به مناسبت سالروز عزل بنی صدر توسط امام(ره)

دفع فتنه منافقین با حکم دشمن‌شکن امام (ره) برای عزل بنی‌صدر

دفع فتنه منافقین با حکم دشمن‌شکن امام (ره) برای عزل بنی‌صدر

به گزارش سراج24، یکم تیر یادآوری خاطره عزل بنی‌صدر توسل منتخبین مردم در مجلس شورای اسلامی و تائید امام خمینی (ره) است. بنی‌صدر که با رای اکثریت مردم در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزیده شد با عملکرد نادرست و سوءمدیریت خود در زمان جنگ تحمیلی و موضوع‌گیری‌های سوئش علیه نظام باعث شد تا رفته‌رفته اعتماد مردم و نمایندگان مجلس از او سلب شود. ضمن اینکه بعد‌ها اسنادی از همکاری و همراهی او با گروهک منافقین کشف و منتشر شد که تایید می‌کرد در تصمیمات خود به جلب نظر منافقین اهمیت می‌داد.

از این رو در ابتدا امام خمینی (ره) پس از مشورت با مسوولان عالی‌رتبه نظام، وی را از فرماندهی کل قوا برکنار کرد. این عمل امام واکنش منفی بنی‌صدر را در پی داشت لذا به کارشکنی و مخالفت پرداخت. او با استناد به رای اکثریت مردم در زمان انتخابات گمان می‌‎کرد که مردم از او در مقابل تصمیم امام (ره) حمایت می‌کنند، اما این اتفاق نیافتاد. در ۲۴ خرداد درخواست طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس شورای اسلامی عنوان شد و نمایندگان در ۳۱ خرداد رای به عدم کفایت سیاسی وی دادند.

حکم عزل بنی صدر توسط مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به امام خمینی (ره) داده شد. متن نامه هاشمی رفسنجانی و پاسخ امام خمینی (ره) بدین شرح است:

«بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم‌

محضر شریف حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی (ادامه‌الله ظله‌)

محترما به عرض می‌رساند مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۳۶۰/۳/۳۱ پس از بحث و بررسی با حضور ۱۹۰ نفر به شرح زیر:

آراء موافق ۱۷۷ نفر - رای مخالف ۱ نفر - آراء ممتنع ۱۲ نفر
در مورد آقای سید ابوالحسن بنی صدر بر این قرار گرفت که آقای ابوالحسن بنی صدر برای ریاست جمهوری اسلامی ایران کفایت سیاسی ندارد. به موجب اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مراتب برای اتخاذ تصمیم به خدمت امام عظیم الشان گزارش می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی‌
اکبر هاشمی رفسنجانی‌»

حضرت امام هم در پاسخ به نامه رئیس وقت مجلس شورای اسلامی چنین نوشتند:

«بسم الله الرحمن الرحیم‌

پس از رای اکثریت قاطع نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه آقای ابوالحسن بنی صدر برای ریاست جمهوری اسلامی ایران کفایت سیاسی ندارد، ایشان را از ریاست جمهوری اسلامی ایران عزل نمودم.
اول تیر ۱۳۶۰
روح الله الموسوی الخمینی‌»

اخبار مرتبط

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض به هواپیمای ایرانی

موانع و نتایج فسادستیزی از دیدگاه رهبر انقلاب

نصرالله: سیاست تحریم و محاصره آمریکا علیه لبنان، حزب‌الله را قدرتمندتر خواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha