ایزدی: رسانه‌های آمریکا به‌دنبال منحرف‌کردن تظاهرات مردم هستند

 ایزدی: رسانه‌های آمریکا به‌دنبال منحرف‌کردن تظاهرات مردم هستند

به گزارش سراج24، فواد ایزدی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا در نشست تخصصی «نژادپرستی ساختاری در آمریکا»، که امروز (دوشنبه 19 خرداد) در این خبرگزاری فارس برگزار شد، با اشاره به اتفاقات اخیر آمریکا گفت: براساس آمارهای موجود تظاهرات اخیرا در آمریکا هم از نظر تعداد جمعیت و هم اندازه خشم مردم، کم سابقه بوده است. درسال ۱۹۶۸ یعنی ۵۲ سال پیش هم اتفاق مشابهی رخ داد. تفاوت این دو در این است که ما هم اکنون در تطاهرات مردم آمریکا شاهد حضور تعداد زیادی از سفیدپوستان هم هستیم.

وی با اشاره به حضور مسلمانان آمریکا در کنار سیاهپوستان این کشور در تجمعات اخیر گفت: همانطور که دیدیم در شهرهای مختلف نماز جمعه مسلمانان، در محیط تظاهرات برگزار شد. این هم یکی از تفاوت‌های حرکت مردم آمریکا با تظاهرات سال 1968 است.

این کارشناس مسائل آمریکا اظهار داشت: یک تفاوت دیگر هم این است که سفیدپوستان هم مانند هر انسان دیگری ناراحت هستند که در کشورشان نژادپرستی وجود دارد. مرتبط بودن موضوع نژادپرستی و اختلاف طبقاتی موجب شده سفیدپوستان هم در این تظاهرات حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: تفاوت دیگر حضور قشر جوان و پای کار در تظاهرات آمریکا است و همانگونه که در تصاویر مشاهده می‌کنیم جوانان زیادی در این حرکت حضور دارند.

ایزدی افزود: آمار اداره آمریکا پیش بینی کرده در سال ۲۰۴۵ جمعیت سفید پوست در آمریکا اقلیت می شود و جمعیت رنگین پوست اکثریت را تشکیل خواهند داد و آمریکا دیگر کشوری سفیدپوست نخواهد بود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: جمعیت سفید پوست آمریکا از اینکه دارد در اقلیت قرارمی گیرد ناراحت است. یکی از دلایلی هن که موجب شد ترامپ رای بیاورد شعارهایی بود که درباره بحث نژادپرستی داد.

وی گفت: اگرچه بعد از اتفاقات اخیر در امریکا شاهد قطع اینترنت و محدویت در شبکه های اجتماعی بودیم، ولی در ۵۲ سال پیش شبکه های اجتماعی و اینترنت نبود و وجود این تکنولوژی و اطلاعات و سواد بیشتر مردم موجب شده که تظاهرات گسترده‌تری شکل بگیرد.

ایزدی ادامه داد: امروز کرونا هم موجب شده جمعیت زیادی از مردم آمریکا بیکار شوند و این موجب نارضایتی مردم شده است. این مسئله هم موجب شده تا مردم آمریکا نگران آینده خود باشند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آمار داریم که حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر در آمریکا دستگیر شدند و به دلیل برخوردی که دولت آمریکا دارد تعداد مبتلایان به کرونا در حال افزایش است.

وی ادامه داد: تظاهرات قبلی در ۵۲ سال پیش در آمریکا سرکوب شد. دولت آمریکا توانایی بالایی در سرکوب تظاهرات دارد و سال‌ها هم روی این موضوع کار کرده‌اند.

ایزدی با بیان اینکه اصل نژادپرستی یکی از دلایل تاسیس آمریکاست، گفت: آمریکا برای سرکوب مردم توانمندی بالایی دارد.

وی با بیان اینکه رسانه‌های آمریکا هم در خدمت دولت هستند؛ تاکید کرد: پوشش گسترده رسانه‌ای توسط سی ان ان هم روش منحرف کردن تظاهرات مردم است.

این کارشناس مسائل آمریکا اظهار داشت: در آمریکا هر زمان حرکت اعتراضی مردم سرکوب شده در دور بعد این حرکت با قدرت بیشتری دیده شده است و اگر این بار هم آمریکا بتواند حرکت مردم را سرکوب کند در آینده با قدرت بیشتری اعتراضات شکل خواهد گرفت.

وی گفت: آمریکا رو به افول است و این موضوع دارد آمریکا را به یک کشور متفاوت تبدیل می‌کند، اتفاقی برای ایران که به صورت سنتی زیر ضربه آمریکا بوده اتفاق خوبی است برای مردم آمریکا هم اتفاق خوبی است.

اخبار مرتبط

انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی

علمای اسلامی رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند

ماهیت ایران با تاکتیک‌ چپاول آمریکایی در تضاد است

0 نظر

ارسال نظر

capcha