است که اهل دروغ است و حقایق را تکه تکه و نیمی را بیان می‌کند و به شایعه سازی، برچسب‌زنی، تکرار، آفت پردازی در فضای مجازی، سانسور خبری و ترور شخصیتی می‌پردازد.

این فعال فرهنگی ادامه داد: مقام معظم رهبری در ارتباط با جوانان و نوجوانان بر خودسازی تأکید دارند و در بیانیه گام دوم هم شاهد این تأکیدات هستیم. با توجه به اینکه مقر حاج عمار از سال 96 فعالیت خود را در راستای تحقق منویات رهبری آغاز کرد بحث خودسازی نوجوانان و جوانان همیشه محور فعالیت های این مقر بوده است.

مسئول مقر فرهنگی حاج عمار در اردکان ضمن اشاره به تشریح بیانات رهبری در این مقر اضافه کرد: همان طور که گفتم تحقق منویات رهبری از اهداف و اولویت های این مقر در جهت خودسازی ست به همین خاطر معرفی کتاب، بررسی و تحلیل کتاب ها و تبیین بیانات رهبری از همان روزهای نخست فعالیت قرارگاه در دستور کار اعضا قرار گرفت.

مروتی خاطر نشان کرد: از آنجا که شهید محمدحسین محمدخانی از جهادگران و بسیجیانی بودند که به خودسازی و عمل به فرمایشات رهبری در رفتار و افکارشان توجه ویژه داشتند نام این مقر به یاد این شهید مدافع حرم مزین شده است و برنامه هایی نیز به مناسبت ولادت و شهادت این بزرگوار برگزار می شود.

وی افزود: تا پیش از شروع کرونا مقر در انجام فعالیت های فرهنگی پیش قدم بود و هر پنجشنبه برنامه ی شبی با شهدا در راستای معرفی سبک زندگی و مکتب آن ها برای نوجوانان و جوانان برگزار می شد اما بعد از شیوع این ویروس و تعطیلی جلسات و اجتماعات ما تصمیم دیگری در خصوص انجام فعالیت های مقر گرفتیم.

این فعال جهادگر اظهار داشت: در وهله نخست کانالی را با عنوان «طلوع» در پیام رسان ها راه اندازی کردیم تا ارتباطمان با مخاطبان مقر قطع نشود و ادامه پیداکند. در این کانال هم تلاش کردیم محتواهای فرهنگی و دینی را همراه با برگزاری مسابقات مجازی بگنجانیم تا از هدف اصلی مقر یعنی خودسازی دور نشویم.

مسئول مقر فرهنگی حاج عمار اردکان با بیان اینکه بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی و بیان مقام معظم رهبری در خصوص مکتب حاج قاسم مسابقه ای راه اندازی کردیم تصریح کرد: شخصیت حاج قاسم سلیمانی و محبوبیت ایشان بر کسی پوشیده نیست و این ها همگی نشان از منش و مکتبی دارد که باید الگوی تمام آزادی خواهان و انقلابیون باشد.

وی ادامه داد: به همین خاطر مسابقه ای از وصیت نامه ی ایشان برگزار کردیم که مورد استقبال هم قرار گرفت. در واقع برگزاری مسابقات به مناسبت های مختلف ملی و مذهبی مثل ایام رحلت بنیانگذارجمهوری اسلامی از جمله فعالیت هایی ست که می توان درجهت معرفی و آگاهی بخشی به قشر نوجوان و جوان انجام داد.

مروتی اضافه کرد: بحث دیگری که مورد توجه حضرت آقا بوده است ، فضای مجازی ست و هدف دیگر ما در راه اندازی این کانال فعالیت اثربخش در این حوزه است. اینکه میدان را برای دشمنان خالی و مهیا نکنیم.

این فعال فرهنگی خاطر نشان کرد: در کنار فعالیت های فرهنگی مقر، از آنجا که مدل و نوع فعالیت برای جهادگران چندان تفاوتی نمی کند و هر کجا و هر زمان که نیازی احساس شود بدون چشم داشتی در کنار مردم هستند، با شیوع کرونا اعضا مقر ضدعفونی معابر و محلات و بسته بندی ماسک و دستکش را آغاز کردند.

مسئول مقر فرهنگی حاج عمار اردکان اظهار داشت: فعالیت دراین بخش بین خواهران و برادران مقر تقسیم شد و بانوان جهادگر در نقاهتگاهی که برای بیماران کرونایی راه اندازی شده بود به خدمت می پرداختند که متأسفانه با توجه به گسترش این بیماری مجدد بیان شده که این نقاهتگاه دایر خواهد شد و جهادگران مقر حاج عمار نیز آمادگی خود را برای جهاد در حوزه سلامت اعلام کرده اند.

مروتی در ادامه گفت: همچنین برای ارائه خدماتی با کیفیت بهتر و مناسب تر دوره ی آموزشی امداد نیز برای بانوان جهادگر مقر برگزار کرده ایم.

کمک 37 میلیون تومانی در رزمایش همدلی
وی افزود: از دیگر اقدامات مقر حاج عمار فعالیت در حوزه ی رزمایش همدلی و کمک مؤمنانه بوده است، زمانی که رهبری از برگزاری رزمایش همدلی سخن گفتن، قرارگاه در شهرستان اردکان به سرپرستی امام جمعه ی شهرستان دایر شد و فعالیت های صورت گرفته همگی در ذیل نظر ایشان بود. مقر فرهنگی حاج عمار هم به همین خاطر تمام کمک های مؤمنانه خود را که از طریق مردم جمع آوری کرده بود در  اختیار قرارگاه مواسات شهرستان قرار داد.

این فعال جهادگر با اشاره به جمع آوری مبلغ 37 میلیون تومان وجه نقد از طریق کمک های مردمی خاطر نشان کرد: تمام این مبلغ برای یاری رسانی به آسیب دیدگان از کرونا در اختیار امام جمعه شهرستان و قرارگاه مواسات قرار گرفت.

مروتی ادامه داد: برگزاری اردوهای جهادی در مناطق محروم شهرستان و انجام فعالیت های عمرانی در کنار مباحث فرهنگی هم از دیگر اقدامات این مقر است که یاد و خاطره شهید محمدخانی امیدبخش و انگیزه ساز برای اینگونه فعالیت هاست.

وی در پایان گفت: فعالیت این مقر به صورت مجازی تا پایان کرونا ادامه می یابد و ما تلاش خواهیم کرد که با برگزاری مسابقات فرهنگی قدمی در جهت خودسازی برداریم و در آخرین مسابقه ی مقر که در حال برگزاری است بیانیه گام دوم انقلاب را محور قرار داده ایم تا عموم دغدغه مندان بتوانند با مطالعه ی این بیانیه هر قدمی که در راستای تمدن سازی و خودسازی می توانند، بردارند هرچند کوتاه.

 

اخبار مرتبط

اولین جلسه توجیهی بانوان رابط نواحی برگزار شد

شاهسواری: سینما می‌تواند بیانگر لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی باشد

خاطرات فرمانده مدافع حرم به سه‌زبان ترجمه شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha