فالوورهایی که عضو گروه جهادی شدند

فالوورهایی که عضو گروه جهادی شدند

به گزارش سراج24، «منصوره معتمدی» متولد سال ۱۳۵۷ تهران است. او در دانشگاه، رشته طراحی پارچه خوانده است؛ اما از همان سال اول، علاقه‌اش به عکاسی پای او را به روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف می‌کشاند و می‌شود عکاس خبری. معتمدی از سال ۷۶ کار عکاسی خبری را در روزنامه ایران آغاز می‌کند و سپس در مطبوعات و خبرگزاری‌های مختلف فعالیت می‌کند، اما همواره در کنار عکاسی، دغدغه رفع مشکلات و نیازمندی‌های مردم را داشته است.

معتمدی در این باره می‌گوید: «اولین نمایشگاه عکس انفرادی‌ام را به موضوع کودکان خیابانی اختصاص دادم که برای ثبت آن تصاویر حدود یک سال زندگی، فقر و نیازمندی‌های آنان را به تصور کشیدم و ماحصلش را در نمایشگاهی با امید رفع مشکلات این قشر ارائه کردم. دومین نمایشگاهم نیز به موضوع کودکان گل‌فروش اختصاص داشت و امید داشتم با نمایش تصویرهایی از زندگی آنان، مردم و خیرین برای کمک ترغیب و تشویق شوند.»

او بارها در جشنواره‌های مختلف، عکاس برتر و حتی دبیر جشنواره‌های عکاسی بوده و هم‌اکنون با یک آژانس بین‌المللی مشغول همکاری است، اما موضوع گزارش ما به او، عکس و فعالیت‌هایش در این حوزه نیست؛ موضوع، یک گروه جهادی اینستاگرامی است که او راه انداخته.

صفحه اینستاگرامی که گروه جهادی شد

معتمدی دارای یک صفحه اینستاگرامی با اکانت (mansoreh.motamedi@) است که روایت‌ها و برداشت‌های مختلف خود از زندگی را به همراه تصاویر ثبت‌شده‌اش به نمایش می‌گذارد و همواره تلاش می‌کند در متن‌ها تلنگرهایی با بیان فضلیت‌های اخلاقی براساس مطالعات خود در این حوزه داشته باشد که تلاش‌هایش به دل مخاطبان نشسته است. این صفحه دارای ۳۱ هزار دنبال‌کننده است. ظرفیتی که معتمدی را به سمت استفاده بهینه‌تر از آن سوق داد.

معتمدی در این باره می‌گوید: «من باتوجه به شرایط و محیط خانه که خانواده‌ام همواره در تلاش برای کمک‌های خیرخواهانه برای نیازمندان بودیم، حتی از دوران دبیرستان صندوقی داشتم و برای کمک به دیگران، پول کنار می‌گذاشتم. در دوران دانشگاه و ... نیز همواره با جمع‌آوری پول‌هایی توسط خودم و دوستان برای کمک‌های خُرد به فقرا مانند پرداخت قرض و ... تلاش می‌کردم، اما از ۲ سال پیش به این نتیجه رسیدم که با کمک فالوورهای صفحه اینستاگرام و اعتمادی که این افراد به بنده دارند، گام‌های بزرگ‌تری در این راستا داشته باشیم. بنابراین گروه جهادی با نام مهدی‌یاران را ایجاد کردم.»

۱۹۰ نیازمندی که با کمک فالوورها کربلایی شدند

این عکاس و فعال فضای مجازی در تشریح فعالیت‌های خیرخواهانه صورت گرفته از سوی گروه مهدی‌یاران می‌گوید: «در گام اول برای اعزام علاقه‌مندان به سفر اربعین که توان مالی لازم را ندارند، برنامه‌ریزی کردیم که در این راستا در سال ۹۷، مبلغ ۱۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان پول توسط دوستان خیّر جمع‌آوری و صرف کمک هزینه سفر ۴۰ زائر از سراسر کشور، برای سفر پیاده‌روی اربعین شد. این برنامه در سال ۹۸ نیز اجرایی شد و مبلغ ۴۲ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان پول توسط دوستان از داخل و خارج کشور جمع‌آوری شد و به‌صورت کمک هزینه، به ۱۵۰ نفر از زوار‌الحسین هدیه شد.»

ظرفیت فعالیت‌های خیرخواهانه این گروه جهادی اینستاگرامی در دیگر بازه‌های زمانی سال برای تهیه جهیزیه و سیسمونی خانواده‌های نیازمند صرف شد و تلاش کردند تا آبروی این خانواده‌ها را در برهه‌های مختلف زندگی حفظ کنند و گره از مشکلات آنان باز کنند. این گروه برای اجرایی شدن برنامه‌های خود با گروه‌های جهادی مختلف مشارکت می‌کنند و با ظرفیت نماینده‌های مختلف این گروه‌ها در سراسر کشور برای شناسایی نیازمندها و نیازمندی‌هایشان اقدام می‌کند.

۶۱ قربانی برای رفع بلای کرونا از کشور

شیوع ویروس کرونا به زعم بسیاری، موجب خودنمایی بسیار مطلوب گروه‌های جهادی شد. گروه «مهدی یاران» نیز از این غائله مستثنی نبود و برای کمک به مردم تلاش کرد. معتمدی در این خصوص می‌گوید: «در این برهه زمانی مطرح می‌شد که قربانی کردن با نذر سلامتی مردم و رفع بلا و گرفتاری اثرگذار است. من نیز تصمیم گرفتم با کمک فالوورهایم یک قربانی انجام دهم که با اعلام فراخوان برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی با استقبال بسیار مواجه شد، به‌طوری که تاکنون ۶۱ قربانی انجام شده است و گوشت آن نیز میان نیازمندان سراسر کشور به خصوص در استان‌های تهران، خوزستان، سیستان ‌و بلوچستان و ... توزیع شده است. البته همچنان فالوورها تقاضا دارند، روند جمع‌آوری پول برای این کار ادامه داشته باشد.»

این گروه در ماه مبارک رمضان، تعداد ۴۶۵ پرس غذای گرم، برای افطاری میان نیازمندان تهران و سیستان و بلوچستان توزیع کرد.

۱۰ تومانی‌هایی که بناست محرک چرخ تولید شود

کمک‌های این گروه جهادی در ایام ماه رمضان در قالب توزیع بسته‌های ارزاق، افطاری و ... نیز ادامه پیدا کرد، اما گام اساسی این گروه برای اشتغال‌زایی نیازمندان برداشته شده است. معتمدی در این خصوص می‌گوید: «باتوجه به نامگذاری سال ۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به نام «سال جهش تولید» برای کمک به نیازمندان تصمیم گرفتیم به رفع اساسی مشکلات آن‌ها بپردازیم و «به جای دادن ماهی به دست آنان، ماهی‌گیری به آنان بیاموزیم» و برای اشتغال آنان تلاش کنیم. در این زمینه طرحی در صفحه شخصی خودم ایجاد کردم که افراد از اول تا پنجم هرماه حداقل مبلغ ۱۰ هزار تومان برای اشتغال‌زایی نیازمندان اختصاص دهند. این رقم شاید به تنهایی کارساز نباشد، اما جمع شدن آن‌ها موجب رفع مشکلات اساسی می‌شود. در این زمینه از فروردین‌ماه مبالغی را جمع‌آوری کردم که حتی بسیاری از ایرانی‌های حاضر در دیگر کشورها نیز پول واریز کردند.» 

جوجه‌هایی که سفره سیستانی‌ها را رونق می‌دهد

این فعال جهادی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در این حوزه می‌گوید: «با کمک گروه جهادی کریم اهل بیت(ع) باتوجه به مشکلات عدیده مردم استان سیستان ‌و بلوچستان برای کمک به آنان برنامه‌ریزی کردیم. ابتدا دستگاه جوجه‌کشی به مبلغ ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تهیه شد که امکان قرارگیری ۱۰۰۸ عدد تخم‌مرغ را داراست و برای ۳ نفر اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر با کمک حجت‌الاسلام احسان بی‌آزار تهرانی خانه‌ مخروبه‌ای در این استان برای ایجاد مرغداری تهیه شد و نیروهای جهادی آن را بازسازی کردند. برای شروع فعالیت باز هم با کمک فالوورها مبلغی جمع‌آوری و ۱۰۰ جوجه خریداری و برای پرورش و نگهداری به مرغداری ارسال شد. بنا داریم با بزرگ‌شدن این جوجه‌ها و فروش آنان به کمک مردم این منطقه برویم و همچنین در صورت فراهم بودن شرایط جوجه‌ها را به مردم اهدا کنیم تا با بزرگ کردن آن‌ها رزق خانواده خود را تأمین کنند.»

اخبار مرتبط

برگزیدگان جشنواره فیلم رشد معرفی شدند

جشنواره امام رضا(ع) با پنج برنامه بین‌المللی و ۱۵ جشنواره ملی برگزار می‌شود

شب یلدای ایرانیان ثبت جهانی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha