آثار «بر آستان قدس» به حرم رضوی اهدا و یا در گنجینه حوزه هنری نگهداری می‌شوند

آثار «بر آستان قدس» به حرم رضوی اهدا و یا در گنجینه حوزه هنری نگهداری می‌شوند

«بر آستان قدس» عنوان آئین ویژه‌ای بود که با همراهی تعدادی از هنرمندان تجسمی روز جمعه ۲ خردادماه همزمان با روز جهانی قدس به همت حوزه هنری و همکاری آستان قدس رضوی و نهضت تبلیغات اسلامی در حرم مطهر امام رضا (ع) برگزار شد و در قالب آن این هنرمندان دست به خلق تازه‌ترین آثار هنری خود زدند.

مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری درباره این رویداد و ایده برگزاری آن گفت: امسال وقتی متوجه شدیم راهپیمایی روز قدس برگزار نمی‌شود و طبیعتاً چون نمی‌توانیم نسبت به این روز مهم بی‌تفاوت باشیم، تصمیم گرفتیم از ظرفیت هنرمندان متعهد و انقلابی برای این روز استفاده کنیم. با برنامه‌ریزی صورت گرفته، در سه سطح فعالیت هنری و فرهنگی داشتیم.

وی توضیح داد: اولین سطح، مربوط به شعرا بود که با توجه به درخواست مجمع شعرای کشور، قرار شد با #فلسطین_آزاد شعرشان را به صورت سلفی بخوانند و در صفحه شخصی خود منتشر کنند که استقبال خوبی نیز از سوی شاعران مواجه شدیم و صفحه #فلسطین_آزاد را گرم کرد.

معلمی ادامه داد: دومین سطح، تولید کلیپ و ترانه‌ای مرتبط با روز قدس و فلسطین با شعری از میلاد عرفان‌پور بود. در سومین سطح نیز از هنرمندان تجسمی کشور درخواست کردیم در صحن قدس حرم رضوی (ع) جمع شوند و به تولید آثار هنری مرتبط اقدام کنند. متأسفانه نتوانستیم از همه ظرفیت هنرمندان تجسمی در صحن رضوی استفاده کنیم اما در هر حال ۵۰ هنرمند تجسمی در این رویداد شرکت کردند.

معلمی درباره آثار «بر آستان قدس» بیان کرد: همگی آثار خلق شده توسط هنرمندان مرتبط با روز قدس بود البته مسائل روز نیز موردنظر هنرمندان قرار گرفت، مثل ارتباط اسرائیل با بیماری کرونا. این آثار توسط هنرمندان طی سه روز خلق شد و در رشته‌های تجسمی شامل نقاشی، پوستر، خوشنویسی، تایپوگرافی، کاریکاتور و آثار گرافیکی بودند.

وی از برپایی نمایشگاهی متشکل از آثار خلق شده در حرم رضوی (ع) خبر داد و گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با آستان قدس رضوی، بنا داریم نمایشگاه «بر آستان قدس» را هم در آستان قدس و هم در حوزه هنری برپا کنیم و پس از تمام شدن نمایشگاه‌ها در مشهد و تهران، آثار یا به آستان قدس اهدا می‌شود یا در گنجینه حوزه هنری نگهداری خواهند شد. بنابراین آثار هنرمندان در حرم رضوی باقی مانده است و ابتدا نمایشگاه در مشهد برپا خواهد شد و سپس به تهران منتقل می‌شود.

معاون هنری حوزه هنری در پایان درباره زمان برپایی نمایشگاه‌های مذکور تاکید کرد: در حال حاضر چون هنوز شرایط برپایی نمایشگاه‌های هنری از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد مبارزه با کرونا اعلام نشده است و ابهام وجود دارد اما به محض اینکه مجوز برپایی نمایشگاه‌ها صادر شود، ما نیز اولویت‌مان برپایی نمایشگاه «بر آستان قدس» خواهد بود.

اخبار مرتبط

دومین دورهمی فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان

اولین دوره تربیت مبلغ مجازی ویژه بانوان

نشست توانمندسازی کشور به مناسبت روز ملی فناوری هسته‌ای

0 نظر

ارسال نظر

capcha