چرا آمارهای رسمی کرونا با آمارهای میدانی متفاوت است؟

چرا آمارهای رسمی کرونا با آمارهای میدانی متفاوت است؟

به گزارش سراج24، شیوع ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن باعث حمله جدید شبکه های معاند به جمهوری اسلامی شده است، این بار با زیر سوال بردن آمار ابتلا و مرگ و میر کرونا در ایران سعی دارند اقدامات و عملکرد کلی حافظان سلامت و نظام مدیریتی را زیر سوال ببرند. اما واقعیت ماجرا و تفاوت آمار رسمی با آمار واقعی چیست؟ و چرا برخی مسئولین داخلی حتی آمار منتشر شده رسمی را واقعی نمی دانند؟

روزانه در تهران بین 70 تا بالای 100 نفر دفن می‌شوند

ناهید خداکرمی با بیان اینکه روزانه در تهران بین 70 تا بالای 100 نفر بر اثر ابتلا به کرونا یا مشکوک به کووید- 19 دفن می‌شوند گفت: مطابق آماری که من دارم، روزانه در بهترین شرایط 70 نفر‌ و در بدترین شرایط کمی بالاتر از 100 نفر در تهران بر اثر ابتلا به کووید- 19 جان می‌سپارند و از آنجایی که وزارت بهداشت آمار فوتی‌ها را کلی اعلام می‌کند، تهران هم در دل آمار کلی جا می‌گیرد. اما دلیل این تفاوت آماری میان آنچه سخنگوی وزارت بهداشت بیان می‌کند، ‌با آماری که ما در دست داریم را باید در دو مسئله جست‌وجو کرد اول اینکه بسیاری از فوتی‌ها، پاسخ تست کرونایشان پس از دفن مشخص می‌شود ‌و علت مرگ عده‌ای دیگر هم آر.دی.اس یا دیسترس تنفسی یا همان رنج تنفسی قید می‌شود. احتمالا دلیل این تفاوت آماری در همین است.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: این وظیفه وزارت بهداشت است که مجددا آمار خود را مثل روزهای گذشته به تفکیک شهرها اعلام کند، این حق مردم است که بدانند هم‌اکنون در کدام منطقه بیماری شدید‌تر است تا حداقل در رفت‌وآمد خود به مناطق پرخطر احتیاط کنند. متأسفانه باید اعتراف کرد که ‌‌اطلاع‌دادن به مردم تبدیل به یک سبک شده است، این در حالی است که در شرایطی که ما در کشور با یک اپیدمی پرخطر روبه‌رو هستیم،‌ مردم باید بدانند که کدام منطقه پرخطر است، میانگین سنی مبتلایان، جنسیت آنها، شغلشان و اطلاعاتی از این قبیل چگونه است. هرچقدر اطلاعات بیشتری از این بیماری در اختیار مردم بگذاریم ‌و مردم از شیوه حرکت این بیماری بدانند،‌ موفقیت برای کنترل و مبارزه با آن بیشتر می‌شود.

وی در پایان افزود: باید به مردم اطمینان کنیم. روند ابتلا و اپیدمی را در ایران با دیگر کشورها قیاس کنید تا متوجه شوید مردم چقدر فهیم هستند، آنها تا جایی که توانستند رعایت کردند و حق این مردم ندانستن نیست. آنها باید درباره گستره جغرافیایی این ویروس بدانند و حتی بر اساس اطلاعات کد پستی بتوانند بفهمند کدام محله درگیری بیشتری دارد. ما از ستاد کرونا می‌خواهیم تا دوباره با جزئیات آمار ابتلا را به مردم گزارش دهد تا بیشتر از این وضعیت اعتماد مردم بغرنج نشود.

آمار کرونا در تهران شفاف نیست

محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران گفت: آمار کرونا در تهران شفاف نیست بیان کرده بود که آمار کلان با آمار تهران تفاوت ‌‌دارد. وی همچنین در توییتر خود نوشت:‌ به نظر می‌رسد اکنون میزان مرگ‌و‌میری که در تهران وجود دارد و آماری که ارائه می‌شود شفاف نیست و با عددهای کلان همخوانی ندارد.

