تحقیقات در حال انجام برای دستیابی به داروی سنتی مؤثر در درمان بیماری کرونا/ بیماران خودسرانه اقدام به مصرف داروهای گیاهی نکنند

تحقیقات در حال انجام برای دستیابی به داروی سنتی مؤثر در درمان بیماری کرونا/ بیماران خودسرانه اقدام به مصرف داروهای گیاهی نکنند

به گزارش سراج24، قسمت پانزدهم برنامه گفتگومحور «انارستان» با موضوع «داروهای سنتی و پیشگیری از کرونا» یکشنبه شب 17 فروردین سال 1399 روی آنتن این شبکه رفت.

مهمان این برنامه دکتر آرمان زرگران عضو هیئت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، معاون امور بین‌الملل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران و مجری برنامه سینا هوشمندی‌نژاد بود.

زرگران گفت: به عنوان داروساز ترجیحم استفاده از داروهای طبیعی است، چون به‌طور کلی احتمال عوارض آن کمتر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از درمان‌ها بر اساس درمان بیمار است، نه درمان بیماری. بیماری در قالب بیمار دیده می‌شود و درمان بر اساس مزاج فرد صورت می‌گیرد.

عضو هیئت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: مهم این است که در درمان بیمار کدام دارو تأثیر و نتیجه بهتری می‌دهد و عوارض کمتری ایجاد می‌کند، حالا چه دارو سنتتیک باشد چه طبیعی. در مواردی داروهای سنتتیک و طبیعی در کنار هم اثر بهتری می‌گذارند.

وی در خصوص خواص ضد ویروسی برخی گیاهان دارویی به بخور اسانس اوکالیپتوس و بخور مورد اشاره کرد و برای درمان سرفه آویشن و فرآورده‌های مختلف آن نظیر شربت آویشن را گزینه مناسبی دانست.

معاون امور بین‌الملل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: همه بیماری‌ها این شانس را دارند که فرآورده‌های طبیعی در درمانشان تأثیرگذار باشد.

وی افزود: به‌طور کلی در درمان بیماری‌های مزمن تأثیر گیاهان دارویی و طب سنتی پررنگ‌تر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران مطرح کرد: نگاه سازمان بهداشت جهانی به درمان بیماری‌ها طب تلفیقی (تلفیقی از طب نوین و طب سنتی) است، زیرا مهم درمان بیمار است و باید از همه فرصت‌های درمانی استفاده کرد.

وی در ادامه گفت: در درمان برخی بیماری‌ها صرفاً دارو راهگشا نیست و چه بسا راهکار ساده‌ای مثل تغییر در سبک زندگی و تغذیه بیمار مؤثرتر واقع می‌شود، مثلاً در درمان چربی مضر خون مصرف یک عدد سیب در هر صبح در کنار داروهایی که پزشک تجویز کرده یا استفاده به اندازه از سرکه سیب در سالاد یا شوید و زیره راهکارهای ساده و مؤثری‌اند.

زرگران ضمن معرفی برخی داروهای گیاهی در درمان بعضی بیماری‌ها بر مصرف این‌گونه داروها و دقت در میزان مصرف آنها زیر نظر پزشک طب سنتی تأکید کرد و از بیماران خواست از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی بدون نظر پزشک خودداری کنند.

وی به خاصیت ضد میکروبی نمک در پیشگیری از ابتلا به کرونا با قرقره کردن و استنشاق آب نمک در بینی برای شستشوی مجاری سینوسی اشاره کرد و گفت: این امر مانع تجمع ویروس کووید 19 در فضای تنفسی بدن انسان می‌شود و شانس ابتلا به بیماری کرونا را کاهش می‌دهد.

عضو هیئت علمی گروه داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران از بابونه به عنوان یکی از گیاهان دارویی خاص یاد و خاطرنشان کرد: این گیاه کاربردهای بسیاری دارد. مثلاً بابونه ضد التهاب گوارشی بسیار قوی است. دم کرده بابونه در درمان سندرم روده تحریک‌پذیر و زخم معده بسیار مؤثر است. کرم بابونه ضد التهاب موضعی عالی است. روغن بابونه در درمان میگرن مؤثر است.

وی به آویشن به عنوان گیاهی با اثرات ضد سرفه و ضد میکروبی اشاره کرد و گفت: این گیاه بر سیستم گوارشی تأثیرات مثبتی دارد. در خصوص خاصیت ضد میکروبی آویشن حتماً این گیاه زیر نظر پزشک طب سنتی مصرف و از درمان خودسرانه آن پرهیز شود.          

استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در خصوص بیماری کرونا تصریح کرد: هنوز درمان قطعی برای بیماری کرونا یافت نشده است. با پیشگیری از ابتلا به کرونا شانس ابتلای فرد به این بیماری را کاهش می‌دهیم که اعتدال در مصرف شیرین‌بیان و عناب در این امر مؤثر است و برای تقویت ریه دمنوش گل ختمی مناسب است.     

وی تأکید کرد: مبتلایان به فشار خون بالا از شیرین‌بیان استفاده نکنند.

معاون امور بین‌الملل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به برگزاری سه ویدئو کنفرانس امور بین‌الملل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با پزشکان ووهان، پکن و شهرهایی از چین که بیشتر درگیر با ویروس کرونا بودند و دیدار بخش طب سنتی نمایندگان صلیب سرخ چین طی سفری به ایران اظهار کرد: به ادعای این افراد بالای 90 درصد موارد ابتلا به بیماری کرونا با طب تلفیقی یعنی طب نوین و طب سنتی و طب چینی و گیاهان دارویی چینی و طب سوزنی درمان شدند.

وی مطرح کرد: در بحث‌های مشترک با پزشکان چینی آنها استفاده از مرکبات و زعفران را در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر می‌دانستند.

زرگران در پایان خبر داد: در حال حاضر مطالعه گسترده‌ای با محوریت دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکاری هفت دانشگاه علوم پزشکی کشور در خصوص تهیه داروی طب سنتی به دو شکل کپسول و جوشانده انجام می‌شود. ما این دارو را که مجموعه‌ای از گیاهان دارویی زیادی است روی تعداد زیادی از بیماران کرونا کارآزمایی بالینی انجام می‌دهیم که در سامانه کارآزمایی بالینی ثبت شده‌اند. امیدواریم نتایج مثبتی بگیریم و به دارویی سنتی، علمی و دقیق برای کمک به درمان بیماران مبتلا به کرونا برسیم.  

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

تجمع زائران در مسیر منتهی به مرز شلمچه پایان یافت

اهدای ۲۰۰۰ بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان اصفهانی

مسجدی که پناه محرومان شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha