روحانی: اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود

روحانی: اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: امروز در این جلسه مباحث موردی بررسی و نسبت به کلیت این مسئله مباحث خوبی مطرح شد.

وی افزود: در زمینه آمادگی وزارت بهداشت و درمان ما گزارشی داده شد که 1200 مرکز در سراسر کشور آماده هستند برای همه افرادی که مایل هستند نمونه‌گیری انجام شود، این کار را انجام می‌دهند و این وسیله خوبی در کشور است. 17500 خانه بهداشت در سراسر کشور آماده خدمات بهداشتی هستند که این افتخار بزرگی برای کشور ماست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از لحاظ علمی و تحقیقی آمار خوبی را امروز در این جلسه شاهد بودیم، گفت: هم مقالات علمی که در این زمینه نوشته می‌شود و همچنین تلاش‌های کارآزمایی‌های بالینی که در کشور ما صورت می‌گیرد و 1099 بیمار در این زمینه مورد تحقیق و برسی قرار گرفتند. خوشبختانه مردم باید شاهد باشند که نه‌تنها در عمل کادر درمانی ما تلاش خوبی کردند بلکه در زمینه علمی هم در سطح دنیا در رتبه 15 هستیم و در منطقه و جهان اسلام هم در رتبه نخست هستیم.

روحانی هم‌چنین تصریح کرد: مردم باید مطلع باشند که باید توجه نمایند که این اپیدمی طولانی خواهد بود و امروز پایان مشخص و روشنی برای این اپیدمی در اختیار نداریم و تا زمانی که ما بتوانیم به یک واکسن مورد تایید و در دسترس قرار بگیریم، ممکن است مدتی طولانی پیش رو داشته باشیم. در ذهن مردم این نباشد که امروز احتیاط می‌کنیم و ماسک می‌زنیم و دست‌ها را می‌شوییم و فاصله‌گذاری را مراعات می‌کنیم ولی این را تا 15 روز و یا یک ماه دیگر و بعد از این مدت تمام می‌شود؛ این تصور باید در کشور ما باید حذف شود. ما به طور دقیق نمی‌دانیم که پایان چه زمانی است و دستورالعمل‌ها برای مدت طولانی باید مراعات شود.

وی گفت: از دیرباز و اخیرا همیشه بخش بهداشت و درمان ما در سطح جهان مطرح و جزو افتخارات ما بوده است. همه مردم می‌دانند که یک‌روزی مردم ایران برای معالجه در نوبت بودند که به اروپا یا آمریکا بروند و امروز بسیاری از  ایرانیان و غیرایرانیان در نوبت هستند که برای معالجه به ایران بیایند؛ حتی جراحی‌های مهم و پیچیده از قبیل پیوند اعضا به ایران می‌آیند. کادر درمان ما در موضوع کرونا با همین تلاش و امکانات فعالیت خود را انجام داده است. از اینکه 1000 سی‌تی‌اسکن و آی‌سی‌یو در همین مدت آماده شده و 40 دستگاه سی‌اتی‌اسکن جدید برای بیمارستان‌ها آماده شده مشخص است که در حین معالجه و تلاش، ما بیمارستان‌ها و تجهیز آنها را مورد توجه قرار داده‌ایم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: باید از کادر درمانی، از این مدافعان پرنشاط میدان سلامت که همیشه افتخارآفرین بوده‌اند تشکر کنم.

روحانی تصریح کرد: به امید کاذبی که مبنای علمی ندارد و متخصصان ما آن را تایید نمی‌کنند، نمی‌توان تکیه کرد. در این شرایط چاره و هیچ راه دومی نداریم؛ باید کار کنیم، کارخانه‌ها و مغازه‌ها باید فعال باشند و رفت‌وآمدها در حد ضرورت نیز در جریان باشد و مقابله با ویروس هم ادامه داشته باشد.

وی گفت: اینکه ضد انقلاب در رسانه‌های بیگانه خود و در فضای مجازی مداوم تبلیغ می‌کنند که باید همه کارها تعطیل شود و متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی وقتی مطلبی ندارند، حرف‌های شب قبلی این رسانه‌ها را تکرار می‌کنند، در حالی که این شرایط اینطور نیست. ما همه باید کار و فعالیت خود را انجام داده و در عین حال دستورالعمل‌ها را نیز رعایت کنیم. اینکه مساجد ما باز شده و مردم به عبادات‌شان می‌رسند و فاصله را رعایت می‌کنند، چه اشکالی دارد ما کار عبادی و فرهنگی را انجام دهیم ولی دستورالعمل‌ها هم باید شود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: رعایت مسائل بهداشت فردی دارای اهمیت زیادی است که ما باید مسائل بهداشت فردی  را رعایت کنیم. هم‌چنین تجمع را هم فعلا باید کنار بگذاریم، تجمعاتی مانند اجتماعات عروسی، عزا و تجمعاتی که فامیلی و مرسوم است باید برای مدتی کنار گذاشته شود و با این رعایت‌ها می‌توانیم به کار و زندگی خود برسیم.

روحانی افزود: نکته بعدی این است که ما در فعالیت‌ها حتی الامکان باید از فضای مجازی استفاده کنیم و فضای حقیقی باید اولویت دوم ما بشود. این فضای مجازی برای کار اداری است و باید در اختیار مردم قرار دهیم که آنها به ادارات مراجعه نکنند و بتوانند از خانه‌ی خود خدمت را دریافت کنند.

وی ادامه داد: بخش بهداشت و سلامت ما بیشترین فعالیت خود را در فضای مجازی انجام می‌دهد و با فضای مجازی می‌توانیم با متخصص تماس گرفته و نسخه بگیریم و هم‌چنین از داروخانه دارو دریافت کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حتی الامکان باید به فضای مجازی برویم، خاطر نشان کرد: حتی در زمینه آموزش نیز باید اینطور عمل کنیم و حال که کم‌کم به پایان سال و امتحانات نزدیک می‌شویم و بعد از آن نیز به آغاز سال می‌رسیم و بخشی از آموزش‌ها باید به فضای مجازی برود و بخشی که ضروری است باید با مراعات به فضای حقیقی برود.

روحانی با تاکید بر اهمیت اینکه باید با اضطراب و شایعه‌ها مبارزه کرده و بی‌خودی چیزی را بزرگ نکنیم، اظهار داشت: ما یک سقف داریم و آن سقف باید همیشه خط قرمز ما باشد و آن سقف توان کشور برای امور درمانی است. این سقف تخت، پزشک، پرستار و مجموعه درمانی ماست و این توان سلامت در جامعه است و باید اپیدمی همیشه زیر این توان باشد و اگر این توان عدد  100 باشد، اپیدمی باید حدود 70 و یا پایین‌تر باشد. اینجا جایی است که ما می‌گوییم مهم است و اگر خدای ناکرده در شهری توان سلامت ما 100 بود و اپیدمی به عدد 95 رسید، آنجا باید نگران شویم ولی اگر عدد توان ما 100 و بیمار ما نیز 50 است، اینجا نگرانی ندارد و باید کارمان را انجام دهیم.

وی اظهار داشت: البته هر قدمی که بر می‌داریم باید محاسبه‌شده باشد ولی نباید مردم را نگران کنیم، مردم همیشه باید احتیاط کنند و همچنین نباید آنها را وادار به وسواس کنیم. عده‌ای از مردم دچار وسواس شده‌اند و فرد مداوم دستش را می‌شوید؛ این هم حدی دارد و اگر به وسواس افتادیم، این خود یک مشکلی دیگری است. حد معقول صحیحی باید موردنظر باشد.

رئیس‌جمهور هم‌چنین خاطر نشان کرد: دولت وظایفی که در این شرایط حساس دارد را دنبال می‌کند، البته دولت وظایف بسیاری دارد ولی منظور وظایف در این شرایط است و به مردم می‌گویم اگر وظایف مهم دولت در این شرایط را چهار چیز بدانیم، یک وظیفه تأمین آنچه برای بهداشت و درمان جامعه مورد نیاز است، می‌باشد و دولت باید تلاش کند و در جلسه امروز هم اعلام شد که تمامی نیازمندی‌های ما درباره کرونا در داخل کشور تولید می‌شود. دولت در این زمینه کوتاهی نکرده و ذخایر را به اندازه کافی نگه داشته و ذخایر ما پر از وسایل مورد نیاز است. دولت همه تلاش را برای رعایت پروتکل‌ها مد نظر قرار داده و هر چه لازم بوده درباره خودش رعایت کرده، اگر به ما گفتند ساعات اداری باید محدود شود و صرف ناهار در ادارات حذف شود، ما این کار را انجام دادیم.

روحانی ادامه داد: وظیفه دوم دولت خدمات ضروری جامعه است و ما خدا را شکر می‌کنیم که در این حدود بیش از سه ماه خدمات ضروری ما متوقف نشده است؛ یک روز قطعی آب، برق و گاز نداشتیم و این خدمات به‌طور منظم و بدون وقفه برقرار شده و حتی امنیت یک روز تعطیل نشده است. شرایط ما نیز در این زمینه شرایط خوبی است و هر روز یک سد و یا نیروگاه برق افتتاح می‌شود و پنج‌شنبه هم به مردم عرض کردم که در سال جاری 9 سد بزرگ ملی و 18 نیروگاه برق را افتتاح خواهیم کرد. شرایط ما شرایط خوبی است و بهتر از روال سال‌های گذشته پیش می‌رویم.

وی گفت: وظیفه سوم دولت درباره کالاهای ضروری است و ما این را تأمین کرده و می‌کنیم. شاید ده‌ها جلسه گذاشتیم و همین‌جا از بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت خارجه تشکر می‌کنم و همه تلاش کردند و شرایط خوبی داریم. شرایط امروز ما در کالاهای اساسی از اردیبهشت‌ماه بهتر است و نگرانی مردم برای کالاهای اساسی کشور نداشته باشند و همه آنچه لازم بوده را تامین کردیم و در هفته های اخیر هم قدم‌های بهتری داشته شده است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: چهارمین وظیفه دولت بسته‌های حمایتی است؛ عده‌ای از مردم گرفتار بوده و در شرایط بسیار سخت هستند و ما بسته‌های حمایتی و کمک‌ها را انجام دادیم و به مردم عرض می‌کنم که این اقدامات حمایتی ما تا پایان سال ادامه خواهد یافت و تا هر وقتی که کرونا روبروی ماست و ما هم روبروی آن خواهیم ایستاد.

روحانی اظهار داشت: وزارت بهداشت در جلسه امروز  اعلام کرد که فعالیت بهداشت و درمان از این هفته وارد فاز سوم شده و فعالیت خود را نسبت به گروه‌های آسیب‌پذیر متمرکز کرده است. در جامعه ما همه در برابر کرونا یکسان نیستند؛ فردی جوان است و بیماری زمینه‌ای ندارد، این فرد الحمدلله راحت‌تر با کرونا مقابله می‌کند ولی عده‌ای هستند بیماری زمینه‌ای دارند ویا مسّن هستند و باید بیشتر مراقب این دو گروه باشیم.

اخبار مرتبط

ظرفیت‌های فراوانی برای بی‌ اثر کردن تحریم‌ها داریم

خاطره‌ای از حجامت مقام معظم رهبری/روایت خیراندیش از چگونگی ورود به عرصه سیاست

روزی ۵۰۰ کشته، نتیجه نفی اقتدار حکومت و مردمسالاری کرونایی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha