بسته فرهنگی «روز دختر» منتشر شد

بسته فرهنگی «روز دختر» منتشر شد

به گزارش سراج24،  «فاطمه معصومه» (۱ ذی‌القعده ۱۷۳ – ۱۰ ربیع‌الثانی ۲۰۱ ه‍.ق) مشهور به حضرت معصومه(س) دختر امام کاظم(ع) و نجمه خاتون و خواهر امام رضا(ع) است. ولادت فاطمه معصومه، با فاصله ۲۵ ساله با برادرش علی بن موسی، اتفاق افتاد. به عقیده شیعیان، با ولادت فاطمه معصومه، حدیث امام جعفر صادق(ع) درباره «به دنیا آمدن دختری در منزل پسرش امام موسی کاظم(ع) که شیعیان با شفاعت او به بهشت می‌روند» محقق شد. فاطمه معصومه(س)، هیچگاه ازدواج نکرد. برخی این احتمال را مطرح کرده‌اند که برای او هم کفو و هم‌شأنی برای ازدواج یافت نشده و به همین جهت وی ازدواج خود را تا پیدا شدن گزینه‌ای مناسب، به تعویق انداخته‌ بود.
امام رضا(ع) پس از انتصاب به ولایتعهدی مأمون، از مدینه به مرو رفت و این فراق، یا به عقیده برخی، نامه‌ درخواست امام رضا(ع) برای سفر ایشان، سبب شد تا فاطمه معصومه پس از یک سال، به سمت برادر خویش عزم مرو نماید. کاروان فاطمه معصومه که به همراهی فرزندان و نوادگان موسی کاظم شکل گرفته بود و عددش را ۲۳ نفر گزارش کرده‌اند، به سال ۲۰۱ ه.ق از مدینه حرکت کرد. با رسیدن کاروان به ساوه، گویا عباسیان یا گروهی محارب، به کاروان حمله کرده و سبب کشته و زخمی شدن کاروانیان شدند. در این بین برخی دیگر همچون فاطمه معصومه و خواهران وی، مسموم شدند. فاطمه معصومه پس از وقایع ساوه، به سمت قم عزیمت کرده و پس از هفده روز اقامت، در سن 28 سالگی از دنیا رفت.
مرقد حضرت معصومه(س) در قم واقع شده است. شیعیان مقام ایشان را بسیار بزرگ می‌دارند، برای زیارت او اهمیت قائل‌اند و روایاتی درباره او نقل می‌کنند که از شفاعت وی برای شیعیان سخن گفته شده و بهشت پاداش زیارت او دانسته شده است. همچنین می‌گویند پس از حضرت زهرا(س)، او تنها زنی است که از امامان برای او زیارتنامه روایت شده است. علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار به حدیثی از امام صادق(ع) پرداخته که طبق آن شیعیان با شفاعت حضرت معصومه(س) به بهشت وارد می‌شوند. علی بن موسی(ع) در حدیثی فرموده‌اند: «هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده‌ است.»
در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز اول ذی‌القعده  به یمن ولادت فرخنده حضرت معصومه(س) به عنوان «روز دختران» نامگذاری شده است. همچنین فاصله زمانی بین ولادت حضرت معصومه(س) تا ولادت امام رضا(ع) به «دهه کرامت» معروف ‌است.

پانزدهمین بسته فرهنگی حلقه وصل در آستانه میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر به معرفی آثار مکتوب و تصویری مرتبط با زندگانی و شخصیت حضرت معصومه(س) پرداخته است.

 

کتاب‌ها

نام اثر مولف پیوند
حضرت معصومه(س) فاطمه دوم(س) محمد محمدی اشتهاردی    دریافت رایگان
فروغى از کوثر الیاس محمدبیگى دریافت رایگان
حضرت معصومه و شهر قم محمد حکیمی    دریافت رایگان
بانوی ملکوت علی کریمی جهرمی دریافت رایگان
ودیعه آل محمد(ع)، فاطمه معصومه(س) محمد صادق انصارى زنجانى دریافت رایگان
مهتاب اهل بیت سید حسین اسحاقی دریافت رایگان
گوهر قم محمدهادی امینی    دریافت رایگان
دانستنی‌های کریمه اهل بیت(س) جمعی از نویسندگان دریافت رایگان
عمه سادات ابوالقاسم حمیدی دریافت رایگان
فاطمه معصومه(س) و تاریخ و فرهنگ قم علی صدرایی خویی دریافت رایگان
با کاروان نور؛ جغرافیاى تاریخى هجرت حضرت معصومه(س) سید علیرضا سید کبارى مطالعه رایگان
نگرشی به زیارت نامه حضرت فاطمه معصومه(س) محسن رفیعی و معصومه شریفی مطالعه رایگان
ستایشگران کوثر قم(اشعار و مدایح) منوچهر حقگو دریافت رایگان
مشک فشان: اشعار علمای حوزه علمیه قم مهدی محمدبیگی دریافت رایگان
کراماتی از اهل بیت(ع): گزیده کرامت‌های حضرت معصومه(س) علیرضا سبحانی‌نسب معرفی و دریافت نسخه الکترونیک
عمه سادات سلام علیک: گزیده اشعار شاعران اهل بیت(ع) در مدح و رثای حضرت معصومه(س) علیرضا سبحانی نسب معرفی و دریافت نسخه الکترونیک

 

نرم‌افزار

نام اثر تولیدکننده پیوند
حضرت فاطمه معصومه(س) کریمه

نسخه اندروید

شفیعه آستان مقدس حضرت معصومه(س)   

نسخه اندروید

سیمای دانشوران (علمای مدفون در جوار حضرت معصومه(س) آستان مقدس حضرت معصومه(س)   

نسخه اندروید

 

اخبار مرتبط

دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می‌شود

پرونده ویژه اولین سالگرد شهادت حاج قاسم

رضایی: سازمان سراج، نهادمردمی است/«مسجد محوری» با جدیت پیگیری می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha