بازگشایی مساجد بعد از ۷۴ روز/ «رزمایش همدلی» برنامه موقت نیست

بازگشایی مساجد بعد از ۷۴ روز/ «رزمایش همدلی» برنامه موقت نیست

ستاد ملی مبارزه با کرونا امروز شنبه ۱۰ خردادماه بعد از ۷۴ روز تعطیلی مساجد و برگزار نشدن نماز جماعت، رأی به بازگشایی مساجد، البته تنها برای برگزاری نماز داد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست امروز این ستاد گفت: مساجد در سراسر کشور با اجرای دستورالعمل‌ها برای نمازهای یومیه باز می‌شود. قرار شد صحن‌های مطهری که از صبح باز می‌شود، شب‌ هم باز شود که بنا شد این موضوع بررسی شود.

اما مساجد در دوران شیوع کرونا چه کارهایی کردند؟

ویروس کرونا اوایل اسفندماه بود که در ایران خودنمایی کرد. بلافاصله مسئولان بهداشتی کشور برای جلوگیری از شیوع آن، توصیه‌هایی به مردم ارائه کردند، اما با گذشت چند روز و فراگیری هرچه بیشتر آن، تصمیمات سختگیرانه‌تری پیرامون تجمعات در مکان‌های مختلف اتخاذ شد.

نماز جماعت تا اطلاع ثانوی در مساجد اقامه نمی‌شود

۱۷ اسفندماه بود که اولین تصمیم‌گیری در خصوص نماز جماعت مساجد، اطلاع‌رسانی شد. مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های ارائه شده مسئولان پزشکی در این زمینه، نماز جماعت در تمامی مساجد کشور اقامه نخواهد شد.

نماز جماعت و مراسمات مساجد لغو شد

اما در نهایت روز ۲۸ اسفندماه با بیشتر شدن شیوع ویروس کرونا مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران و به تبع آن دفتر ائمه جمعه در استان‌های دیگر با صدور اطلاعیه‌ای از لغو نماز جماعت خبر دادند.

در بیانیه مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران آمده بود: «پیرو نامه ستاد فرماندهی‌ عملیات مدیریت‌ بیماری‌ کرونا، مبنی‌ بر درخواست تعطیلی کلیه‌ جماعات‌ و مراسمات در مساجد تا فروکش‌ نمودن سیر صعودی این‌ بیماری و نظر مقام‌ معظم‌ رهبری (مدظله‌العالی) مبنی‌ بر لازم ‌الاجرا بودن مصوبات‌ این‌ ستاد، اعلام‌ می‌گردد؛ کلیه‌ اجتماعات اعم‌ از نمازجماعت و مراسمات در مساجد تهران تا اطلاع‌ ثانوی تعطیل‌ است.

در ضمن نکات‌ زیر مورد تأکید است:

۱ـ تعطیلی نماز جماعت به‌ معنای بسته‌ بودن درب‌ مسجد در اوقات‌ شرعی و پخش‌ نشدن اذان از مناره و بلندگوهای‌ مسجد نیست. لذا خواهشمندیم با همت امام‌ محترم‌ جماعت و خادم‌ عزیز، درب‌ مساجد در اوقات نماز باز باشد و اذان پخش‌ شود.

۲ـ هرگونه مُهر، تسبیح، سجاده، کیسه‌کفش (دائمی) و چادر از شبستان‌ مسجد جمع‌آوری‌ شود و از جاکفشی‌‌های تعبیه‌ شده در ورودی‌ مسجد استفاده‌ نشود.»

شکوفایی مجدد کارکرد خدمات اجتماعی مساجد

شیوع ویروس کرونا خسارات و آسیب‌های بسیاری برای کشور داشت اما در سایه این بلا و سختی، براساس آیات قرآن کریم که «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً؛ با هر سختی، آسانی وجود دارد» موجب شکوفایی کارکرد خدمات اجتماعی مساجد بعد از سال‌ها شد.

همواره در تئوری‌ها و نظریات کارشناسان مساجد به این نکته اشاره می‌شد که مسجد در صدر اسلام جایگاه اجرای تمام امور بوده و کمک‌رسانی‌های فراوانی از این طریق به مردم می‌شده است. رویکردی که در زمان مبارزات انقلاب اسلامی با تبدیل شدن این مراکز به پایگاه‌های روشنگری و مبارزه به شکل دیگر نمایان شد و در نهایت در دوران دفاع مقدس به اوج خود رسید.

اخبار مرتبط

«سلام بر ابراهیم» همچنان خواندنی است

حادثه منا و قهرمانان بی‌نشانی که هنوز قرص اعصاب مصرف می‌کنند

«پسرک فلافل فروش» در راه اسپانیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha