خانه‌های چارخونه با کتاب پر شد

خانه‌های چارخونه با کتاب پر شد

به گزارش سراج24، در سال‌های اخیر، بازار نشر ایران با مشکلات متعددی چون دلالی، قاچاق و گرانی کاغذ و ... دست و پنجه نرم کرده است، اما سال گذشته شیوع بیماری کرونا، ضربه آخر را به حال نه چندان خوش این بازار وارد کرد.

شیوع این بیماری و قرنطینه دسترسی مخاطبان را برای خرید کتاب به صورت حضوری سخت و تا حدودی غیر ممکن کرد. اما بسیاری از ناشران و کتابفروشان از پای ننشسته و اقدام به عرضه بیش از پیش کتاب‌های خود در قالب نسخه‌های الکترونیکی کرده‌اند.

کرونا آن دسته از افرادی را نیز که به کتاب الکترونیک روی خوش نشان نمی‌دادند با خود همراه کرد تا در روزهای قرنطینه سری به نرم‌افزارهای کتابخوان زده و کتاب‌ها را به صورت الکترونیک ورق بزنند.

از سوی دیگر، نرم‌افزارهای عرضه‌کننده کتاب‌های الکترونیک نیز تلاش کردند تا با ارائه خدمات مختلف این استقبال را بی‌پاسخ نگذارند.

یک «طاقچه» پر از تازه‌ها

انتشارات سروش نیز با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ و درخواست مخاطبان، برای دسترسی راحت‌تر، کتاب‌های خود را در سه گروه بزرگسال، نوجوان و خردسال به صورت الکترونیک منتشر و در نرم‌افزارهای کتابخوان طاقچه، چارخونه و فراکتاب منتشر کرد.

«گنجشک‌ها بی‌صدا می‌گریند» به نویسندگی زینب بخشایش، «پشت صحنه یک رویا» تالیف مریم بصیری، «مرغ غریب عشق» به نویسندگی نصرالله قادری، رمان «پناه» نوشته الهام تیموری و «فرشته‌های خاکی» به نویسندگی اسماء هاشمی گلپایگانی از جمله تازه‌های نشر سروش هستند که به صورت الکترونیک منتشر و در طاقچه و نرم‌افزار کتابخوان فراکتاب قرار گرفته‌اند.

همچنین در بخش کودک کتاب‌های «هویج کوچک، هویج بزرگ» نوشته حسین فدایی، «شکار بزرگ شنبه» تالیف شهرام کرمی، «به من بگو خال خالی» سروده شهلا شهبازی، «دماغ مترسک» نوشته مجید راستی، «خواهر اضافی» نوشته کلر ژوبرت، «کک به تنور» به نویسندگی محمدرضا سرشار و «روباه و دمپایی حصیری» ترجمه فریبا صفرپور از جمله کتاب‌هایی بودند که علاوه بر «طاقچه» در نرم‌افزار کتابخوان «چارخونه» و «فراکتاب» قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، «سایه‌ای زیر نورماه»، «چی شد چی شد این طوری شد»، «قایم موشک قایم مارمولک»، «بز بز زنگوله پا» و «ته ته ته چاه» نیز از جمله کتاب‌های زنده‌یاد سوسن طاقدیس در حوزه کودک بودند که نشر سروش آنها را به صورت الکترونیک منتشر کرد و علاقه‌مندان به این کتاب‌ها می‌توانند به نرم‌افزار طاقچه مراجعه کنند.

پر شدن خانه‌های چارخونه با کتاب‌های سروش

«بستنی رنگین کمان» به نویسندگی منیژه هاشمی، «خواهر اضافی» نوشته کلر ژوبرت، «کک به تنور» نوشته محمدرضا سرشار، «سایه‌ای زیر نور ماه»، «ستاره‌ها چه کسی هستند» و «عروسی، عروسی توی غار بزرگ خرسی»، «این صدای دماغ کی بود»، «ته ته ته چاه» و... به نویسندگی زنده‌یاد سوسن طاقدیس، «خاله باف باف» تالیف فروزنده خداجو و «یک مهمانی، یک چیزی» نوشته یگانه مرادی لاکه نیز از جمله کتاب‌هایی بودند در خانه‌های چارخونه نشستند و در ادامه در فراکتاب عرضه شدند.

«برهنه‌های بی‌احساس»، «یک نکته از هزاران»، «اقتصاد عدالت‌محور»، «طنز مدیریتی»، «چراغ هدایت»، «اصول خبرنویسی»، «علم نافع در قرآن و احادیث»، «جهانی‌سازی از پایین» و ... از دیگر کتاب‌هایی هستند که علاقه‌مندان می‌توانند به نرم‌افزار کتابخوان فرا کتاب مراجعه و نسخه الکترونیک آنها را تهیه کنند.

همچنین انتشارات سروش برای دسترسی راحت‌تر مخاطبان، مجلات سروش خردسالان، کودکان و سروش هفتگی را به صورت الکترونیکی در نرم‌افزارهای کتابخوان طاقچه و فراکتاب منتشر کرد.

عرضه رایگان کتاب‌های الکترونیک

«کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» و «مدرسه» نیز از آن دست انتشاراتی‌هایی بودند که همچون سروش، در روزهای شیوع بیماری برای سهولت دسترسی مخاطبان کتاب‌های خود را به صورت الکترونیک منتشر کرده و در ادامه انتشارات مدرسه این کتاب‌ها را تا ۱۵ فروردین به صورت رایگان در نرم‌افزار بوفه عرضه کرد. همچنین انتشارات کانون پرورش فکری کودکان نیز در طرحی با عنوان «پیک امید مجازی» تمام کتاب‌های الکترونیک این نشر را به مدت یک هفته به صورت رایگان عرضه کرد.

برخی از ناشران از جمله نشر راه یار نیز کتاب‌های پرفروش خود را به صورت الکترونیک عرضه کردند. همچنین موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، مجموعه‌ای از اسناد، کتب تاریخ معاصر، فصلنامه‌ مطالعات تاریخی و نیز فصلنامه مطالعات سیاست خارجی تهران را به صورت رایگان در اختیار عموم مردم قرار داد.

سوره مهر نیز با انتشار کتاب‌های الکترونیک خود در بسترهای مختلف نرم‌افزاری از جمله طاقچه، کتابراه، فراکتاب و سایر اپلیکیشن‌های بازار الکترونیک در روزهای قرنطینه با مخاطبین خود همراه شد.

 

اخبار مرتبط

قصه‌های خانم مربی در لایوهای اینستاگرامی

بیانیه مهم هیأت‌های سراسر کشور در آستانه ماه محرم

فصل دوم ایستگاه انقلاب /قسمت هشتم

0 نظر

ارسال نظر

capcha