آشنایی با بانوان مکرمه مدفون در جوار حضرت معصومه (س) +زندگینامه

آشنایی با بانوان مکرمه مدفون در جوار حضرت معصومه (س) +زندگینامه

به گزارش سراج24، حضرت فاطمه معصومه (س) در اول ذی قعده سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه به دنیا آمد و در سن ۲۸ سالگی در دهم ماه ربیع الثانی سال ۲۰۱ در قم وفات یافت. القاب این بانوی بزرگوار طاهره، حمیده و برّه، رشیده، تقیّه،کریمه اهل بیت و عالمه آل طه و... است. 
در زیر گنبد حضرت معصومه (س) و در جوار آن حضرت، برخی از امامزادگان و همراهان این بانو در سفر قم مدفون هستند، که شاید برای بسیاری از مشتاقان این حضرت ناآشنا باشند.
البته شایسته است در هنگام زیارت، به ساحت ایشان نیز عرض ارادت بنماییم. به مناسبت فرارسیدن سالروز میلاد با سعادت بزرگ بانوی شهر قم، سعی کرده ایم تا در گزارشی به اسامی و بخشی از زندگی نامه این افراد اشاره ای کوتاه داشته باشیم، امید که در زیارت های بعدی مخاطبان مورد استفاده قرار گیرد. 
مشخصات این افراد به شرح زیر است:
زینب
برخى ایشان را دختر امام جواد (ع) دانسته اند. او بعد از وفات حضرت معصومه (س) به قم آمد و گنبدى بر مزار ایشان ساخت. از احوالات و زندگى ایشان اطلاعى چندان در دست نیست.
او را دختر «موسى مُبرقَع» نیز مى دانند. همان شخصی که بعد از تصرف در اموال برادر مرحومش قدرت مالى یافت و دست به مرمت مزار فاطمه معصومه (س) زد. البته وی در سال ۳۲۵ رحلت کرد و در کنار قبر برادرش محمد بن موسى، در چهل اختران قم به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

رویداد همنویسی در تجلیل از شخصیت حضرت ابوطالب (ع)

دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می‌شود

پرونده ویژه اولین سالگرد شهادت حاج قاسم

0 نظر

ارسال نظر

capcha