رحماندوست: پویش نامه‌ای به سردار آسمانی و ایجاد جرقه نویسندگی در کودکان

رحماندوست: پویش نامه‌ای به سردار آسمانی و ایجاد جرقه نویسندگی در کودکان

 مصطفی رحماندوست شاعر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان درباره داوری آثار رسیده به بخش نهایی پویش «نامه‌ای به سردار آسمانی» گفت: نویسندگی راهی نیست که بشود یک شبه و با هواپیما آن را پیمود، بلکه باید پله به پله و آهسته آهسته قدم در این مسیر نهاد؛ باید خواند و خواند و خواند و نوشت و حتما در جلسات نقد داستان شرکت کرد.

وی افزود: آن‌هایی که قلم به دست می‌گیرند، راه درازی در پیش دارند و شرکت در چنین پویش‌ها و جشنواره‌هایی، نخستین قلقلک‌ها و خواستن‌ها برای نویسنده شدن است.

شاعر ترانه‌های نوازش ادامه داد: مهم این است که جامعه مقابل راه این نوقلمان چه قرار دهیم؛ اگر در این مسیر، آموزش درست و هدایت وجود داشته باشد، احتمالا شاعر و نویسنده می‌شوند، در غیر این صورت این استعدادها نهفته می‌ماند.

رحماندوست تاکید کرد: حوصله قلم به دست گرفتن و نوشتن کم چیزی نیست. همین که این تعداد در این پویش شرکت کردند و نوشتند یعنی گام اول را برداشته اند.

شاعر مجموعه قصه‌های پنج انگشت با اشاره به داوری ۷۲ اثر رسیده به بخش پایانی پویش گفت: متاسفانه بسیاری از آثار دچار آفت تبلیغات شده بودند. برخی هم خیلی خوب آغاز شدند اما در ادامه تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: آن چه رادیو و تلویزیون می‌گوید و روزنامه‌ها تیتر می‌کنند، زبان بچه‌ها نیست، اما متاسفانه بچه‌ها فکر می‌کنند اگر از آن‌ها استفاده کنند، حتما برنده می‌شوند.

رحماندوست در خاتمه گفت: البته حدود ده اثر هم بود که بدون شعارزدگی نوشته شدند؛ انگار کودک نویسنده پیش سردار رفته بود، بدون واسطه رسانه‌ها با او قدم زده بود و تجربیات خودش را نوشته بود.

گفتنی است پویش «نامه‌ای به سردار آسمانی» از سوی حوزه هنری کودک و نوجوان ویژه گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال برگزار شد و پس از داوری آثار و معرفی برگزیده‌ها، برترین آثار دریافتی در قالب یک مجموعه کتاب منتشر خواهد شد.

اخبار مرتبط

«سلام بر ابراهیم» همچنان خواندنی است

حادثه منا و قهرمانان بی‌نشانی که هنوز قرص اعصاب مصرف می‌کنند

«پسرک فلافل فروش» در راه اسپانیا

0 نظر

ارسال نظر

capcha