آمار دوبرابری مرکز پژوهش ها

آمار واقعی تعداد افراد جان‌باخته بر اثر کرونا،حدود دو برابر و آمار مبتلایان بین ۸ تا ۱۰ برابر آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت است.

بر اساس آمار تخمین زده شده توسط این مرکز پژوهش های مجلس که روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین منتشر شد، تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا هشت هزار و ۶۰۹ نفر و تعداد مبتلایان بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

چرا فوتی‌های کروناویروس در ایران متفاوت است؟!

رئیس نظام پزشکی شهرستان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص برخی تشکیک‌ها در خصوص آمار اعلام شده در ایران و تفاوت میزان تلفات کروناویروس در ایران و دیگر کشورها و همچنین چرایی عدم اعتماد عمومی به آمارهای دولتی اعلام شده اظهار کرد: اولا آمار اعلام شده از سوی منابع رسمی مربوط به موارد ابتلای قطعی است یعنی آمار آنهایی است که نمونه‌گیری از آنها انجام و جواب آزمایش آنها مثبت اعلام شده است.

وی از آنچه پاسخ تست"منفی کاذب"می‌خواند به عنوان عامل موثر دیگری در تفاوت آمار مبتلایان واقعی و آمار اعلام شده نام برد و خاطرنشان کرد: وجود" منفی کاذب" محدود به آزمایش‌های کروناویروس نیست و در همه آزمایشات -اگرچه بخش کوچکی است – بخشی از جواب‌های آزمایش منفی کاذب است یعنی ممکن است جواب آزمایش فرد منفی اعلام شده باشد اما فرد ناقل ویروس و مثبت باشد. البته در آزمایش‌های مختلف همواره درصد کمی در این بخش قابل تقسیم‌بندی است.

این پزشک از طولانی بودن فرآیند نمونه‌گیری و دریافت پاسخ آزمایش به عنوان عامل موثر دیگری در عدم دقیق بودن آمار نام برد و گفت: با توجه به اینکه در اکثر استان‌ها کیت‌های آزمایش کرونا وجود ندارد لذا نمونه از افراد اخذ و بعد برای تهران ارسال می‌شود از همین رو فرآیند اعلام نتیجه طولانی‌تر و زمان‌بر می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از افراد در این شرایط در دسته افراد مشکوک به کروناویروس تقسیم‌بندی می‌شوند ادامه داد: دلیل دیگر غیردقیق بودن آمار به نحوه آزمایش و اخذ تست برمی‌گردد چرا که این آزمایش یک آزمایش خیلی خاص است و برخلاف بسیاری از آزمایش‌ها که از طریق خون، ادرار و...گرفته می‌شود آزمایش کروناویروس یا کووید19 از "ته حلق" فرد مشکوک به بیماری گرفته می‌شود بنابراین با توجه به جدید بودن نوع آزمایش و و تازه‌گی آن برای کادر آزمایشگاهی ممکن است در مواردی نیز آزمایش و نمونه‌گیری دقیق نباشد.

رئیس اسبق شورای شهر استان عدم تشخیص دقیق مبتلایان را عامل موثر دیگری در تفاوت‌های آماری در ایران و دیگر کشورهای درگیر با کروناویروس ارزیابی و اضافه کرد: طولانی بودن فرآیند دریافت جواب آزمایش‌ها و اعلام آمار موارد مثبت قطعی مولفه‌های دیگری هستند که به تفاوت‌های آماری انجامیده و این درحالی است که موارد تلفات به صورت روزانه اعلام می‌شود.

اما آیا با این حساب آماری که طی روزهای اخیر، هر روز ظهر به طور منظم ازسوی وزارت بهداشت بیان می‌شود، نادقیق و ناشی از کم‌شماری است؟

معیار کرونا در اعلام وزارت بهداشت

پاسخ امیر پروسنان، به این سوال، منفی است. به گفته او، آنچه وزارت بهداشت اعلام می‌کند، «آمار قطعی و بر اساس اعلام آزمایشگاه رسمی، به ابتلای ویروس جدید کرونا» است. یعنی کسانی که به دلایل دیگری مثل آنفلوآنزا یا مشکلات تنفسی و غیره فوت می‌کنند، در این آمار محاسبه نمی‌شوند. از طرفی سی‌تی‌اسکن ریه تا حدود ۹۵ درصد مشخص می‌کند که بیمار به ویروس مبتلاست؛ اما همچنان وزارت بهداشت مطابق استاندارد جهانی خود، تست کرونای مثبت را معیار محاسبه در آمار «کرونا» در نظر گرفته است.

وی می‌گوید: نکته دیگر این که وزارت بهداشت آمار را از خود دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌گیرد و بعد با توجه به نتایج آزمایشگاه‌ها اعلام می‌کند. این آمارها در مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر تجمیع و صحت‌سنجی می‌شود و با چند منبع چک و در نهایت اعلام می‌شود.

پروتکل دفن، معیار برخی مردم

این روزها ممکن است شما هم گذرتان به بیمارستانهایی که بیماران کرونایی یا تنفسی در آنها بستری هستند افتاده باشد. شاید هم دیگرانی که به این مراکز رفته‌اند برایتان تعریف کرده باشند که در مدت زمانی نه چندان طولانی، چندین جسد کرونایی را دیده‌اند که از بیمارستان بیرون آورده شده‌اند.

محمدکاظم جعفری، مدیر ایرنای استان قم که از کانون‌های اصلی کرونا در کشور است، در این زمینه می‌گوید: از آنجا که کلیه کسانی که درمراکز کرونایی فوت می‌کنند، اعم از کرونایی، مشکوک به کرونا، تنفسی و ... با پروتکل کرونا کاور، کفن و دفن می‌شوند، منابع غیر از وزارت بهداشت نظیر پرسنل بیمارستان یا همراهان بیمار یا برخی مسوولان محلی، کلیه این افراد را در آمار فوت‌شدگان کرونا به حساب می‌آورند. در حالی که این پروتکل احتیاطی با هدف جلوگیری از شیوع بیماری ناشی از کلیه افراد مشکوک به کرونا درنظر گرفته شده است.

این هم یکی از عوامل تفاوت این آمار با آمار رسمی وزارت بهداشت است که با معیار و سخت گیری خاصی تهیه و تایید می‌شود.

آیا همه تست می‌شوند؟

نکته قابل توجه دیگر آن است که معیار وزارت بهداشت، چه درباره تعداد مبتلایان و چه درباره درگذشتگان، براساس مراجعه افراد و انجام تست است و طبیعی است افرادی که وارد این چرخه تشخیصی نشده‌اند، در آمار هم نیایند. روشن است که بخشی از جهش آمار اعلامی وزارت بهداشت بعد از روزهای ابتدایی، بیش از آن که ناشی از بالا رفتن ابتلا باشد، ناشی از افزایش کیت‌های تشخیص و تسریع کار و افزایش آزمایشگاه‌های تشخیص این بیماری بوده است. این در حالی است که تا مدتی فقط آزمایشگاه انستیتو پاستور و دو آزمایشگاه دیگر در تهران فقط کیت تشخیصی داشتند، در حالی که شیوع بیماری و فوت در استانهای قم، مرکزی و گیلان شروع شده بود، اما امکان تست و آمارگیری نداشت.

همچنین برخی به رغم وجود علائم، به دلایل مختلف از قرار دادن خود در معرض آزمایش پرهیز دارند و شاید در روزهای ابتدایی یا چند روز قبل از اعلام آمار رسمی، افرادی در اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند، اما مجال آزمایش آنها نبوده است. یا برخی از مردم مناطق محروم با وجود مشکوک بودن به کرونا، اصلا بیمار را بیمارستان نبرده‌اند و بعد از فوت نیز با این ذهنیت که ممکن است دولت مانع دفن عادی آنها شود، به صورت عادی آنها را دفن کرده‌اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کرونا از خواب بهاری بیدار شد

شناسایی ۱۰۰۷ بیمار جدید/ فوت ۸ نفر در شبانه‌روز گذشته

شناسایی ۲۵۱ بیمار جدید کرونایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha