چرا آمریکا، در برابر انقلاب اسلامی ایران تحقیر شده است؟

چرا آمریکا، در برابر انقلاب اسلامی ایران تحقیر شده است؟

به گزارش سراج24، محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران در مصاحبه رادیو «گفت‌وگو» در ارتباط با تحقیر آمریکا در طول ۴۰ سال گذشته پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: تحقیر آمریکا یک امر ایجابی نیست، بلکه یک امر سلبی است، ما به دنبال تحقیر آمریکایی‌ها نبودیم و نسبت به آن‌ها بحث و موضعی نداشتیم.

وی با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش کردیم که به یک کشور مستقل و خودبنیان تبدیل شویم و از حقوق خودمان در عرصه‌های مختلف دفاع کنیم، افزود: در همین چارچوب ملت ایران، شعار انقلاب خود را استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی قرار داد و این آمریکایی‌ها بودند که در راه حرکت ملت ایران و موفقیت آن سنگ‌اندازی کردند.

وی ادامه داد: زمانی که امام خمینی «ره» در تبعید بودند، خبرنگاری از ایشان می‌پرسد که در حکومت مد نظر شما، رابطه ایران با کشور‌های مختلف در دنیا چگونه خواهد بود؟ که امام در جواب می‌فرمایند «ما بعد از پیروزی، با همه کشور‌ها بر اساس احترام و رعایت منافع متقابل تعامل خواهیم داشت به جز رژیم صهیونیستی و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی.»

کوشکی خاطرنشان کرد: همان خبرنگار از امام می‌پرسد که روابط شما با آمریکا چگونه خواهد بود؟ که ایشان در پاسخ می‌گویند «اگر آمریکایی‌ها به انقلاب ملت ایران و انتخاب آن‌ها احترام بگذارند و در امور ایران دخالتی نداشته باشند، ما حاضر هستیم گذشته را به فراموشی بسپاریم و روابطی برابر داشته باشیم.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سفارت آمریکا در ایران حضور داشت و ما تأکید بر آن داشتیم که ایران کشوری مستقل است و آمریکایی‌ها باید به منافع ملت ایران و انتخاب آن‌ها احترام بگذارند، ولی آمریکایی‌ها با ایران مستقل مخالف بودند، آن‌ها می‌گفتند که ایران حوزه منافع مااست و ما باید بر آن تسلط داشته باشیم، آن‌ها به قدرت مستقل و خود بنیان ملت ایران احترام نمی‌گذاشتند و در این زمینه سنگ اندازی می‌کردند، ولی ما تصمیم گرفتیم که راه خودمان را طی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه آن‌ها با هدف تضعیف انقلاب اسلامی و جلوگیری از ایجاد یک کشور مستقل، مزاحمت‌های متعددی را برای ملت ایران و انقلاب اسلامی ایجاد کردند، خاطرنشان کرد: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی آمریکایی‌ها، ما را در مرز‌های ساحلی‌مان تهدید می‌کردند تا نتوانیم مواد اولیه مورد نیاز مردم را وارد کشور کنیم، ولی امروز آن‌ها نمی‌توانند مانع تجارت آزاد ایران، در آن سوی آب‌های اقیانوس اطلس شوند و این بیانگر پیروزی ما و تحقیر آمریکا است.

این استاد دانشگاه با اعتقاد بر اینکه آمریکا دیگر قدرت برتر دنیا نیست و نمی‌تواند اراده خود را به ملت‌ها تحمیل کند، گفت: در طول ۴۰ سال گذشته آمریکایی‌ها هر موقع خواستند که مانع رشد ملت ایران شود، اقداماتشان باعث تحقیر خودشان در عرصه بین الملل شده است و علی رغم فشار‌های آن‌ها، ما به حرکت خود ادامه داده ایم و آن‌ها در جلوگیری از این حرکت موفق نبوده اند.

کوشکی با اشاره به موفقیت‌های ایران در عرصه نظامی تاکید کرد:باید ضعف‌هایی را که در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی داریم، برطرف کنیم تا دشمن نتواند از این ضعف‌ها برای ضربه زدن به کشور استفاده کند.

ابن استاد دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد موضوع برجام نیز با ابراز این عقیده که تعداد قابل توجهی از کارشناسان معتقد به بی خاصیت بودن برجام هستند، گفت: برجام باعث شد که ملت ایران به صراحت متوجه شود که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند، مذاکرات برجام زمانی ۷ ساله را از ما گرفت و ما اگر به جای این هفت سال مذاکره، تلاش مان را در داخل کشور برای حل مشکلات معطوف کرده بودیم، اکنون وضعیتمان در برخی از حوزه‌ها این‌گونه نبود.

کوشکی همچنین با بیان این که تا به امروز موفقیت‌های خوبی نصیب ملت ایران شده است و به ازای آن شکست‌هایی به آمریکا تحمیل شده است، افزود: ما به عنوان یک ملت مستقل و خودبنیان کاری به آمریکایی‌ها نداشتیم، بلکه آن‌ها بودند که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی به صراحت گفتند که اجازه نمی‌دهیم ملت ایران به اهداف خود برسد و اگر آن‌ها به هویت، استقلال و منافع ما احترام می‌گذاشتند، شاید اکنون با مقوله‌ای به نام تحقیر آمریکا مواجه نبودیم.

اخبار مرتبط

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض به هواپیمای ایرانی

موانع و نتایج فسادستیزی از دیدگاه رهبر انقلاب

نصرالله: سیاست تحریم و محاصره آمریکا علیه لبنان، حزب‌الله را قدرتمندتر خواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha