لزوم حمایت بیمه ها در درمان ناباروری

لزوم حمایت بیمه ها در درمان ناباروری

طبق آمار بانک جهانی، متاسفانه، نرخ باروری در ایران 1.8 درصد است که کمتر از نرخ جانشینی2.1 درصد است که اگر این روند ادامه یابد تا سال 1420 جمعیت سالمندان به 32 درصد افرایش می‌یابد و تا سال 1430 اگر این روند تغییر نکند، در ایران هرگز نرخ رشد جایگزینی بالاتر تجربه نخواهد شد. 
ناباروری یکی از موانع افزایش جمعیت است که درمان آن می‌تواند تاثیر مهم و قابل توجه ای بر بحران جمعیت در کشور بگذارد. 
ناباروری زوجین از عوامل اصلی بروز افسردگی و اختلاف و حتی طلاق است. 
در کشور 3.5 میلیون زوج نابارور وجود دارد که 25 درصد کل زوج‌ها را تشکیل می‌دهد و سالانه 88 هزار نفر به این آمار افزوده می‌شود. 
•درمان ناباروری: 
1. مشائره ای و دارویی 
2. درمان های پیشرفته شامل ivf لقاح داخل رحمی و isci تلقیح آزمایشگاهی 

برای درمان ناباروری هر زوج باید 3 بار در مان پیشرفته با احتمال موفقیت 30 الی 40 درصد را انجام دهند. 
هزینه هر سیکل در مراکز دولتی 7 تا 8 ملیون و در مراکز خصوصی 18 میلیون تومن می شود که برای انچام 3 سیکل در مراکز دولتی 21 تا 24 میلیون و در مراکز خصوصی 49 تا 54 میلیون تومان می شود؛ که بدون احتساب هزینه های دارو های جانبی، رفت و آمد از شهری به شهر دیگر، اقامت و خوراک و... می شود. در ضمن باید توجه داشت که درامد متوسط سالیانه هر ایرانی 40 میلیون تومان در سال است. 
در حال حاضر امکانات درمانی برای درمان ناباروری در کشور مناسب برای 33 هراز سیکل در سال است یعنی برای 10 هزار نفر، همچنین در کشور با کمبود متخصص در این زمینه مواجهه هستیم. طبق آمار وزارت بهداشت 88 مرکز ناباروری در کشور وجود دارد اما مجلس تعداد این مراکز را 75 اعلام کرده است. البته عمده این مراکز خصوصی هستند و به صورت نا‌متوازن و ناعادلانه در سطح کشور وجود دارد به طوریکه برخی استان ها فاقد مرکز ناباروری هستد و اکثر این مراکز در تهران هستند. 
وزارت بهداشت برای درمان ناباروری 200 میلیارد توامان اختصاص داده است اما مشکل اینجاست که وزات بهداشت پاسخگویی و شفاف ، و تنها 30 درصد از هزینه های بیماران تامین می شود. متاسفانه بیمه ها هم از مسئولیت بیمه ی ناباروری شانه خالی می کنند.برای درمان نایاروری 3.5 میلیون نفر به 5 هزار میلیارد تومان نیاز است، و برای درمان 10 هزار نفر 400 میلیار تومن کفایت می کند.

اخبار مرتبط

جنگ جمعیتی دشمن تهدیدی برای نسل نو جامعه اسلامی

کاهش جمعیت و افزایش سن ازدواج خطری جدی است

اعلام آمادگی هلال احمر ایران برای کمک به حادثه‌دیدگان انفجار در لبنان

0 نظر

ارسال نظر

capcha