عضو مجلس خبرگان در جلسه رونمایی از «سند انتخاب» مطرح کرد

روایت سیدحسن نصرالله از ناشناخته ماندن آیت‌الله خامنه‌ای در ایران

روایت سیدحسن نصرالله از ناشناخته ماندن آیت‌الله خامنه‌ای در ایران

به گزارش سراج24  در آستانه سی‌ویکمین سالروز ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) و انتخاب حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب، آئین رونمایی از کتاب «سند انتخاب» نوشته محسن سام، از تازه‌ترین کتاب‌های مرکز اسناد انقلاب، پیش از ظهر امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ در کتابخانه مرکزی پارک شهر برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله مجتهد شبستری، عضو مجلس خبرگان رهبری و حجت‌الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی سخنرانی کردند.

مشروعیت الهی و اراده مردم دو شرط رهبری جامعه

حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم در این نشست درباره نقش مردم در انتخاب رهبری گفت: علمای بسیاری درباره ولایت فقیه و اینکه این ولایتی از جانب خدا و ائمه معصومین و حضرت ولیعصر (عج) است، صحبت و نظریه‌پردازی کرده‌اند. روایات مستند نیز همین را نشان می‌دهد. پس مشروعیت الهی رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران امری قطعی و مسلم است و تا این مشروعیت احراز نشود، اساس نظام بر پایه‌ای محکم نخواهد بود. من با تحقیق در سیره رسول خدا و حضرت امیر (ع) و کتب مختلف روایی به این نتیجه رسیده‌ام که دو عامل نخست انتساب به خدا از طریق سلسله پیامبر و نبوت و دیگری رأی و رضایت مردم، نباشد، ولی فقیه قدرت حکومت ندارد.

وی افزود: حضرت امیرالمومنین (ع) ۲۵ سال خانه نشین بود و نتوانست حکم الهی رهبری جامعه را اجرایی کند، اما پس از اقبال و هجوم مردم به حضرت ایشان آن را پذیرفت و احیا کرد. حضرت در خطبه شقشقیه فرموده‌اند که مردم به شدت از من مطالبه می‌کردند که رهبرشان باشم، من دفع کردم اما فشار بسیار بود تا اینکه پذیرفتم. حضرت به وضوح اشاره کرده‌اند که اگر حضور حضار نبود ریسمان شتر خلافت را روی کوهانش می‌افکندند. این سخن حضرت نشان دهنده نقش مردم در حکومتی است که از نظر الهی بودن هیچ مشکلی ندارد.

مصباحی مقدم ادامه داد: در زمان غیبت کبرای حضرت ولیعصر نیز تمام شواهد بر ارجاع شیعیان توسط ائمه به فقهایی با خصوصیات و شرایط خاص است. روایات می‌گویند که خود مردم باید به دنبال فقیه بروند و از او مطالبه کنند و بار حکومت را روی دوشش بیندازند. خداوند در قرآن کریم فرموده است که ما پیامبران را همراه با نشانه‌های متقن و کتاب و همچنین میزان برای سنجش حق و باطل، میان مردم فرستادیم تا مردم خود قیام به قسط کنند. وظیفه نخست برای مردم است و آنها باید با راهنمایی پیامبر قیام به عدالت کنند. بنابراین مردم خود باید از بین کسانی که خصوصیات ویژه را دارند، کسی را به رهبری برگزینند. پس نقش اساسی مردم در انتخاب رهبر را خداوند به آنها داده است. فقیهی ولایت خواهد داشت که با رضایت مردم به میدان بیاید.

روایت سید مقاومت از ناشناخته ماندن ابعاد شخصیتی رهبری در ایران

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر خاطره‌ای از حضور در یک اجلاس علمی در لبنان گفت: سیدحسن نصرالله حدود ۶ سال قبل از بنده و تعدادی از دوستان برای حضور در بیروت و شرکت در اجلاسی با عنوان «اجتهاد و نوآوری» دعوت کردند. او خود در این مجمع سخنرانی فوق العاده‌ای داشت که من ندیدم جایی ترجمه و منتشر شود. آن سخنرانی بسیار زیبا و تاریخی بود.

اخبار مرتبط

مسئولان به فکر ترویج انقلاب اسلامی از طریق عملکردشان باشند

شدت یافتن بیماری آیت‌الله مصباح یزدی

اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص تعرض به هواپیمای ایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha