یکی از دلایل کنترل شیوع کرونا توجه مردم به طب سنتی است

یکی از دلایل کنترل شیوع کرونا توجه مردم به طب سنتی است

به گزارش سراج24، بیست و دومین قسمت از برنامه گفتگومحور «انارستان» با موضوع «اعمال یداوی در دوران کرونا» دو‌شنبه شب 25 فروردین سال 1399 روی آنتن این شبکه رفت. مهمان این برنامه کامران محلوجی (استاد کرمانشاهی) مدرس اعمال یداوی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری برنامه سینا هوشمندی‌نژاد بود.

محلوجی با اشاره به اینکه اعمال یداوی 37، 38 روش در طب سنتی هستند گفت: این اعمال با دست و برای درمان انجام می‌شوند و مبنای دارویی و خوراکی ندارند.

وی افزود: اعمال یداوی روش‌های ساده و کم‌عارضه‌ای هستند و اغلب خیلی سریع نتیجه می‌دهند.

مدرس اعمال یداوی دانشکده طب سنتی در خصوص تأثیر اعمال یداوی بر درمان بیماری کرونا خاطرنشان ساخت: با این اعمال می‌توان علائم بیماری کرونا را کاهش داد، مثلاً با بادکش پشت ریه سطح اکسیژن‌رسانی خون به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

محلوجی پیرامون وجه تمایز کشور ما از نظر پایین بودن میزان مبتلایان و درگذشتگان بر اثر بیماری کرونا در ایران در مقایسه با آمریکا و کشورهای اروپایی و کنترل این رقم در کشور ما گفت: علاوه بر اراده ملی به علت توجه مردم ما به طب سنتی و استفاده از راهکارهای پیشگیرانه‌ای که در این حوزه وجود دارد و ایثار و فداکاری کادر پزشکی و درمانی کشور ما در درمان مبتلایان، روند مبتلایان و در گذشتگان بر اثر این بیماری کاهشی است.

وی در خصوص اعمال یداوی برای گروه‌های حساس نظیر زنان باردار، بیماران قلبی و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند گفت: برای هر یک از اعمال یداوی گروه‌های حساسی هستند که نباید این‌گونه اعمال برایشان انجام شود. البته هر کدام روش‌های خاص خودشان را دارند.

این مدرس اعمال یداوی دانشکده طب سنتی به تحقیقی در دانشگاه علوم پزشکی قم راجع به تأثیر مثبت ماساژ بر دیابت اشاره کرد.

وی اظهار کرد: در خصوص بیماری‌های قلبی تحقیقی در یکی از دانشگاه‌های آزاد کشور انجام شد که نشان می‌داد ماساژ پشت ستون فقرات منجر به کاهش فشار خون می‌شود.

محلوجی به مقالاتی اشاره کرد که در آنها راجع به تأثیر مثبت ماساژ در تنظیم خواب، کاهش استرس و کمک به کسب نتایج مثبت از فرآیند شیمی‌درمانی بیماران سرطانی اشاره شده بود.

وی ضمن نشان دادن چند حرکت مناسب ماساژ برای نواحی گردن، شانه‌ها و پشت کتف توضیح داد: در صورتی که روغن در اختیار نداشتید از دستکش یک بار مصرف یا کیسه فریزر برای پوشاندن دست‌ها استفاده کنید و آن را روی سطح لباس بکشید.

این مدرس اعمال یداوی دانشکده طب سنتی اشاره کرد: با ماساژ ملایم و قدری فشار در ناحیه گردن، شانه‌ها، پشت و کتف می‌توان گرفتگی‌های این نواحی را باز کرد که با کاهش گرفتگی آرامش حاصل می‌شود.

وی در ادامه گفت: ماساژ کمر به حالت دایره‌وار هم در کاهش گرفتگی‌های این ناحیه مؤثر است.

محلوجی به نقاط ماشه‌ای اشاره کرد و گفت: یکی از عمده‌ترین نقاط ماشه‌ای بین ستون فقرات و استخوان کتف است. درد ارجاعی حاصل از آن گاهی با درد قلبی در قفسه سینه اشتباه می‌شود، زیرا با فعال شدن این نقطه درد حاصل به پشت گردن می‌زند و در زیر بغل و زیر سینه منتشر می‌شود.

وی برای کاهش درد در این نقطه ماشه‌ای توضیح داد: روزی یک الی دو بار ماساژ سبک این ناحیه با استفاده از چند قطره عصاره نعنا یا قطره (CM) ـ که عصاره نعنا و کرفس است ـ مؤثر است. در صورتی که تأثیری نداشت آن قسمت را چرب کنید و روی آن را به مدت نیم الی یک ساعت با کیسه فریزر معمولی بپوشانید.

این مدرس اعمال یداوی دانشکده طب سنتی ماساژ پنج الی ده دقیقه‌ای اعضای خانواده برای کاهش استرس‌ها و افزایش آرامش را توصیه کرد و گفت: چنانچه نقطه پایان ماساژ پاها باشد فرد آماده خواب می‌شود، ولی اگر نقطه پایان ماساژ گردن و قسمت بالای بدن باشد، فرد سرحال می‌شود و آماده برای انجام کار روزانه است. 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

حکایت‌هایی از حسینیه‌ای که به جنگ کرونا رفته است

فراخوان «پژوهش روایت‌یاری، بازاندیشی بر یاری‌گری‌ عمومی در دوران شیوع کرونا»

قصه‌های ۱۰۰ روز مبارزه علیه کرونا/ کتابی که نمی‌گذارد فداکاری ایرانیان فراموش شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha