ایجاد شرایط یکسان برای همه سینماگران؛ انتظار فعالان این حوزه از مسئولین

ایجاد شرایط یکسان برای همه سینماگران؛ انتظار فعالان این حوزه از مسئولین

به گزارش سراج24، اسفند 98 بود که همزمان با شیوع بیماری کرونا وزارت ارشاد تصمیم به تعطیلی فعالیت های هنری و فرهنگی گرفت، تعطیلی که نه تنها همچنان ادامه دارد، بلکه هیچ کدام از مسئولین این وزارتخانه نیز نمی دانند چه زمانی قرار است فعالیت های هنری و فرهنگی به روال سابق خود بازگردند. درست است که تعطیلی حوزه های فرهنگی و هنری کشور همانند دیگر مشاغل و در راستای مقابله با کرونا بوده، اما نمی توان این مسئله را نادیده گرفت که اوج استقبال از فعالیت سینماهای کشور به عنوان بخشی از جامعه هنری در ایام نوروز است، فرصتی که در راستای مقابله با این ویروس منحوس در سال 99 از دست رفت و به تبع ضررهای مالی زیادی به پیکره نحیف فعالان صنعت سینمایی کشور وارد شده است.

البته سازمان سینمایی کشور در آخرین روز از سال 98 تصمیماتی را برای جبران بخشی از مشکلات مالی سینماها اتخاذ کرد تا شاید از این طریق بتواند بخش اندکی از خسارت های وارد شده به صنعت سینمای کشور را جبران کند، پرداخت وام 10 میلیون تومانی به ازای هر سالن سینما، پرداخت کمک هزینه سهم بیمه تامین اجتماعی کارفرمایان، حمایت از فیلم های سینمایی و غیرسینمایی و تسهیل فرآیند عرضه فیلم ها در شبکه نمایش خانگی و ... از جمله اقداماتی است که بالاترین سازمان متولی سینما در کشور انجام دهد، اما طبیعتا خسارت های وارد شده به فعالان سینمایی به حدی است که  تصمیمات این چنینی نمی تواند چندان تاثیری در وضعیت کنونی داشته باشد.

مسئولان شرایط عرضه فیلم‌ها در VOD ها را فراهم کنند

حبیب اسماعیلی، مدیر شرکت رسانه فیلمسازان مولود درباره تعطیلی سینماها گفت: طبیعتا در شرایطی که کشور با ویروس کرونا درگیر است، اولویت اول مقابله با این ویروس خواهد بود و طبیعی است که در  سینماها نیز همانند دیگر مشاغل شامل تعطیلی شده اند، اما نمی توان این مسئله را نادیده گرفت که ایام نوروز بهترین فرصت برای اکران فیلم ها و فعالیت سینماها بوده است.

او با تاکید بر اینکه فعالیت سینماها نیز از شرایط فعلی کشور مصون نماند، اظهار داشت: امیدواریم وضعیت کشور هر چه سریع تر به شرایط اولیه بازگردد؛ چرا که سینماها شرایط حساسی را از دست داده اند. به عبارت دیگر سینماها در ایام نوروز می توانستند به اندازه فروش چند ماهه را تجربه کنند اما در هر حال این فرصت در سال 99 از دست داد. از طرف دیگر سینماها نه تنها مانند دیگر مشاغل نیستند که بعد از عادی شدن شرایط بتوانند به طور مثال قیمت اجناس را افزایش داده و خسارت هایشان را تا حدودی جبران کنند، بلکه حتی فرصت اکران برای برخی فیلم ها عملا سوخت و حتی اگر در آینده مجددا اکران شوند نیز مورد استقبال قرار نخواهند گرفت.

مدیر شرکت رسانه فیلمسازان مولود اظهار داشت: قطعا مسئولین باید شرایطی را فراهم کنند که خسارت تعطیلی سینماها تا حدودی جبران شود و همانطور که دولت برای مشاغل دیگر تسهیلاتی مانند ارائه وام و ... در نظر گرفته، باید برای صنعت سینما نیز چنین وضعیتی را شاهد باشیم. هر چند که وضعیت فعلی کشور پیش بینی شده نبود اما دولت باید شرایطی را ایجاد کنند که بسیاری از دفاتر فیلمسازی، دفاتر پخش و سینماداران متضرر نشوند؛ چرا که قطعا پرسنل این دفاتر باید حقوق دریافت کنند و تا الان نیز همه فعالان این عرصه حقوق همه پرسنل خود را پرداخت کردند، اما باید به راهکاری برسیم که عرصه سینمای کشور نیز مانند دیگر مشاغل چندان دچار آسیب نشود و سازمان سینمایی باید بتواند بخشی از خسارت های موجود را جبران کند.

اسماعیلی تصریح کرد: در حال حاضر سینماها نزدیک به 2 ماهی می شود که عملا تعطیل شده اند و طبیعتا این تعطیلی باعث می شود که بسیاری از فیلم ها در صف اکران بمانند و حتی در سال آینده نیز امکان اکران پیدا نکنند، از سوی دیگر در سال جدید نیز شاهد ساخت فیلم های جدید هستیم که قطعا باید اکران شوند ، از این رو می طلبد تا باد برنامه ریزی دقیق از انباشته شدن فیلم ها در صف اکران جلوگیری کنیم.

او گفت: سازمان سینمایی باید با حضور تهیه کنندگان، پخش کنندگان و سینماداران برنامه ریزی های جدیدی را برای جبران خسارت ها انجام دهد تا هرگاه کشور به شرایط عادی بازگشت، دوباره شاهد حضور مردم در سینماها باشیم، همچنین این سازمان می بایست امکاناتی را فراهم کند تا فیلم هایی که دیگر امکان اکران آنها وجود ندارد به VOD و شبکه های نمایش آنلاین سپرده شوند تا علاوه بر جبران خسارت، مردم نیز بتوانند در شرایط فعلی به تماشای آثار روز کشور بنشینند.

سازمان سینمایی می‌تواند تمام خسارت‌های ایام نوروز سینماها را جبران کند

در ادامه مسعود ردایی، تهیه کننده سینما با بیان اینکه همه مشاغل درگیر کرونا هستند، گفت: با این حال باید توجه داشته باشیم که حوزه فرهنگ، در کنار مباحث اقتصادی با روح انسان ها نیز در ارتباط است؛ از این رو تعطیلی سینماها نه تنها باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شده، بلکه از لحاظ روحی و معنوی نیز خسارت هایی را برای کشور به همراه آورده است.

او با تاکید بر اینکه سازمان سینمایی می بایست در شرایط فعلی رویه متعادل و مبتنی بر عدلا ترا برای آثاری که در صف اکران قرار داشته اما امکان نمایش آنها فراهم نشده، ایجاد کنند، تصریح کرد: در حقیقت امکانات ارائه شده توسط این سازمان باید در اختیار همه فعالان عرصه سینمای کشور قرار بگیرد و اینطور نباشد که اگر کارگردان و تهیه کنندگی از ارتباطات بیشتری برخوردار بود، بتوانند به راحتی از این امکانات و تسهیلات بهره مند شوند اما در مقابل کارگردان فیلم اولی و یا ... کمک کمتری را دریافت کنند.

تهیه کننده «سال دوم دانشکده من» افزود: قطعا اتفاقی که اخیرا در نمایش آنلاین فیلم «خروج» رخ داده، می تواند برای دیگر آثار سینمایی نیز انجام شود و نباید فراموش کرد که نمایش فیلم ها در بستر VOD در بسیاری از کشورهای دنیا نیز صورت می گیرد، با این حال در ایران اولویت اول اکران فیزیکی آثار و نمایش آنها در سینماها و بعد عرضه آنها در بستر اینترنت است. البته باید سازمان سینمایی کمک کند تا آثاری که پشتوانه دولتی ندارند نیز بتوانند در VOD ها عرضه شوند و فیلمسازان مستقل نیز از این امکان بهره مند شوند.

ردایی به ضرر سینماها در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: معتقدم اگر گردش مالی سینماها را در کل ایام سال نیز به اندازه همین میزان فروش در نوروز در نظر بگیریم، باز هم رقم بالایی نخواهد شد و از این رو سازمان سینمایی و وزارت ارشاد می توانند با یک برنامه ریزی خوب کمک کنند تا ساختار سینما و فیلمسازی کشور در شرایط فعلی سرپا نگه دارند. متاسفانه صنعت فیلمسازی ما در گذشته نیز از لاظ اقتصادی با مشکلاتی روبه رو بوده و قطعا شرایط فعلی آسیب های این صنعت را بیشتر خواهد کرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ساخت «عروس آتش» در دوران چشم سبزها ریسک بود

اعتراض یوسف حاتمی‌کیا به دیده‌شدن پنهانی «شب طلایی»

پردیس چارسو مرکز اصلی جشنواره فیلم فجر شد/ فلسطین میزبان منتقدان

0 نظر

ارسال نظر

capcha