بسته فرهنگی «شهید چمران» منتشر شد

بسته فرهنگی «شهید چمران» منتشر شد

به گزارش سراج24، مصطفی چمران ساوه‌ای (۱۰ مهر ۱۳۱۱ تهران – ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ دهلاویه) معروف به دکتر چمران و شهید چمران، فیزیکدان، سیاستمدار (عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران)، وزیر دفاع ایران در دولت مهدی بازرگان و دولت موقت شورای انقلاب، از همراهان امام موسی صدر در تشکیل جنبش امل (لبنان)، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و بنیانگذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان جنگ تحمیلی بود.
مصطفی چمران در سال 1311 در محله سرپولک تهران متولد شد. در سال 1336 در رشتة الکترومکانیک فارغ‏‌التحصیل شد و یک‏ سال به تدریس در دانشکدة‌ فنی پرداخت. در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد و با ممتازترین درجة علمی از دانشگاه برکلی آمریکا موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما گردید.
در آمریکا، از مؤسسان انجمن دانشجویان ایرانی در کالیفرنیا به شمار می‏‌رفت که به دلیل این فعالیت‏‌ها، بورس تحصیلی وی از سوی رژیم شاه قطع شد. پس از قیام 15 خرداد سال 1342 رهسپار مصر شد و مدت دو سال، مصادف با زمان حکومت جمال عبدالناصر،‌ سخت‏ترین دوره‏‌های چریکی و جنگ‏های پارتیزانی را آموخت و فوراً مسئولیت تعلیم چریکی مبارزان ایرانی به عهدة او گذاشته شد.
بعد از درگذشت عبدالناصر، ایجاد پایگاه چریکی مستقل، برای تعلیم مبارزان ایرانی ضرورت پیدا می‏کند و بنابراین دکتر چمران رهسپار لبنان می‏شود تا چنین پایگاهی را تأسیس کند.
او به کمک امام موسی ‏صدر، حرکت محرومان و سپس جناح نظامی آن، سازمان «اَمل» را بر اساس اصول و مبانی اسلامی پی‏ریزی کرد که پرچم تشیع را در برابر صهیونیزم و هم‏دستان آنها، راست‏گرایان «فالانژ»، به اهتزاز در‏آورد.
دکتر چمران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بعد از 23 سال هجرت، به وطن باز می‏گردد. همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می‏گذارد و به سازندگی می‏پردازد و همة تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه‏های پاسداران انقلاب در سعدآباد می‏کند. سپس در شغل معاونت نخست‏ وزیر در امور انقلاب شب و روز خود را به خطر می‌‏اندازد تا سریع‏تر و قاطعانه‌‏تر مساله کردستان را فیصله دهد تا اینکه بالاخره در قضیة فراموش ناشدنی «پاوه» قدرت ایمان و ارادة آهینن و شجاعت و فداکاری او بر همگان ثابت می‏شود و شهر را از سقوط حتمی می‌رهاند. دکتر چمران بعد از این پیروزی به تهران احضار شد و از طرف رهبر کبیر انقلاب، امام‏ خمینی(ره)، به وزارت دفاع منصوب گردید. در پست جدید، برای تغییر و تحول ارتش، به یک سلسله برنامه‌‏های وسیع بنیادی دست زد که بازآرایی نیروهای ارتش و پیاده کردن برنامه‌‏های اصلاحی ساختاری از آن قبیل بود.
دکتر مصطفی چمران در اولین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سوی مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد.وی سپس به نمایندگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در شورای‌ عالی دفاع منصوب شد.
در سی‌‏ام خردادماه سال شصت، در جلسة فوق‏العاده شورای‌عالی دفاع در اهواز از سکون و عدم تحرک نیروها انتقاد کرد و پیشنهادات نظامی خود، از جمله حمله به بستان را ارائه داد.
این آخرین جلسة شورای عالی دفاع بود که شهید چمران در آن شرکت داشت و فردای آن روز، روز غم‏‌انگیز و بسیار سخت و هولناکی بود. او و یارانش که در منطقه دهلاویه به محاصره نیروهای دشمن بعثی درآمده بودند یک به یک به فیض شهادت نائل شدند.
و این‏چنین زندگی سراسر تلاش و مبارزة خالصانه و عارفانه در راه خدای او سپری شد تا در کربلای خوزستان در جهاد و نبرد رویاروی حق علیه باطل، به خاک شهادت افتاد و به آرزوی دیرین خود که قربانی شدن عاشقانه در راه خدا بود، نائل گشت.

چهاردهمین بسته فرهنگی حلقه وصل به مناسبت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران به معرفی آثار مکتوب و تصویری مرتبط با این شهید والامقام انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پرداخته است.

 

آثار

نام اثر پیوند
خدا بود و دیگر هیچ نبود دریافت رایگان
رقصی چنین میانه میدانم آرزوست دریافت رایگان
لبنان    دریافت رایگان
بینش و نیایش دریافت رایگان
علی؛ زیبا ترین سروده‌ی هستی دریافت رایگان
دعای کمیل (ترجمه شهید دکتر مصطفی چمران) معرفی و سفارش نسخه چاپی
انسان و خدا    دریافت رایگان
کردستان دریافت رایگان
نیایش‌ها معرفی و سفارش نسخه چاپی
حماسه، عشق و عرفان معرفی و سفارش نسخه چاپی
عارفانه معرفی و سفارش نسخه چاپی

 

کتاب‌ها

نام اثر نویسنده پیوند
مصطفی چمران امیر صادقی    معرفی و دریافت نسخه الکترونیک
پاوه سرخ داوود بختیاری دانشور معرفی و دریافت نسخه الکترونیک
چمران مظلوم بود: خاطراتی از شهید مصطفی چمران علی اکبری معرفی و دریافت نسخه چاپی
دلم برایش تنگ شده: بر اساس زندگی شهید مصطفی چمران محمدعلی جعفری معرفی و دریافت نسخه الکترونیک

 

آثار نمایشی

نام اثر کارگردان توضیحات
چ ابراهیم حاتمی‌کیا داستان ۲ روز از زندگی شهید چمران طی نبرد پاوه
جان شیفته جلیل سامان درحال ساخت (1399)

 

اخبار مرتبط

«سنگرسازان بی‌سنگر» نمادی از سیرت زلال انقلاب اسلامی

خراسان رضوی: «لبیک»؛ بستری نوین برای شناسایی وهدایت استعدادهای برتر از سنین کودکی

ادارات کل تبلیغات اسلامی در استان‌ها بازوی اجرایی نمایندگان ولی فقیه هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha