شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر انقلاب| بر ظالم سخت‌گیری کنید

شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر انقلاب| بر ظالم سخت‌گیری کنید

به گزارش سراج24، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در ابتدای یکی از جلسات درس خارج فقه خود با اشاره به نامه امیرالمؤمنین علیه السلام خطاب به جناب محمدبن ابی‌بکر فرمودند: «اِشْتَدَّ عَلَى اَلظَّالِمِ وَ خُذْ عَلَیْهِ» این یکی از دستورات اساسی و اولیه این است، در هر جامعه‌ای کسانی هستند که از حدّ خود تجاوز می‌کنند و این ظلم است.

ایشان افزودند: دایره ظلم گاهی محدود و گاهی وسیع است؛ به‌قدر یک کشور یا شهر. حضرت فرمود: درباره اینها سخت بگیر، با ظالم با ملایمت، نرمش و گذشت رفتار نکن، با ظالم سخت‌گیری کن.

رهبر معظّم انقلاب خاطرنشان کردند: سخت‌گیری کردن به این نیست که ما ظلم کنیم، بلکه به این است که جزای ظلمش را به او بچشانیم، «وَ خُذْ عَلَیْهِ» یعنی مؤاخذه کن، از او صرف‌نظر نکن، این یک دستور بسیار مهم است و واقعاً هم جزو کارهایی است که حلّال مشکلات در جامعه و نظام است، من این را به‌عنوان فردی که تجربه کرده عرض می‌کنم، این فرمان امیرالمؤمنین علیه السلام خیلی مهم و دقیق است، با ظالم باید سخت‌گیری کرد و رودربایستی را کنار گذاشت. هرجا نسبت به ظالم در سخت‌گیری کوتاهی کردیم، بلافاصله ضربه‌اش را خوردیم.

«این‌که بنده مکرر عرض می‌کنم هرجا انقلابی و طبق موازین انقلاب عمل کردیم پیش رفتیم و هرجا عمل نکردیم ضربه خوردیم، یکی از مصادیقش همین است. هرجا کسی به مردم و جمعی از مردم ظلم می‌کند؛ به‌نحوی از انحاء ظلم، و ما اطلاع پیدا کردیم و برخورد نکردیم صدمه خوردیم، این باید جزو درس‌های همیشگی ما باشد.»

ایشان با بیان مطلب فوق اظهار کردند: در نقطه مقابل، کسانی هستند که اهل خیرند، «وَ لِنْ لِأَهْلِ اَلْخَیْرِ وَ قَرِّبْهُمْ» با اینها با نرمش و مدارا رفتار کن، این معنایش این نیست که وقتی او کار خیر می‌کند با او رفتار خوب کن؛ فقط این نیست، بلکه معنایش این است که حتی اگر وقتی خطایی از او سر زد، باید با او با اغماض برخورد کرد، آنها را به خود نزدیک کن، اهل خیر را نزدیکان خود قرار بده.

اخبار مرتبط

اولین جلسه توجیهی بانوان رابط نواحی برگزار شد

شاهسواری: سینما می‌تواند بیانگر لطافت روابط انسانی در دوران جنگ ‌تحمیلی باشد

خاطرات فرمانده مدافع حرم به سه‌زبان ترجمه شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha