روز قدس

روز قدس

سرزمین فلسطین از دریرباز اهمیت زیادی برای مسلمانان و مسیحیان و یهودیان بود و طی قرون گذشته بین مسلمانان و مسیحیان دست به دست شد .

بعد از جنگ جهانی دوم، انگلیسی ها با استناد به اعلامیه بالفور و با توجه به اینکه سرزمین فلسطین تحت قیومیت انگلستان قرار داشت نطفه ی خبیث  ایجاد اسرائیل را انگلستان با خرید زمین فلسطینی ها و مسلح کردن یهودیان منعقد کرد .

قدس قبله نخستین مسلمانان جهان ، سرزمین اصلی و موطن هزاران آواره فلسطینی است که استکبار جهانی توسط صهونیسم جنایتکار از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه یهودیان صهونیسم قرار داد این توطئه از همان اولین سال های اجرا ، مقاومت مردم فلسطین و اعتراض مسلمانان و انسان های آزاده و بیدار دل جهان مواجه شد و به شکل مبارزات پیگیر سیاسی- نظامی چهره خود را نشان داد . ملت مسلمان ایران پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی  مساله آزادی فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سر لوحه آرمان هایش قرار داد . همه ساله روز قدس را به روز فریاد کشیدن بر سر ستمکاران تاریخ تبدیل کرده است پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، امام خمینی (ره) در اولین فرصت ، در روز ۱۶ مرداد ۱۳۵۸ در سیزدهمین روز ماه مبارک رمضان ۱۳۹۹ هجری قمری طی پیامی خطاب به مسلمین جهان فرمودند : ((من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم ، که اکنون این روز ها به حملات وحشیانه خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی، پیاپی خانه و کاشانه ایشان را بمباران می کند . من از عموم مسلمانان جهان و دولتهای اسلامی می خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصبان و پشتیبانان آن بهم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت میکنم که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و می توانند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد ، به عنوان روز قدس انتخاب ، و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم .(صحیفه نور جلد ۹، ص۲۶۷ )

به این ترتیب امام خمینی (ره) آغاز مبارزات برای قدس عزیز از دست استکبار جهانی رقم زدند.

۱.مواضع امام خمینی (ره) قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی :‌

امام خمینی (ره) در اوج قدرت نظام ستمشاهی افشاگر روابط پنهان رژیم شاه و اسرائیل بود و مقابله با خطر اسرائیل را برای جهان اسلام را بسیار جدی و پیگیرانه دنبال می کرد . امام خمینی (ره) اولین مرجع تقلید و پیشوای بزرگ مذهبی بود که مجوز حمایت از مبارزان فلسطینی از محل وجوهات  شرعی و زکات و صدقات را صادر نمودند .

رژیم شاه که یک متحد نیرومند غرب و اسرائیل در منطقه حساس خاورمیانه به شمار می آمد مورد توجه بود که چه مواضعی در قبال فلسطین می گیرد . از طرفی ایران در زمان شاه باز وارادات انبوه کالاها و محصولات اسرائیلی بود که اقتصاد رژیم اشغالگر را رونق می بخشید . و نفت ایران به گلوله ها و سلاح های رژیم صهیونیستی برای کشتار علیه ملت فلسطین می شد . امام خمینی (ره) با درک این موضوع با اعلام مخالفت با این عمل رژیم شاه آن را محکوم و این عمل را یکی از انگیزه های مبارزاتی خود قرار داد :

((یکی از جهاتی که ما را در مقابل شاه قرار داده است ، کمک او به اسرائیل است من همیشه در مطالبم گفتم که شاه که از همان اول که اسرائیل به وجود آمد با او همکاری کرده است و وقتی که جنگ بین اسرائیل و مسلمانان به اوج خود رسید شاه همچنان نفت مسلمین را غصب کرده و به اسرائیل می داد و این امر خود از عوامل مخالفت من با شاه بوده است . ))(صحیفه نور جلد ۵ ، ص ۱۸۷ )

ـ بعد از انقلاب اسلامی :

امام خمینی به دفعات مختلف و متفاوت به حمایت از مبارزان فلسطینی و آرمان های آزادی قدس پرداختند به طوری که یکی از مهم ترین مبانی های انقلاب اسلامی تبدیل گردید که بعد از رحلت ایشان هیچ یک از مقامات یا مسئولین در قبال این آرمان کوچک ترین انحرافی یا قصور کردند ، این بنا را امام خمینی (ره)‌ طوری پی ریزی کردند که امکان عدول از آن وجود نداشت و ندارد .

بیانات امام خمینی (ره) بسیار متعدد در این نوشتار به ذکر چند مورد بسنده می کنیم :

۱.اسرائیل دشمن بشریت، دشمن انسان، که هروز قائله ای ایجاد می کند و برادر های ما را در جنوب لبنان به آتش می کشد باید بداند که دیگر حنایش رنگی ندارند در دنیا ، و باید انزوا اختیار کند ، طمع ها را از ایران باید قطع کند ،دست های آن ها باید از همه ممالک اسلامی قطع شود ، عمال آن ها در همه ممالک اسلامی باید کنار بروند . روز قدس روز اسلام است ، روزی است که اسلام باید احیا کرد و قوانین اسلام را در ممالک اسلامی اجرا بشود . روز قدس روز حیات اسلام باید مسلمین بهوش بیایند ، باید بفهمند قدرتی را که مسلمین دارند اعمم از قدرتهای مادی و معنوی . (صحیفه نور جلد ۹ ، از ص ۲۷۶ الی ۲۷۹ )

۲.ملتهای مسلمان باید به فکر نجات فلسطین باشند و مراتب انزجار و تنفر خویش را از سازشکاری و مصالحه رهبران ننگین و خود فروخته ای که به نام فلسطین ، آرمان مردم سرزمین غصب شده و مسلمانان این خطه را به تباهی کشیده اند به دنیا اعلام و  نگذارند این خائنان بر سر میز مذاکره و رفت وآمد ، حیثیت و اعتبار و شرافت ملت قهرمان فلسطین خدشه دار کنند که این انقلابی نماهای کم شخصیت و خود فروخته به اسم آزادی قدس به آمریکا و اسرائیل متوسل شده اند .(صحیفه نور جلد ۲۰ ،(پیام به مسلمان ایران و جهان و زائران بیت الحرام {۶ مرداد ۱۳۶۶ } )‌

۳.حمله رژیم سعودی به حجاج ایرانی در مکه : و آن چیزی که من امروز خیال دارم عرض کنم قضیه اسفباری که در مکه اتفاق افتاد . ما از اول قیام ان شاالله برای خدا و برای نجات ملت شهدا خیلی داشتیم . چه قبل از اینکه انقلاب واقع بشود . در زمان ستمشاهی شهدای بزرگ و چه بعدش که می بینید شهدای بسیار ارزشمند داشتیم ،لکن مسئله حجاز مسئله دیگری است ، غیر مسائل است . ما آن وقت هر چه بوده ،این (بوده)‌که کتک می خوردیم ، یا گاهی می زدیم ، گاهی می خوردیم بعد هم همین طور ، ما شهدا خیلی دادیم و در همه جا شهید دادیم در زمان رضا شاه ، آن همه رنج دیدیم ، هرکس یادش است می داند چه خبر بود ، در زمان محمد رضا هم که همه یادتان است چه بساطی داشتیم !چه داشتند و چه شهدایی در آن وقت دادیم و چه شهدایی در بین این ملتها دادیم ! لکن همه قضیه شهادت بود ، قضیه بزرگ بود لکن قضیه ، قضیه حجاز نبود . مسئله قدس ،مسئله ی بزرگی است . روز قدس هم دیدند که چه شده اما در روز قدس مسئله ای است  و روز جمعه خونین مکه مسئله ای دیگر است . روز قدس  ما برای اینکه نجات بدهیم قدس را از دست غاصب اعلام کردیم .لکن آنها این طور نبود که قدس را توهین بهش بکنند ،آنها مدعی بودند که که ما قدس را می خواهیم و چه می کنیم . البته نباید قدس دست آنها باشد ، روز قدس اعلام شد برای خاطر اسلام ، آن طور که صدمه دیده ، برای خاطر اینکه قدس باید به دست صاحبانش باشد ، غاصب آمده غصب کرده .(صحیفه نور جلد ۲۰ ، ص۳۷۱ تا ۳۷۶ ، بیانات در جمع هیات دولت ۱۳۶۶)

 

۲. نگاه مقام معظم رهبری به مسئله فلسطین و روز قدس :‌

در اینجا به طور خلاصه چندی از سخنان آیت الله خامنه ای درباره ی روز قدس بیان می کنیم :

۱.علت اهمیت روز قدس :

الف) روز قدس نماد صف بندی حق و باطل است : چقدر سعی کرده اند در طول این سال ها که روز قدس که نماد حق در قابل باطل است تضعیف کنند، روز قدس نشان دهنده ی صف بندی حق و باطل است ، صف بندی علیه ظلم است .روز قدس فقط روز فلسطین نیست ، روز امت اسلامی ،روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده صهیونیسم است که به وسیله دست متجاوز اشغالگران ،مداخله کنندگان ، قدرتهای استکباری به جان امت اسلامی افتاده است ، روز قدس چیز کوچکی نیست ، روز قدس یک روز جهانی است ، یک پیام جهانی هم دارد . نشان دهنده این است که امت اسلامی اولا زیر بار ظلم نمی رود ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگ ترین و قدرتمند ترین دولتهای عالم برخودار باشد.(بیانات مقام معظم رهبری در تاریخ ۲۹/۶/۱۳۸۸)

ب) روز قدس مظهر اتحاد

همه کشور های اسلامی از تفرقه ضرر می کنند و همه ی آنها از اتحاد سود می برند اتحاد کشور های اسلامی نزدیک شدن این ها به کار نبردن نیروهایشان علیه یکدیگر ، به نفع کشورهای متحد است ،به نفع خود کشور های اسلامی است این را ما باید بفهیم ، این یک حکمت الهی است یک حکمت اسلامی است، امروز ما در داخل دنیای اسلام دچار مشکل اییم ، دچار خون ریزی هستیم جراحت های خون بار امروز وجود دارد ، یمن یک نمونه از آن ها است ، این ها بایستی توجه کرد . مسائل سوریه ، مسائل عراق ، مسائل شمال آفریقا ، مسائل گوناگونی هستند که انسان مشاهده می کند در دنیای اسلام همه، نشانه وجود اختلاف و وجود دعوا است و این به ضرر اسلام است به ضرر امت اسلامی است ، این مشکل را باید حل کنیم . یکی از برجستگی های راهپیمایی روز قدس همین است ،شما ملاحظه کنید ،تقریبا در همه شهرهای کوچک و بزرگ ایران ،مردم در روز قدس با دهان روزه و در این سالها در هوای گرم راه می افتند و در خیابان ها که مشاهده می کردید در تهران و شهرهای دیگر اجتماع عظیم مردم را این ها همین مردم شیعه هستند که برای فلسطینی ها که اهل سنت اند دارند این جور اظهار همدردی و همراهی می کنند ، معنای این اتحاد است ، معنای پای بندی به وحدت امت اسلامی این است ، که امام بزگوار این را پایه گذاری کردند و امروز مردم دارند حرکت می کنند .(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی ، ۵/۴/۱۳۹۶)

۲.مواضع رهبر انقلاب درباره ی نشست ها  وتفاهمنامه های بین اللملی برای صلح فلسطین :

مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف که نشست های به اصطلاح صلح و توافق برای فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی عنوان می شد علیه آنها موضع گیری های به جا و به موقع می گرفتند مثل نشست های مادرید ، اسلو ، آناپولیس ، معامله قرن که اخیرا رخ داد .

به طور نمونه رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان و دانش آموزان در هفته تربیت در تاریخ ۵/۸/۱۳۷۰ به کنفرانس نکبت بار مادرید اشاره کردند و از دولتهای عربی خواستند برای جبران بخشی از کار زشت خود در کنفرانس مادرید به دنیا اعلام کنند که مذاکرات انجام شده به دلیل رفتار وقیحانه رژیم صهیونیستی منتفی بوده و اسرائیل را به رسمیت نخواهند شناخت .

یا در مورد دیگری که همین اخیرا رخ داد :‌

مقام معظم رهبری درباره طرح ننگین معامله قرن تاکید کردند که این طرح قبل از مردن ترامپ می میرد ، افزودند : این کار قطعا به نتیجه نخواهد رسد بنابراین رفت وآمد و هزینه کردن برای آن و جنجال به راه انداختن و رونمایی از آن کاری احمقانه است .

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی  شکل نوینی در در نظم کشور های شکل گرفته ، بعد از حمایت های موثر و مستمر ۴۱ ساله جمهوری اسلامی ایران  از فلسطین و کشور های اسلامی در منطقه شاهد شکل گیری جبهه مقاومت است .

رژیم صهوینیستی که در شش روز اعراب را شکست می داد و در یک روز تا بیروت لبنان می رفت و حکومت را عوض می کرد و در سر طرح از نیل تا فرات را می پروارانید امروز با دیوار های بتنی مرزهای خود مستحکم کرده و به انزوا رفته که نکند اتفاقی بیفتد .

همه این ها به برکت انقلاب اسلامی و خون هزاران شهید و رشادت های فرمانده شهید نیروی قدس سردار حاج قاسم سلیمانی است ، به امید آزادی قدس شریف و برپایی نماز در آن مکان مقدس

ان شالله ........

 

علی عسگری

اخبار مرتبط

رژیم جعلی در تنگنای فروپاشی

اصلاح ساختارهای جامعه در جهت تأمین بهداشت روانی زنان

مطالعه رابطه پوشش مردان و حق امنیت اجتماعی زنان

0 نظر

ارسال نظر

capcha