آستان حضرت معصومه (س) از امروز شبانه‌روزی می‌شود

آستان حضرت معصومه (س) از امروز شبانه‌روزی می‌شود

به گزارش  سراج24">سراج24 حرم نورانی حضرت معصومه (س) از امروز به صورت شبانه‌روزی پذیرای زائران و مجاوران کریمه اهل بیت (ع) خواهد بود.

با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا این اتفاق با رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی صورت می‌گیرد و عاشقان اهل بیت (ع) می‌توانند با حضور در حرم از فضای معنوی آستان استفاده کنند.

همزمان با شیوع کرونا و از روز ۲۷ اسفند‌ماه با تصویب ستاد مبارزه با کرونا آستان‌های مقدس کشور و مساجد و حسینیه‌ها جهت پیشگیری از این بیماری تعطیل شدند. این تعطیلی که شاید در تاریخ بی سابقه بود سبب رنج و غم عاشقان اهل بیت (ع) شد اما از آنجایی که همه جامعه برای ریشه‌کنی این بیماری منحوس دست به دست هم داده بودند، عاشقان آل‌الله هم ضمن رعایت مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در صف مقدم جبهه مبارزه با این بیماری قرار گرفته و با حضور در صحنه به ضد عفونی معابر عمومی و همچنین کمک به آسیب‌دیدگان از این بیماری پرداختند.

این تعطیلی بیش از ۷۰ روز ادامه داشت، تا اینکه از روز ۵ خرداد‌ماه یعنی دوشنبه هفته گذشته و همزمان با عید فطر فعالیت این اماکن نورانی به صورت محدود از یک ساعت پس از طلوع آفتاب تا یک ساعت پیش از غروب آفتاب از سر گرفته شد.

برگزاری جلسه ستاد مبارزه با کرونا در حرم امام رضا (ع) با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، حجت‌الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی، آیت الله علم‌الهدی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و دیگر اعضای ستاد مصوباتی داشت که مهم‌ترین آن فعالیت شبانه‌روزی حرم امام رضا (ع) بود.

این جلسه روز جمعه ۹ خرداد برگزار شد و در آن حجت‌الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی مخالفت این آستان را با فعالیت محدود حرم اعلام کرد.

مروی در این جلسه با بیان اینکه باز و بسته کردن درب‌های حرم سبب تجمع بیشتر زائران می‌شود، گفت: این کار نوعی بی‌احترامی به حرم و زائران امام رضا (ع) هم هست زیرا مجبوریم در ساعاتی زائران را از حرم بیرون کنیم. همچنین باز بسته کردن درب‌های حرم سبب تجمع علاقه‌مندان پشت درب‌های حرم پیش از ساعات شروع کار در صبح می‌شود که مغایر با دستور‌العمل‌های بهداشتی است.

توضیحات تولیت آستان قدس رضوی و دیگر اعضا در این خصوص سبب شد تا اعضای ستاد مبارزه با کرونا به این جمع‌بندی برسند که درب‌های حرم به صورت شبانه‌روزی باز و خادمان آستان قدس رضوی ۲۴  پذیرای زائران و مجاوران باشند. به این صورت درب‌های حرم نورانی امام رضا (ع) از روز جمعه ۹ خرداد به صورت شبانه‌روزی باز شد.

به گزارش فارس، آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) هم که تا پیش از شیوع کرونا همه روزه تا ساعت ۱۱ شب پذیرای زائران و مجاوران بود به روال سابق بازگشته و درب‌های حرم تا ساعت ۱۱ بر روی عموم باز است.

مسجد مقدس جمکران هم لحظاتی پیش اعلام کرد که درب‌های این مکان مقدس از امروز به صورت شبانه‌روزی برروی عاشقان امام زمان (عج) باز است و زائران و مجاوران می‌توانند به صورت شبانه‌روزی در این مکان مقدس حضور یابند.

بازگشایی آستان‌های مقدس کشور با اعلام دستور‌العملی صورت گرفته و طی آن زائران باید با خود جانماز، کتب ادعیه، زیر‌انداز، چادر نماز و دیگر ملزومات شخصی را به همراه داشته باشند. همچنین برخی خدمات آستان‌ها از جمله امانات، کفشداری، خدمات ویلچر و... فعلاً انجام نمی‌شود.

این بازگشایی فعلاً ویژه صحن‌های آستان‌های نورانی است و رواق‌ها و روضه‌های منوره برروی زائران باز نیست.

پیش از این هم آستان قدس رضوی اعلام کرده به صورت ۲۴ ساعته پذیرای زائران و مجاوران است.

اخبار مرتبط

دوره آموزشی سواد فضای مجازی ویژه طلاب برگزار می‌شود

آیت الله قمی خوی منافقانه رضاشاه را به خوبی می‌شناخت

نشست امکان سنجی تنقیح قوانین با استفاده از ماشین و هوش مصنوعی

0 نظر

ارسال نظر

capcha