غرب در حوزه رسانه وارد عرصه مهدی‌ستیزی عیان شده است

غرب در حوزه رسانه وارد عرصه مهدی‌ستیزی عیان شده است

به گزارش سراج24، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور «بازگشت» با موضوع «نگاه غرب به مهدویت اسلامی و تشیع» یکشنبه شب 17 فروردین سال 1399 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمان این برنامه حجت‌الاسلام دکتر زهیر دهقانی آرانی مدرس حوزه و دانشگاه و مجری کارشناس برنامه علیرضا پورمسعود بود.

دهقانی در ابتدای بحث گفت: مهدویت بحثی صرفاً شیعی نیست و بحث مشترک اغلب مذاهب اسلامی است.

وی با بیان اینکه جریان انحرافی ـ تکفیری وهابیت و گروه‌هایی که از بستر آن زاده شده‌اند نظیر القاعده، طالبان، جبهه‌النصره، داعش و... هم به‌شدت به مهدویت باور دارند و هم برخی رفتارهایشان با این عقیده پایه‌گذاری شده است، تصریح کرد: غرب روی این جریان‌ها هزینه کرده است و اینها را نمایندگان منتظران حضرت مهدی(عج) معرفی و از این طریق تصویرسازی منفی می‌کند.

این مدرس حوزه در خصوص مواجهه غرب با مفهوم مهدویت و منجی‌گرایی اسلامی مطرح کرد: در این باره باید دو عرصه را از همدیگر جدا کنیم. عرصه اول پژوهش‌های غرب در حوزه علمی و دانشگاهی و دیگری مواجهه با مهدویت در عرصه سیاسی و فضای رسانه‌ای است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ وحتی معمولی غربی بخش مطالعات اسلامی و گروه‌های ویژه شیعه‌پژوهی دارند و عمیقاً روی موضوعات مختلف اسلامی و شیعی در سطح وسیعی با اهداف خاص غرب و به نفع غرب و با حمایت چهره‌های معلوم‌الحال کار و مطالعه می‌کنند اشاره کرد: غالب این مراکز بعد از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته‌اند.

دهقانی تأکید کرد: رژیم صهیونیستی به‌شدت روی اسلام‌پژوهی و به‌ویژه شیعه‌پژوهی و زبان فارسی کار می‌کند و مراکز متعدد اسلام‌پژوهی، شیعه‌پژوهی و ایران‌پژوهی در دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی فعال هستند.

وی خروجی گروه‌های اسلام‌پژوهی‌ و شیعه‌پژوهی‌ در اغلب دانشگاه‌های غرب را پژوهشگر، تولیدات عمیق علمی و همایش‌ها دانست و گفت: هیچ‌یک از این مراکز بدون سیاستگزاری دولت‌هایشان به سمت این‌گونه موضوعات نمی‌روند و این خروجی‌ها در خدمت سیاستگزاران و دولت‌های غرب هستند.     

این استاد حوزه با اشاره به یکی از اسلام‌پژوهان معروف که یکی از سخنرانان کنفرانس جهادگرایان اسلامی در بوستون بود، تأکید کرد: جهاد و شهادت و آخرالزمان و مهدویت موضوعات مهمی هستند که این اسلام‌پژوه به آن پرداخته است.

وی خاطرنشان ساخت: اسلام‌پژوهان و شیعه‌پژوهان غرب نگاهی را که ایران، عراق و لبنان به مهدویت دارند رصد می‌کنند.

این استاد دانشگاه به مهدی‌پژوهی یکی از مستشرقان اسرائیلی اشاره کرد و گفت: این فرد طی پژوهشی در باره مهدویت تمامی شبکه‌های رادیویی کشور ما را رصد و مطالب سخنرانان این شبکه‌ها را در باره مهدویت استخراج و جمع‌آوری کرد و گزارش داد.       

وی تصریح کرد: غرب در حوزه رسانه‌ در مواجهه با مهدویت وارد عرصه مهدی‌ستیزی عیان شده است.

دهقانی به بیش از 100 کتاب با موضوع مهدویت اشاره کرد و گفت: این کتاب‌ها با هدف تخریب مهدویت طی ده پانزده سال اخیر در غرب چاپ و منتشر شده‌ است. در این کتاب‌ها با دروغ‌پردازی‌ها و منفی‌سازی‌ها سعی در مخدوش ساختن چهره حضرت ولی‌عصر(عج) و نشان دادن تصویری سیاه، تاریک و خونریز از آن حضرت می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: این کتاب‌ها برای مخاطب عمومی نوشته شده‌اند، نه مخاطب دانشگاهی. نویسندگان این کتاب‌ها به عنوان مطلعین از امام مهدی(عج) مخلوطی از دروغ و خرافه را به خورد مخاطب عمومی می‌دهند که تأثیرات بسیار خطرناکی بر ذهنیت مخاطب عام نسبت به ولی‌عصر(عج) می‌گذارد.

این مدرس حوزه با اشاره به کلیپی از فاکس نیوز بیان کرد: در این کلیپ به رهبران جامعه غرب، به‌خصوص آمریکا در باره خطر امام دوازدهم هشدار داده می‌شود.

وی پیرامون ادعای غرب و تبلیغات رسانه‌ای او در باره ساخت بمب اتمی توسط ایران توضیح داد: غرب معتقد است ایران با دو هدف بمب اتمی می‌سازد، یکی ایجاد آشوب در خاورمیانه برای جلو انداختن ظهور امام دوازدهم و دیگر اینکه امام دوازدهم با بمب‌های اتمی ساخت ایران قصد نابودی تمدن یهودی مسیحی را دارد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که چه باید کرد اظهار کرد: ما هر چه می‌توانیم معرفتمان را نسبت به امام زمان(عج) بیشتر کنیم.

وی به وحدت رویه مهدی‌پژوهی در مراکز علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و کمک به حضرت ولی‌عصر(عج) تأکید کرد و گفت: همچنین وحدت رویه فعالیت‌های مراکز سیاسی، نظامی و سیاستگزاری در موضوع مهدویت لازم است.  

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| مشت نمونه خروار؛ بحران در اروپا اما اسم ایران در تیتر خبرها

کلیپ نوشت| جدیدترین لاف در غریبی آمریکایی‌ها

کلیپ نوشت| در روزهای بحرانی از دست اصحاب‌رسانه چه کارهایی بر‌می آید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha