سرپرست پروژه ی پلاسما درمانی در ایران:

نتایج نهایی پلاسما درمانی چه زمانی اعلام خواهد شد

نتایج نهایی پلاسما درمانی چه زمانی اعلام خواهد شد

به گزارش سراج24، دکتر حسن ابوالقاسمی، سرپرست پروژه ی پلاسما درمانی و رئیس انجمن خون و سرطان کودکان در مقدمه گفت: سابقه ی پلاسمادرمانی به درمان بیماری های عفونی چون سارس، مرس و ابولا و همچنین آنفلوانزای H1N1 برمی گردد. به این ترتیب مطالعاتی که روی این بیماری ها انجام شده بود نشان داد که استفاده از پلاسمای بیمارانی که بهبود یافته اند، می تواند در درمان بیماران حاد عفونت های مذکور مؤثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما نیز زیرساخت خیلی خوبی در زمینه ی پلاسما داریم  و در دهه ی 80 هم سازمان انتقال خون موضوع پلاسما را رشد داد و به ثمر رساند و از طرفی مجوزهایی به بخش خصوصی در این زمینه داده ایم که خیلی خوب در این حوزه فعالیت می کنند.

روشی خاص برای گرفتن پلاسمای افراد بهبود یافته!

دکتر ابوالقاسمی افزود: بنابراین با توجه به اینکه تعداد مرگ و میر ما بر اثر کرونا در روزهای اول خیلی زیاد بود و با توجه به مطالعات چینی ها در این خصوص ، برنامه ریزی کردیم و با کمک سازمان انتقال حون و بخش خصوصی یک گروه علمی تشکیل دادیم.

زیرساخت خیلی خوبی در زمینه ی پلاسما داریم  و در دهه ی 80 هم سازمان انتقال خون موضوع پلاسما را رشد داد و به ثمر رساند

 او در اینباره گفت: به این منظور امکانات لازم را فراهم کردیم که بتوانیم با ماشین های مخصوص پلاسمای افراد را بگیریم و خون به رگ های آن ها بازگردد.  یعنی لازم نباشد اول خون اهدا کنند و بعد آن را به پلاسما تبدیل کنیم.

سرپرست پروژه ی پلاسما درمانی در ایران ادامه داد: سپس 24 اسفندماه 98، پروژه در بیمارستان بقیه الله تهران آغاز و سه واحد سیار در آنجا مستقر شد. بعد کارمان را به بیمارستان مسیح دانشوری گسترش دادیم و آنجا را راه اندازی کردیم. سپس بیمارستان لبافی نژاد و شهید بهشتی قم و الان هم چند مرکز دیگر در استان هایی چون اصفهان، یزد، بابل در این راستا راه اندازی شده اند.

نتایج اولیه ی پلاسمادرمانی امید بخش بوده است!

وی همچنین در این خصوص به بهداشت نیوز گفت : مجوزهای لازم را توانستیم طی دو هفته از وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون و معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله بگیریم، خوشبختانه مردم هم استقبال کردند و در قالب پژوهش و کارآزمایی بالینی حدود 200 واحد پلاسما گرفتیم.

ابوالقاسمی در ادامه عنوان کرد: نتایج اولیه طرح نیز نشان از مؤثر بودن این روش در درمان بیماران شدید و خیلی وخیم مبتلا به کرونا دارد و به عبارتی باعث کاهش مرگ و میر و ترخیص بسیاری از بیماران از بیمارستان ها شده است.

ارائه ننایج نهایی طرح پلاسمادرمانی به وزرات بهداشت در چند روز آینده

او با بیان اینکه هدف این بود که پلاسما درمانی را برای بیماران متوسط تا شدید انجام دهیم که وضعیت آن ها وخیم نشود، اظهار داشت: اما چون بیماران وخیم مرگ و میر زیادی داشتند، متخصصین به ما پیشنهاد دادند که فعلا اولویت ما بیماران بدحال و مبتلایان شدید باشد.

 نتایج اولیه طرح نیز نشان از مؤثر بودن این روش در درمان بیماران شدید و خیلی وخیم مبتلا به کرونا دارد

ابوالقاسمی تصریح کرد: بنابراین بیشتر پروژه ی پلاسمادرمانی در مورد بیماران متوسط تا شدید اجرا شده است. البته هنوز پژوهش تمام نشده و نتایج نهایی پژوهش طی روزهای آینده در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد گرفت تا به عنوان یک روش درمانی تجویز شود.

دومین  کشوری هستیم که از روش پلاسمادرمانی برای درمان کرونا استفاده کرده ایم

وی همچنین در خصوص استفاده کشورهای دیگر از پلاسمادرمانی برای درمان بیماران کرونایی هم گفت: امکان دارد برخی کشورها تحقیقاتی را در خصوص پلاسمادرمانی آغاز کرده باشند اما هنوز اطلاعات آن ها بیرون نیامده است. ما بعد از چین اولین کشوری بودیم که به طور جدی روش پلاسمادرمانی را برای درمان بیماران کرونایی شروع کردیم.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان تأکید کرد: بعد از اینکه مطالعات و نتایج نهایی خود را در خصوص پلاسمادرمانی به وزارت بهداشت ارائه بدهیم، کمیته  علمی وزارت بهداشت تصمیم می گیرد که برای این روش تعرفه بگذارد و ترویجش دهد.

بعد از چین اولین کشوری بودیم که به طور جدی روش پلاسمادرمانی را برای درمان بیماران کرونایی شروع کردیم.

دکتر حسن ابوالقاسمی، سرپرست پروژه ی پلاسما درمانی در ایران در آخر به بهداشت نیوز گفت: با وجود اینکه در این مطالعه 200 واحد پلاسما گرفته ایم اما تعداد بیمارانی که بخواهیم این روش را روی آن ها پیاده کنیم هنوز به 200 نفر نرسیده است. بنابراین نتایج اولیه را تا یک هفته آینده ارائه خواهیم داد اما نتیجه نهایی چند هفته ی دیگر کار دارد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره آموزش آنلاین پیشگیری، کنترل و درمان اختلالات رفتاری در ایام بیماری کرونا

تصمیم گیری برای برگزاری نماز عید فطر با ستاد مبارزه با کرونا است

مساجد کشور از سه‌شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha