نژادپرستی از شاخص‌های اصلی تمدن امریکاست

نژادپرستی از شاخص‌های اصلی تمدن امریکاست

به گزارش سراج24 فواد ایزدی گفت: از قبل از تأسیس آمریکا مشکل نژاد پرستی را در این کشور مشاهده می‌کنیم. یکی زمانی که مهاجران اروپایی در آمریکا سرخ پوستان بومی را قتل عام کردند که غالباً هم با نگاه نژادی و درگیری نژادی این کار را کردند. این برخوردشان با سرخ پوستان بود. مورد دیگر مربوط به سیاه پوستانی می‌شود که آنها را به زور از آفریقا به عنوان برده می‌آوردند و این کار هم با نگاه نژادی و تفکر برتری نژادی اتفاق افتاد.

عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: در اولین روزی که آمریکا شکل گرفت قبل از اینکه رسماً تأسیس شود، این نگاه نژادپرستانه در آمریکا وجود داشته است. از آن جایی که این یک مسئله ریشه‌ای است، به راحتی قرار نیست از بین برود. این یکی از محورهای اصلی کشور و تمدن آمریکا است. اگر برای آمریکا تمدنی قائل باشیم، نژاد پرستی یکی از شاخص‌ها و ستون‌های اصلی تمدن آمریکا است.

اگر برای آمریکا تمدنی قائل باشیم، نژاد پرستی یکی از شاخص‌ها و ستون‌های اصلی تمدن آمریکا است

وی ادامه داد: در آمریکا تفکر داروینیسم اجتماعی حاکم است. نظریه داروین این بود که آن موجودی که توانمندتر است می‌ماند و آنی که ضعیف است از بین می‌رود. عده‌ای آمدند این تفکر را در مباحث اجتماعی هم داخل کردند، به این معنی که اگر کسی ضعیف است، نه لزوماً وظیفه دولت است به او کمک کند نه وظیفه کس دیگری است. اتفاقاً از بین رفتن قشرهای ضعیف لزوماً بد نیست، چون فضا را برای قشرهای قوی‌تر جامعه باز می‌کند.

فواد ایزدی اضافه کرد: این معمولاً یکی از نگاه‌های ریشه‌ای مسئولین آمریکا بوده است. آمریکا کشور فقیری نیست. حدوداً ۱ تریلیون دلار هزینه نظامی دارد. هزینه پنتاگون و هزینه‌های نظامی دیگر را جمع کنیم ۱ تریلیون دلار می‌شود. کشوری که می‌تواند ۱ تریلیون دلار یعنی ۱۰۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی داشته باشد، کشور فقیری نیست، اما شما می‌بینید یک ویروسی مثل کرونا شکل می‌گیرد و متوجه می‌شوید شرایط آمریکا از نظر بهداشتی فاجعه است و رتبه ۱ را از نظر تعداد کشته پیدا می‌کند. معلوم می‌شود مشکلات ساختاری و زیرساختی در آنجا وجود دارد.

اخبار مرتبط

ما آمریکایی‌ها مسئول شرایط موجودیم، نه چین و نه روسیه و نه هیچ کشور دیگر

فیلم/پست اینستاگرامی قابل تامل «بایدن» درباره بحران کرونا در آمریکا

روابط مخفیانه سران نهضت آزادی و دولت موقت با مأموران سیا/نهضت آزادی برای صدام فرش قرمز پهن کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha