توقف پروژه TON تلگرام و آینده‌­پژوهی ارزهای مجازی

توقف پروژه TON تلگرام و آینده‌­پژوهی ارزهای مجازی

پس از انتشار خبر توقف پروژه بلاکچین تلگرام موسوم به تُن «TON» و رمز ارز آن «گِرام» توسط پاول دورف، اظهارنظرهای زیادی در خصوص تصمیم آمریکا شد. از اظهار نظر خود دورف و یادداشت او گرفته، تا اظهارنظر منتسب به آقای دکتر فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی مبنی بر این­که آمریکا بعد از 2 سال تازه به حرف ایران رسید و علیه تلگرام اقدام کرد؛اما نکته قابل توجه در این اقدام آمریکا با تگلرام و اقدام گذشته او با لیبرا (ارز مجازی فیسبوک)، نحوه حکمرانی آمریکا بر نظام پولی و مالی جهانی و اثر آن بر آینده ارزهای مجازی مخصوصاً بیت کوین و سایر ارزها است که از نظر تحلیلگران غافل مانده است.

به طور کلی با توجه به تاریخچه نظام پولی جهان، قدرت و هژمونی دلار در مبادلات جهانی و حیاتی بودن آن برای کشور سلطه­گر آمریکا، چند سناریو و احتمال در مورد آینده نظام پولی مجازی و ارزهای مجازی مخصوصاً بیت­کوین، بعنوان مهم­ترین و بزرگترین ارز مجازی موجود که همیشه حدود 50 الی 60 درصد کل حجم بازار ارزهای مجازی را از آن خود کرده است، وجود دارد. برخی از مهم­ترین آن­ها عبارتند از:

  1. ارزهای مجازی غیرمتمرکز مانند بیت­کوین ساخته دست مهندسین است و توسط هیچ کشوری ساخته نشده و با هدف از بین بردن نظات و کنترل حاکمیت­ها و کشورهای جهان بر نظام پولی مخصوصاً آمریکا ساخته شده است و در آینده نظم نظام پولی جهان را متحول خواهد کرد و هیچ کشوری از جمله آمریکا توانایی ندارد که در مقابل آن مقاومت کند و در نتیجه هژمونی دلار خواهد شکست.
  2. آمریکا برای حفظ هژمونی دلار و ادامه آن، به­منظور اصلاح پولی و تعویض زمین بازی، ارز مجازی بیت­کوین را یا به­وجود آورده است و یا حتی اگر به­وجود نیاورده باشد، در حال حاضر کنترل و نظارت بر آن را بدست گرفته است و در آینده قطعاً از آن حمایت می­کند و نقشه­های خصمانه خویش را توسط بیت­کوین و مشتقات آن (یعنی فورک­ها) عملیاتی خواهد کرد.
  3. کشورهای جهان همان­گونه که در سال­های گذشته سعی کردند با هژمونی دلار مبارزه نمایند، در آینده با استفاده از فناوری بلاکچین، ارزهای مجازی ملی خویش را خواهند ساخت و مانع از رشد ارزهای مجازی غیرمتمرکز خواهند شد و ارزهای مجازی ملی جایگزین ارزهای فیات فعلی گردند.

4) با توجه به حرکت جهان به سمت اکوسیستم هوشمند و ادغام لایه­‌های فضای مجازی، شرکت­های بزرگ فناورانه درجهان که غول­های فضای مجازی آینده هستند، با توجه به جامعه کاربران و توان خویش، ارز مجازی خصوصی خود را طراحی خواهند کرد و در آینده با گسترش اکوسیستم­ها و شبکه­ها در فضای مجازی، شاهد ارزهای مجازی اختصاصی هر شبکه و هر مجموعه هستیم. مانند ارز مجازی لیبرا و گرام که توسط فیسبوک و تلگرام دنبال می­شود.

حال در تحلیل سناریوها در بحث­های گذشته بارها به این نکته اشاره کرده­ بودم که هژمونی دلار به قدری برای کشور آمریکا حیاتی است که اگر بیت­کوین یا هر ارز مجازی دیگر بخواهد آن­را برهم زند، قطعاً آمریکا آن طرح را در نطفه خفه خواهد کرد و حتی تا امروز خفه می­کرده است. ولی عده­‌ای ایراد می­گرفتند که آمریکا نمی­تواند و قدرت ندارد که مقابل این حرکت و مقابل بیت­کوین بایستد. این در حالی است که امروزه از یک طرف شاهد این هستیم که آمریکا به قدری سیطره بر نظام پولی و مالی جهانی دارد که به راحتی مانع از رشد ارزهای مجازی شرکت­های جهان مانند لیبرا و تلگرام می­شود در حالی که این شرکت­ها برخلاف بیت­کوین از ابتدای تأسیس، کاربران بالفعل میلیاردی و میلیونی در سطح جهان داشته­‌اند و از طرف دیگر شواهد نشان می‌­دهد که آمریکا در مقابل رشد بیت­کوین سکوت کرده و حتی در بازه­هایی از زمان با صدور مجوزهایی و فعالیت­هایی مانند گسترش دستگاه­های خودپرداز بیت­کوین در نیویورک و یا وارد کردن معاملات آتی بیت­کوین در بورس شیکاگو، از رشد آن حمایت کرده است.

لذا با توجه به سابقه عملکرد کشورهای جهان مخصوصاً آمریکا در مواجهه با ارزهای مجازی می­توان نتیجه گرفت که با شکست سناریو 1 تا به امروز و کند بودن عملکرد کشورهای جهان (سناریو 3)، احتمال وقوع یکی از سناریوهای 2 و یا 4 در آینده بیشتر است و طرفداران دو سناریو مذکور با هم در حال جنگ هستند. در این میان به نظر می­رسد که کشورهای جهان از جمله کشور ما برای استفاده از فرصت­های تحول پولی در جهان و مصون ماندن از تهدیدهای آن، یا هرچه سریعتر سناریو سوم را دنبال کنند و سرعت کند خویش را بهبود بخشند و یا سعی کنند در یکی از سناریوهای 2 یا 4 نقش کلیدی را ایفا کنند و نقش خود را در نظام پولی آینده تقویت نمایند.

 

 

اخبار مرتبط

کام آمریکا در عمان تلخ شد

افول اقتدار پوشالی آمریکا در افغانستان

ایالات متحده آمریکا در حال فرار از امارت طالبان در افغانستان/ مهد تمدن زیر پای پابرهنگان بدوی

0 نظر

ارسال نظر

capcha