ضرورت جوان‌گرایی در مدیریت امور قرآنی کشور

ضرورت جوان‌گرایی در مدیریت امور قرآنی کشور

به گزارش سراج24، رهبر انقلاب در یکی از دیدارهایشان با جوانان اینگونه فرموده‌اند که "جوان در هر جامعه و کشوری، محور حرکت است. اگر حرکت انقلابی و قیام سیاسی باشد، جوانان جلوتر از دیگران در صحنه‌اند. اگر حرکت سازندگی یا حرکت فرهنگی باشد، باز جوانان جلوتر از دیگرانند و دست آنها کارآمدتر از دست دیگران است. حتی در حرکت انبیای الهی هم از جمله حرکت صدر اسلام، محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک، جوانان بودند." این نوشتار به بخشی از هزاران سخنرانی رهبر انقلاب درباره جوانان اختصاص دارد.

روی قلم نگارنده در این یادداشت، متوجه نهادهای قرآنی کشور است. ما می‌خواهیم بدانیم، جوان قرآنی که سالیان متمادی زحمت کشیده‌ و از مشکلات گذر کرده‌ و با اراده و پشتکار به نخبگی علمی رسیده‌ است در حال حاضر، چه جایگاهی در نهادهای قرآنی کشور دارد؟ ما می‌خواهیم این فضا را نقد کنیم و این تلنگر را به مسئولان قرآنی کشور بزنیم که جوانان را دریابید و زمام را به دست جوانان توانمندِ حزب‌اللهی دهید که اگر بی‌مهری‌ها و عدم اعتماد به جوانان با انگیزه ادامه پیدا کند آن‌ها هم دلسرد می‌شوند که البته تحقق برخی از این مطالب، علاوه بر تلاش جوانان، نیازمند برنامه‌ریزی و توجه بیش از پیش مسئولان قرآنی کشور است.

 داستان ماندنِ جوانان متعهد و توانمند در پشت درهای بسته مدیریت مجموعه‌های مختلف فرهنگی و قرآنی، تنها برای امروز نیست و ماجرای آن چند سال است که هر روز در نقطه‌ای از کشور تکرار می‌شود. در میان هزاران نیروی توانمند، افرادی‌اند که سالیان سال در حوزه‌های مدیریتی امور قرآنی کشور مسئولیت دارند و با توجه به اینکه سال‌هاست از دوره بازنشستگی‌شان می‌گذرد، کماکان در سطح مدیریتی نهادهای قرآنی فعالیت دارند. در بین این نهادها، تعداد انگشت‌شماری از مجموعه‌هایی هم هستند که به جوانان و تازه‌نفس‌های قرآنی اعتماد می‌کنند.

با همه این‌ها بازهم لازم به یادآوری است که مراکز مهم قرآنی کشور از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، شورای عالی قرآن و دیگر نهادها که می‌توانند شرایطی را برای حضور نسل جوان در سطح مدیریتی امور قرآنی فراهم کنند باید به آنها اعتماد و فرمایشات رهبر انقلاب را عملی کنند.

اخبار مرتبط

اولین جلسه توجیهی بانوان رابط نواحی برگزار شد

شاهسواری: سینما می‌تواند بیانگر لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی باشد

خاطرات فرمانده مدافع حرم به سه‌زبان ترجمه شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha