بیش از ۲ هزار مزار شهید، یادگار افغانستانی‌ها در ایران

بیش از ۲ هزار مزار شهید، یادگار افغانستانی‌ها در ایران

به گزارش سراج24، روستایشان برق نداشته‌. از رادیو باتری‌خورش صدای امام را شنیده که مردم را به جبهه می‌خوانده. عاشق امام بوده و معلوم است که نمی‌توانسته آرام بنشیند.

از کیلومترها آن‌طرف‌تر از میان کوه‌های هندوکش به سمت ایران حرکت می‌کند. بعد از یک ماه به مناطق جنگی می‌رسد. کسی که برایش پلاک می‌سازد پرسیده: از کجا؟ سرش را بلند گرفته و با غرور گفته: "افغانستان"

- شما برای چی آمدید اینجا؟

با غرور عکس امام را نشان داده و گفته: این آقا گفته بیاییم...

***

ثبت اسناد حضور مهاجرین افغانستانی در ایران به سختی ممکن است. این مسئله و کلیشه‌های همیشگی رسانه‌های ایرانی از مهاجرین افغانستانی سبب شده است تا امروز نسیم افغانی برای افکار عمومی ایرانی یک پدیده تعجب برانگیز باشد. اما پژوهشگران معدودی که در این حوزه فعالیت کرده‌اند از حداقل ۲ هزار شهید افغانستانی ۸ سال دفاع مقدس در ایران یاد می‌کنند. خانواده بسیاری از این شهدا امروز دیگر در ایران نیستند یا اینکه از ابتدا در ایران حضور نداشتند. خاطرات رزمندگان مهاجر افغانستانی در جنگ تحمیلی اینک سینه به سینه رزمندگان ایرانی سپاه حق باقی مانده است و نیاز به کشف و جستجو دارد. اما هیچکدام از اینها سبب نادیده گرفتن ارزش این سربازان بی‌مرز آرمان‌گرا نمی‌شود. در شرایطی که قدرت‌های جهانی علیه ایرانی جنگی سخت و نابرابر به راه انداخته بودند؛ این مهاجرین افغانستانی بودند که ایران را تنها نگذاشتند و به یاری ایرانی‌ها در جبهه‌ها شتافتند.

امروز از این شهدای افغانستانی تنها مزاری به جای مانده است و خاطره‌ای که در سینه همرزمانش است و یادی در خانواده‌هایی که معلوم نیست کجا هستند. محل تدفین شهدای افغانستانی در شهرهای مختلف ایران نمایشی تاریخی از نزدیکی ایرانی‌ها و افغانستانی‌هاست.

***

عکس زیر تصویر سنگ مزار شهید علی‌دوست شهبازی است. شهید شهبازی در سال ۱۳۴۳ در افغانستان به دنیا آمده و در جنگ «ما» شهید شده. برادر شهید از علاقه شهید به امام و انقلاب می‌گفت و اینکه چه مدت جبهه بوده و یک بار هم مجروح شده و دوباره به جبهه می‌رود.

مقالات و کتاب‌ها و یادها و نوشته‌ها و عکس‌ها و تاریخ… نمی‌تواند حق گزاره «یکی بودن ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها» را این‌گونه ادا کند: شهدای ایرانی جهاد افغانستان و شهدای افغانستانی جنگ ایران. شاید اگر همه آنچه در تاریخ هزارساله مشترک ایران و افغانستان ذکر شده است یکجا جمع شود نتواند این‌چنین عشق و علاقه «یک» ملت را نشان دهد.

بخش دیگری از ماجرای جالب تاریخ ما شهدای ایرانی است که در جهاد افغانستان شهید شده‌اند. شهید احسان پارسی یکی از این شهداست. همسر شهید می‌گوید: او هم از بزرگان یاد گرفته بود که اسلام مرز نمی‌شناسد. شاید کشورها مرز بندی شده و حدود و ثغور دارند، اما انقلاب اسلامی ما بر پایه انقلاب یک کشور اسلامیِ ایران نیست. هدف و ایده‌ی امام (ره) بیداری جامعه اسلامی ودر نهایت بیداری کشورهای دیگر را هم در بر می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سی‌امین اردوی جهادی راهیان شهادت در مناطق محروم به پایان رسید

برگزاری طرح «فرصت صدرخوانی» همزمان با سالگرد شهادت آیت‌الله صدر

شهیدی که در بوکمال طبق خواست خود به شهادت رسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha