عجیب‌ترین سیستم‌های دفاعی در طبیعت +عکس

عجیب‌ترین سیستم‌های دفاعی در طبیعت +عکس

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 »، یکی از ویژگی هایی که به موجودات مختلف قدرت رویارویی با مشکلات را می دهد سیستم دفاعی است. سم های مختلف و یا پنجه های کشنده از جمله مهمترین سیستم های دفاعی هستند. در میان حیوانات البته برخی سیستم های بسیار ساده و یا عجیبی دارند که بد نیست با آن ها آشنا شوید:

** مورچه انفجارییکی از شیوه های بسیار عجیب برای دفاع شخصی در میان حیوانات مخصوص مورچه انفجاری است که بیشتر در مالزی دیده می شود. این مورچه بدنی بزرگ همراه با دانه های انفجاری دارد که باعث می شود با احساس کردن خطر خودش را منفجر کند. این انفجار البته همراه با خارج شدن ماده ای سمی است که می تواند انسان ها را کمی گیج و البته حیوانات کوچک را بکشد.

** سمندر آبی مراکشسمندر آبی مراکش سیستمی بسیار ساده اما خطرناک و عجیب دارد. او با احساس کردن کمترین خطری تمام استخوان های بدنش را از پوستش عبور می دهد و همه آن ها را وارد بدن دشمن می کند. این استخون ها بسیار تیز و کشنده هستند درحالی که سمندر خودش دردی را احساس نمی کند. در طبیعت تا به حال حیوانات بسیاری بوده اند که به دست این سمندر آبی کشته شده اند.

** اختاپوس جاپتلادر اعماق 1000 تا 600 متری اقیانوس ها اختاپوسی کوچک زندگی می کند که سیستم دفاعی جالبی دارد. او می تواند در عرض یک ثانیه و با احساس خطر خود را نامرئی کند. نامرئی شدن اختاپوس باعث می شود تا دیگر دیده نشود و حتی ماهی هایی که از خود نور تولید می کنند نیز او را نمی بینند. این اختاپوس البته اگر بازهم دیده شود سریع خود را به رنگ های مختلف در می آورد تا بار دیگر بتواند در دل دریا ناپدید شود.

** کرکس ترکیهیکی از بدترین و البته کثیف ترین سیستم های دفاعی در بدن کرکس ترکیه قرار دارد. او هر گاه احساس کند مورد حمله قرار گرفته است تمامی موادی که در بدن و شکمش وجود دارد روی شکارچی خارج می کند. این کار هم باعث بهم خوردن حال شکارچی می شود و هم اینکه وزن کرکس سبک تر و پرواز آن سریع تر می شود. در برخی از مواقع دیده شده است که کثیفی های این کرکس خیلی سریع زیر نور خورشید آتش هم می گیرند.

** خیار دریاییبسیاری از  جانورشناسان بر این اعتقاد هستند که بدترین و حال بهم زن ترین سیستم دفاعی را خیار دریایی دارد. این موجود کوک هنگامی که خطر را احساس کند سریع تمامی اعضای داخلی بدنش را به سمت دشمن پرتاب می کند. این درحالی است که بدن او سمی نیز به همراه دارد که ممکن است هر موجودی را از پا بیاندازد. البته او بعد از این حرکت زنده می ماند و 6 ماه طول می کشد تا بار دیگر بدنش قسمت های از دست رفته را بازسازی کند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha