فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه به روایت یک شاهد عینی/ «ملخورد مسموم» کتاب می‌شود

فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه به روایت یک شاهد عینی/ «ملخورد مسموم» کتاب می‌شود

به گزارش سراج24، روزهای گذشته ۲۶ خردادماه همزمان با سالروز تشکیل جهاد سازندگی به دستور امام خمینی (ره) در سال ۵۸ بود که به همین مناسبت به سراغ نصرت الله محمودزاده از نویسندگان شناخته شده ادبیات پایداری رفتیم که کتابی را با محوریت فعالیت نیروهای جهاد در دوران جنگ تحمیلی در دست نگارش دارد.

محمودزاده در گفتگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری صبا از انتشار کتاب مستند داستانی خود با عنوان «ملخوردِ مسموم» در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این کتاب اثری مستند داستانی درباره عملیات والفجر ۱۰ است و به طور ویژه به کار مهندسی جنگ از سوی وزارت جهاد کشاورزی در جنگ تحمیلی پرداخته ام که قرار است با همکاری اداره کل ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی منتشر شود.

وی افزود: در این عملیات که رمز موفقیت آن عبور از صخره ملخورد بود، علاوه بر نبرد با دشمن، نبردی با کوهستان و طبیعت نیز وجود داشت و من با توجه به این که در این عملیات ها و در کنار نیروهای جهادی حضور داشتم به چگونگی فعالیت های جهاد و ماجرای این عملیات در هنگام عبور از صخره ملخورد پرداختم. نیروهای جهاد در سرمای بیست تا سی درجه زیر صفر و با دو متر برف در آن زمان، همچنان کار می کردند تا بتوانند از این صخره صعب العبور عبور کنند. در آن سوی صخره ملخورد، شهرهای عراق از جمله حلبچه و … واقع شده بود که نیروهای جهاد بعد از موفق شدن برای عبور از این صخره به دشت حلبچه رسیدند و یکباره با قتل عام گسترده مردم کُرد این منطقه و حمله شیمیایی صدام به مردم حلبچه روبرو شدند.

این نویسنده شناخته شده در زمینه ادبیات پایداری اظهار کرد: بعد از ماجرای نبرد بچه های جهاد با نیروهای طبیعت مثل کوهستان و برف و سرما، آنها یک باره با یک حرکت پیش بینی نشده صدام یعنی بمباران شیمیایی در حلبچه مواجه شدند که به دنبال این اتفاق، حدود ۵ هزار نفر از مردم این منطقه به شهادت رسیدند.

محمودزاده با بیان این که شاهد همه اتفاقات این کتاب بوده است، یادآور شد: من در جریان همه این وقایع بودم و در صحنه حضور داشتم و به همین دلیل برایم جذابیت بیشتری داشت که این داستان مستندگونه را بنویسم و مشاهداتم را از فعالیت های بچه های جهاد و همه اتفاقات آن زمان ثبت کنم.

نویسنده «حماسه هویزه» با اشاره به اهمیت موضوعات مطرح شده در کتاب «ملخورد مسموم» تصریح کرد: به ماجرای بمباران شیمیایی حلبچه چندان پرداخته نشده است و من در این اثر تنها گوشه ای از این پرده را کنار زده ام. بچه های جهاد بعد از آن که با چنین جنایت هولناکی در حلبچه روبرو می شوند، جنگ را برای ۷۲ ساعت رها می کنند و به کمک مردم آسیب دیده این منطقه می پردازند تا آنها را به نقاط امن در ایران منتقل کنند و این در شرایطی بود که جنگ از سوی عراق همچنان ادامه داشت.

جان دادن کودک ۶ ماهه

وی افزود: من در آن واقعه حضور داشتم و شاهد جان دادن یک کودک شیرخواره ۶ ماهه بودم که بعد از آن که او را در بغل گرفتم دو دقیقه بعد جان داد.

نویسنده «مسیح کردستان» درباره نگاه تازه کتابش اعلام کرد: این کتاب نگاه تازه ای به موضوع مهندسی جنگ دارد و شما در این کتاب محمودزاده را به عنوان نویسنده نخواهید دید بلکه من اگر چه شاهد این صحنه ها بوده ام اما خارج از خودم را به عنوان نویسنده، دیده ام. این کتاب داستان یک شخص نیست بلکه درباره کار مجموعه ای از مهندسان جنگ جهاد است و محوریت کار من روی فعالیت های بچه های جهاد و مهندسی جنگ از سوی آنها در عملیات والفجر ۱۰ متمرکز بود.

وی درباره نامگذاری کتاب هم توضیح داد: ملخورد نام همان صخره صعب العبور است که رمز عملیات، نام این قله بود و مسموم هم به فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه اشاره دارد که گویی مسموم می شود و به نوعی یادآور مسمومیت ائمه شیعه از سوی دشمنانشان هم هست.

این نویسنده پیشکسوت افزود: ما در والفجر ۱۰ اگر چه پیروز شدیم اما کام ما را با زهر بمباران شیمیایی حلبچه تلخ کردند تا شیرینی این پیروزی را از بین ببرند.

محمودزاده در پایان گفت: این کتاب در ۲۲۰ صفحه نوشته شده است و شامل تاریخ جامع جهاد در جنگ تحمیلی است که بسیار مفصل است و به صورت کیفی به عملکرد بچه های جهاد در جنگ پرداخته شده است.

«حماسه هویزه»، «رقص مرگ»، «سنگرساز بی‌سنگر»، «سفر سرخ» و «مسیح کردستان» از جمله آثار این داستان نویس ادبیات پایداری است.

اخبار مرتبط

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض به هواپیمای ایرانی

موانع و نتایج فسادستیزی از دیدگاه رهبر انقلاب

نصرالله: سیاست تحریم و محاصره آمریکا علیه لبنان، حزب‌الله را قدرتمندتر خواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha