تأثیرات مثبت "آویگان" در بهبود کرونا

تأثیرات مثبت "آویگان" در بهبود کرونا

به گزارش سراج24، دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با بیان این مطلب، گفت: در بحث درمان بیماری کرونا کشور چین پیشتاز بوده است چون آنها ابتدا با بهره گیری از طب سنتی و برخی داروهای گیاهی در صدد درمان برآمدند که با بی اثر بودن آن از داروی کلروکین که دارویی ضد مالاریا و متعادل کننده سیستم ایمنی بدن بود استفاده نمودند و پس از آن نیز از تامیفیلو که داروی انتخابی در درمان آنفولانزا و دارای خاصیت ضد ویروسی است بهره گرفتند که البته در برخی بیماران جواب داد اما در برخی دیگر نیز موفقیت آمیز نبود و حتی بعضی از بیماران فوت کردند.

عضو کمیته کشوری کرونا با اشاره به شباهت ها و قرابت ژنتیکی بیماری سارس با کرونا، اظهارداشت: از آنجاییکه برای درمان کرونا از مجموعه ای از داروها استفاده می شود، لذا محققان این بار از داروی کلترا که در درمان ایدز بکار می رفت بهره گرفتند اما علیرغم اثرات مثبت بازهم شاهد مرگ و میر در بیماران کرونایی بودیم و لذا این بار به داروی  فاویپیراویر که در چین و ژاپن تولید شده بود روی آوردند که اثرات خوبی در بهبود بیماران از خود به جای گذاشته بود.

وی اضافه کرد: البته سازمان دارویی آمریکا (FDA) هنوز تائیدیه برای فاویپیراویریا همان آویگان را صادر نکرده است اما در خصوص کلروکین که در درمان مالاریا و روماتیسم مؤثر بوده شاهد تأیید این سازمان هستیم. همچنین این سازمان بین المللی تأیید کرد که می شود از سرم بیمارانی که بیماری را با موفقیت سپری کرده اند گرفته شده و با جداسازی پلاسمای آن، این سرم دوره نقاهت را به بیماران بدحال تزریق کرد تا روند بهبودی شان سریع تر گردد.

دکتر مردانی تصریح کرد: هنوز تأییدیه ای از FDA برای داروی آویگان صادر نشده و این دارو با توجه به اثرات مطلوبش در پروسه درمان، درچین، ایران، ایتالیا و چندکشور اروپایی در حال تست است و امیدواریم با اثرات خوبی که داشته در روند بهبودی هم وطنان مان مؤثر واقع گردد.

تولید "آویگان" در ایران به انبوه می رسد

عضو کمیته کشوری کرونا ادامه داد: تعدادی از این دارو از سوی چین و ژاپن به ایران داده شد و با توجه به وجود مواد اولیه داروی آویگان، تولید انبوه آن آغاز شده و به زودی در اختیار بیماران قرار می گیرد. البته قرار بر این است به این دلیل که دارو در مرحله تحقیقات بالینی است مصرف آن برای بیماران با اخذ رضایت از خانواده ها باشد.

این متخصص بیماری های عفونی در خصوص داروی دیگری که نتایج رضایت بخشی روی بیماران کرونایی داشته است، گفت: داروی رم دزیویر REMDESIVIR که دارویی تزریقی است و در بیمارستان های مسیح دانشوری، بقیة الله(عج) و بیمارستان امام خمینی(ره) نتیجه داده نیز بر اساس دستورالعمل ها و تحت نظر پزشکان متخصص  و در قالب طرح تحقیقاتی با اخذ رضایت خانواده بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برای کرونا هنوز دارویی مختص درمان آن تولید نشده است،اظهار داشت: در شرایطی که بسیاری از هموطنان مان هنوز ترددهای زیاد در خیابان ها داشته و در اتوبان ها دور دور می کنند حرف از دارو و درمان جایز نیست چراکه این عدم توجه ها می تواند تبعات و عواقب بسیار سنگین و جبران ناپذیری را در پی داشته باشد و لذا لازم است مردم تا سرحد امکان به اصل خانه نشینی توجه کنند.

لزوم تمدید 4 هفته ای تعطیلات

دکتر مردانی با تأکید مجدد بر لزوم رعایت اصول بهداشتی، یادآورشد: کرونا فعلا درمانی ندارد و هنوز درحال گرفتن قربانیان بسیاری در دنیا و کشورمان است، بنابراین شستشوی مکرر دست ها همراه با ضدعفونی کردن محیط و رعایت فاصله در اجتماع و پرهز از تردد های غیر ضروری و رعایت آنچه توسط متولیان بهداشت جامعه بیان می شود کماکان ضروری بوده و برای حفظ جان و سلامتی یکایک ما مهم است.

عضو کمیته کشوری کرونا در پیان با درخواست تمدید تعطیلی های ادارات و مشاغل مختلف، گفت: ایام نوروز بخش عمده ای از مردم فهیم کشورمان در خانه ها ماندند و به نکات اعلام شده گوش فرا دادند که جای تقدیر و تشکر بسیار دارد اما با بازشدن مجدد کاسبی ها و مشاغل و افزایش ترددها احتمال وقوع فاجعه و افزایش ابتلا و مرگ و میر هست و لذا به نظر می رسد تعطیلی ها بهتر است حداقل 4 هفته دیگر تداوم یابد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره آموزش آنلاین پیشگیری، کنترل و درمان اختلالات رفتاری در ایام بیماری کرونا

تصمیم گیری برای برگزاری نماز عید فطر با ستاد مبارزه با کرونا است

مساجد کشور از سه‌شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha