۴ راهبرد مقاومت برای بیرون راندن رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان چه بودند؟

۴ راهبرد مقاومت برای بیرون راندن رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان چه بودند؟

«امین حطیط» کارشناش نظامی برجسته لبنان در مصاحبه ای در خصوص سالگرد پیروزی تاریخی مقاومت اسلامی لبنان بر رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان در سال 2000 گفت:  رژیم صهیونیستی از زمان موجودیت خود در سرزمین فلسطین راهبردی را بر اساس دو رکن در قبال اعراب و کشورهای پیرامونش در دستور کار قرار داده است. نخستین رکن این راهبرد، بکارگیری زور مفرط برای تغییر میدانی اوضاع متناسب با خواست خود و دومین رکن بهره برداری از دستاورد نظامی در عرصه سیاست به منظور تحکیم بخشیدن نتایج بدست آمده است؛ با وجود اینکه همه این اقدامات مغایر با حق و حقیقت و زیرپا گذاشتن حقوق دیگران است. رژیم صهیونیستی بعد از اعلامیه بالفور اینگونه عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه راهبرد رژیم صهیونیستی غصب اراضی کشورهای عربی است، افزود:  راهبرد دوگانه رژیم صهیونیستی بکارگیری زور برای تحمیل خواسته‌ها و بکارگیری سیاست برای تحکیم بخشیدن به نتایج بکارگیری این زور بوده است. رژیم صهیونیستی تلاش کرد که این وضعیت را به لبنان تحمیل کند لذا وارد بیروت شد. و سپس زیر نظر آمریکا توافقنامه 17 ماه مه سال 1983 میلادی بسته شد تا نتایج حاصل شده از این اشغالگری در عرصه سیاسی تحکیم بخشیده شود و حاکمیت لبنان نادیده انگاشته شود و رژیم صهیونیستی به طور مطلق بر منطقه جنوب لبنان و رودخانه لیطانی دست اندازی کند. دولت وقت لبنان تن به خواست رژیم صهیونیستی داد اما به طور خاص اهالی جنوب لبنان و به طور عام اقشار مردمی ملی لبنان این وضعیت را رد کرده و نپذیرفتند و در چارچوب توانمندیهای خود مقاومتی را با اتکا به حمایت از جانب سوریه و ایران سازماندهی کردند. لذا وضعیت لبنان ماحصل وجود یک اراده مردمی لبنانی و حمایت عربیِ انسانی از جانب سوریه و ایران است. این اراده واقعیت موجود را نپذیرفت و آن رد کرد و ابتدا با اقدامات بسیار ساده در چارچوب راهبرد آزار و اذیت اشغالگران علیه آنها وارد عمل شد.

کارشناس استراتژیک لبنان به راهبردهای مقاومت برای مقابله با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت:  راهبرد نخست با توجه به امکانات موجود، راهبرد «آزار و اذیت» اشغالگران بود. این راهبرد سپس توسعه یافت و تبدیل به «راهبرد ارعاب و ترس» انداختن در دل دشمن دشمن شد. سومین راهبرد نیز «ایجاد هزینه سنگین» برای دشمن بود.« چهارمین راهبرد» دشمن را بر سر یک دو راهی قرار داد که یا به اشغالگری خود ادامه دهد و هزینه سنگین بپردازد یا اینکه در قالب یک استراتژی جدید و متفاوت از گذشته، (از جنوب لبنان) عقب نشینی کند.

اخبار مرتبط

موانع و نتایج فسادستیزی از دیدگاه رهبر انقلاب

نصرالله: سیاست تحریم و محاصره آمریکا علیه لبنان، حزب‌الله را قدرتمندتر خواهد کرد

ایران از هیچ کوششی برای حمایت از ملت فلسطین دریغ نخواهد کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha