طب سنتی برای بیماری کرونا درمان دارد

طب سنتی برای بیماری کرونا درمان دارد

به گزارش سراج24، سومین قسمت از برنامه گفتگومحور «انارستان» با موضوع «راهکارهای افزایش سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا» سه‌‌شنبه شب 26 فروردین سال 1399 روی آنتن این شبکه رفت. مهمان این برنامه دکتر حسن یوسفی، پزشک محقق طب سنتی و مدرس طب سنتی و مجری برنامه سینا هوشمندی‌نژاد بود.

حسن یوسفی در آغاز برنامه دمنوش گل ‌گاو زبان و بهار نارنج با نسبت دو به یک و قدری لیمو عمانی را به عنوان یکی از دمنوش‌های مؤثر در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا معرفی کرد و گفت: این ترکیب معتدل و مقوی برای قلب، اعصاب، معده و گوارش است.

وی در خصوص یکی از علل پایین بودن شمار مبتلایان به بیماری کرونا و درگذشتگان در اثر این بیماری در ایران در مقایسه با آمریکا و کشورهای اروپایی به‌رغم نبود قرنطینه کامل در ایران، نداشتن امکانات کافی و قرار داشتن کشور ما در تحریم کامل و پایین بودن وضع معیشتی مردممان اظهار کرد: تأکید و توجه مردم ما به توبه، انابه و دعا و دعادرمانی عامل مهمی است.

این پزشک محقق طب سنتی عوامل دیگر را این‌گونه برشمرد: استفاده از توصیه‌های درمانی و نسخ مختلف طب سنتی که توسط اساتید، حکما، فرهیختگان و اطبای طب سنتی و عطارها که در این مدت ارائه شدند، مؤثر بوده است. عامل دیگر اینکه مبتلایان به بیماری کرونا با وجود مراجعه به پزشک کمتر به بیمارستان مراجعه کردند و خودشان را در قرنطینه خانگی قرار دادند و در خانه درمانشان را پیگیری کردند. این مبتلایان داروهای تجویزشده توسط پزشک و داروهای گیاهی توصیه شده و غذاهای سنتی را مصرف کردند و بهبود یافتند.

وی افزود: وقتی فرد مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری می‌شود با بیماران دیگر با درجات مختلف بیماری مواجه می‌شود که همین بر رعب و وحشت بیمار می‌افزاید. بدترین چیز برای بیمار وحشت و ترس است.

این مدرس طب سنتی آخرین عامل را رقیق کردن وایتکس و مواد تحریک‌کننده بینی دانست و اعلام کرد: بدترین چیز برای بیمار مبتلا به کرونا بوهای زننده است، چه عطر با بوی زننده و چه داروی بسیار گرم که تحریک‌کننده بینی باشد. بوهای زننده درصد ابتلا به بیماری کرونا و درگیری ریه‌ها را افزایش می‌دهند. این‌گونه بوها با تحریک حنجره بیماری کرونا را تشدید می‌کنند.   

وی با اشاره به عملکرد چین در مهار بیماری کرونا گفت: چین در روزهای اول پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی (WHO) را اجرا کرد، اما بعد از مدتی دید آمار مبتلایان و مرگ و میرها رو به افزایش است. پزشکی چینی سنتی (TCM) و افرادی که در طب سنتی چین کار می‌کردند بدون توجه به پروتکل‌های سازمان بهداشت جهانی که مانع آنها می‌شد درمان‌های سنتی چه به روش طب سوزنی و چه استفاده از داروهای گیاهی را آغاز کردند. با شروع این روند میزان مرگ و میر در اثر بیماری کرونا و ابتلا به این بیماری کاهش یافت و عده زیادی درمان شدند.  

حسن یوسفی در خصوص عواملی که احتمال ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌دهد گفت: ورزش زیاد که موجب تعریق شود و منافذ پوست باز شوند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد، زیرا با باز بودن منافذ پوست سرایت ویروس به فرد راحت‌تر صورت می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: کسانی که حمام زیاد و طولانی می‌گیرند، افراد ضعیف و مبتلا به بیماری، اشخاصی که رژیم می‌گیرند، کسانی که ترشحات پشت حلق دارند و تند تند سرما می‌خورند و افرادی که یبوست دارند، مبتلایان به معده درد و اشخاصی که مشکل معده دارند و کسانی که نفخ دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

این پزشک محقق طب سنتی عوامل دیگری که احتمال ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌دهد این‌گونه برشمرد: فصد کردن، جماع کثیر، فعالیت زیاد و نگرانی و عصبانیت مداوم.

وی راه‌های ابتلا به بیماری کرونا را دستگاه تنفس فوقانی (بینی، حلق، حنجره و نای) و تحتانی (ریه‌ها و بافت آنها) دانست و گفت: عواملی که موجب سرماخوردگی می‌شوند نظیر سرد و گرم شدن دستگاه تنفس فوقانی احتمال ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌دهند. افرادی که سینه ضعیفی دارند و دستگاه تنفسی آنها از بقیه جاهای بدنشان سردتر است بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

این مدرس طب سنتی در خصوص بیماری کرونا تصریح کرد: متأسفانه ما با بیماری‌ای سر و کار داریم که در طب جدید بیماری جدیدی است و طب جدید درمانی برای آن ندارد.

وی هشدار داد: مصرف الکل در درمان بیماری کرونا یا کاهش علائم این بیماری چه در طب سنتی و چه در طب جدید هیچ جایگاهی ندارد. سازمان بهداشت جهانی هم در اطلاعیه اولش مصرف الکل را ممنوع کرده بود.      

حسن یوسفی پیرامون ظرفیت بالای طب سنتی در مقابله با ویروس کرونا و سایر ویروس‌های نوپدید گفت: درمان بیماری‌های مشابه اینها در کتاب‌های طب سنتی آمده و نتایج مثبتی هم به دست آمده است.

وی در بخش پاسخ به پرسش‌های بینندگان در خصوص جایگزین قرص ویتامین دی روغن گوسفند را توصیه کرد.

این پزشک محقق طب سنتی برای درمان سرفه‌های پس از بهبودی سرماخوردگی توضیح داد: قدیم هم بود که بعد از بهبودی فرد از بیماری‌هایی مثل سرخچه، سرخک و سیاه‌سرفه سرفه‌هایش همچنان ادامه می‌یافت. چنانچه سرفه به خاطر باد افتادن در معده باشد یک قاشق چایخوری از دارویی به نام چشوم را دم کنند و سه شب میل کنند. درمان دیگر استفاده از دارویی به نام خون سیاوشان است که آن را پودر کنند و با شکر به مدت سه شب میل کنند. 

وی در ادامه شرح داد: چنانچه سرفه‌ها ناشی از ضعف ریه باشد، برای تقویت ریه‌ها هویج یا زردک، سیب درختی و به را بپزند و آنها را به مدت یک ماه یا چهل روز به صورت کمپوت مصرف کنند. مصرف هفته‌ای یکی دو بار جگر سفید آب‌پز شده هم موجب تقویت ریه می‌شود.

حسن یوسفی برای درمان بیماری کرونا به دمنوشی عالی و کاربردی اشاره کرد و گفت: گل بنفشه، گل گاو زبان، تخم ختمی خبازی، تخم ختمی سفید یا ختمی تهرانی، به‌دانه، عناب و سه‌پستان را به اندازه یک مشت در یک و نیم لیوان آب بریزید و بجوشانید تا پس از جوشیدن به اندازه یک لیوان آب بماند. سپس آن را صاف و شیرین کنید. در پایان یک قاشق غذاخوری خاکشیر به آن اضافه کنید و نصفش را صبح و نصف دیگرش را شب میل کنید. 

وی در پایان تأکید کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و درمان این بیماری شکم هر روز باید نرم شود و لینت داشته باشد. بنابراین افراد هر روز اجابت مزاج داشته باشند. 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اقدامات جدی وزارت کشور برای کاهش محدودیت‌های کرونایی

رعایت اصول بهداشتی تنها راه مصون ماندن از موج جدید کرونا است

فوت ۱۱۹ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته

0 نظر

ارسال نظر

capcha