گفتگو|حجة الاسلام ساکی: به جهاد رسانه‌ای در خصوص فرزندآوری نیاز داریم

گفتگو|حجة الاسلام ساکی: به جهاد رسانه‌ای در خصوص فرزندآوری نیاز داریم

حجت الاسلام و المسلمین رسول ساکی دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت؛ در گفتگویی با سراج24، به مناسب روز ملی جمعیت گفت: «بعد از اینکه کارشناسان حوزه جمعیت دغدغه خودشان را نسبت به خطر سالخوردگی و کاهش جمعیت کشور اعلام کردند و این دغدغه ها جدی شد؛ در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ مقام معظم رهبری(حفظه الله) سیاست های کلی جمعیت را پس از  مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کردند و این روز به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید».

وی ادامه داد: «سال ۱۳۶۸ میانگین نرخ باروری حدود 6 فرزند بود،  دولت و مجلس در برنامه ی اول توسعه به توافق رسیدند که باروری کل را در سال ۱۳۹۰ به ۴فرزند برسانند. یعنی هدفی برای ۲۲ یا ۲۳ سال آینده در نظر گرفته شد اما در عمل تنها با گذشت ۲ یا ۳ سال در سال 71 به نرخ باروری 4 فرزند رسیدیم.

 

 

با رسیدن باروری کل به 4 فرزند باید طرح متوقف می شد که نشد و متاسفانه با جدیت بیشتری تحدید نسل توسط نهادهای مختلف دنبال شد و کار به جایی رسید که مجلس شورای اسلامی در سال 72 قانون تنظیم خانواده را تصویب کرد و مردم برای فرزندآوری باید سختی های بیشتری را تحمل می کردند. »

 اگربا تسامح نامۀ وزیر بهداشت به مقام معظم رهبری را ملاک قرار دهیم امروز این عدد به 1/88 فرزند رسیدیده است و این یعنی ما زیر سطح جایگزینی (2/1 فرزند) قرار داریم و اگر بخواهیم جمعیت کشور ثابت بماند و به سمت کاهش و انقراص نرویم باید فکری اساسی کرد.

دبیر مجمع ملی جمعیت، با توجه به آمارهای بین المللی ادامه داد: « اگر به همین منوال پیش برویم -طبق پیش بینی سازمان صورت گرفته در سال ۱۴۳۰، یک سوم جمعیت ما بالای 65 سال دارو و به این ترتیب ایران یکی از پیرترین کشورهای  منطقه خواهد بود.

طبق یکی از پیش بینی های غیرمغرضانه سازمان ملل در سال 2010 ، سه سناریو برای سال ۱۴۸۰ تعریف شده که سطح پائین آن جمعیت ما به 31397000نفر ، در سطح متوسط 62059000 نفر و در سطح بالای به 109195000 نفر خواهد رسید.

البته عمق فاجعه جایی خود را نشان می دهد که بدانیم  42 درصد از این جمعیت، بالای ۶۵ سال خواهد داشت و دراین صورت کشور به جهات مختلفی از قبیل اقتصادی، سیاسی، امنیتی و...، به شدت دچار آسیب خواهد شد».

 

ایشان با مخاطب قرار دادن جریان های رسانه ای در کشور، گفت: «نکته نگران کننده این است که رسانه نتوانسته میزان اهمیت این بحران به نخبگان و مسئولین منتقل کند و مطالب پراکنده ای که هر از گاهی در گوشه و کنار می شنویم و می خوانیم، تناسبی با واقعیت مطلب و جدی بودن این خطر ندارد. 

شما اگر عنایت داشته باشید در موضوعات مختلف، ورودهای خوبی داشتیم، همه فعالان حضور داشتند و تحت یک جبهه واحد، به فعالیت پرداختند. نمونۀ اخیر هم، موضوع کرونا است که واقعاً مثال زدنی است. جالب است بدانید، اگر آمار فوتی ها و کسانی که به واسطه بیماری کرونا جانشان را ازدست دادند را کنار آمار سقط جنین بگذارید، متوجه می‌شوید که اصلا قابل مقایسه نیست!

در این میان نمی توان آمار آدم کشی های مودبانه (سقط های جنایی) را نادیده گرفت. آماری که قلب هر انسان سلیم النفسی را به درد می آورد. متاسفانه باید اعتراف کنیم ( به نقل از برخی مسئولین) سالانه حدود 300 الی ۶۰۰ هزار سِقط در کشور اتفاق می افتد و برخی مجموعه هایی که در این زمینه وظیفه ی جدی دارند با کت و شلوار اتو کشیده از کنار این موضوع عبور می کنند.

کم کاری ما هم این است که نتوانستیم به منظور مطالبه گری، جبهه واحدی روی این موضوع در فضای رسانه ای ایجاد کنیم، لذا من به بهانه روز ملی جمعیت، از همه فعالان حوزه رسانه درخواست می‌کنم که یک جهاد رسانه ای روی موضوع جمعیت و فرزندآوری صورت دهند.

نکته ی پایانی که بد نیست به آن هم اشاره ای داشته باشیم، این است که برخلاف آن‌چه برخی کارشناسان و مسئولین مطرح می شود؛ مانع اصلی در خصوص فرزندآوری و افزایش جمعیت؛ موضوع معیشت و اقتصاد نیست بلکه عمدۀ این مسأله به بخش فرهنگ برمی گردد و البته این موضوع نافی وظیفه شرعی و قانونی سه قوه و سایر نهادها نمی باشد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فردوس، خوارزمی و اعتمادیه، شهرهای جدید اطراف تهران

پیام دبیر شورای نگهبان برای حادثه متروپل/ آیت‌الله جنتی: مردم را به آرامش دعوت می‌کنم

عامل حادثه خیابان طالقانی به قتل ۴ نفر اعتراف کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha