پاسخ به یک شایعه؛

آیا هیچ برخوردی با مقصرین حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی صورت نگرفته است؟!

  آیا هیچ برخوردی با مقصرین حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی صورت نگرفته است؟!

به گزارش سراج24، روز گذشته خبری در یکی از روزنامه های کشور منتشر شد که در بعضی از کانال های خبری داخل کشور نیز به طور گسترده بازنشر شد. طی این خبر، به نقل از یک نماینده مجلس، اعلام شد که در جریان رسیدگی به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، هیچ فردی بازداشت نشده است!
بلافاصله بعد از انتشار این خبر، رسانه های همسو با ضدانقلاب و کانال های تلگرامی و اکانت های توییتری وابسته به منافقین و سلطنت طلبان نیز، شروع به شایعه پراکنی درباره این خبر و تخریب سیستم قضایی و نظامی کشور کردند و حتی ادعای عامدانه بودن شلیک پدافند هوایی به این هواپیما را مطرح کرده و اعلام کردند که مقامات نظامی و قضایی، معتقدند که تشکیل پرونده در این زمینه ضرورت ندارد و قوه قضاییه هم تیم کارشناسی برای رسیدگی تعیین نکرده است!

با بررسی های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص گردید که هرچند اصل مصاحبه منتسب به نماینده مجلس صحت دارد و این نماینده، اظهاراتی درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی داشته است، اما برخی از موارد منتشره در این زمینه و انتشار شایعات مذکور، کذب بوده و صحیح نیست که در ادامه، به برخی از این موارد اشاره می شود:

1⃣ در خصوص ادعای عدم تشکیل پرونده قضایی درباره این سانحه، می توان به دستور رئیس قوه قضاییه به سازمان قضایی نیروهای مسلح در تاریخ ۲۱ دی ماه ۹۸ اشاره کرد که طی آن، حجت الاسلام رئیسی، با صدور دستوری خطاب به رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح از وی خواست ضمن جمع‌آوری مستندات درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در اسرع وقت، نسبت به شناسایی مقصران این حادثه اقدام کند.

2⃣ در خصوص عامدانه بودن شلیک به هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی هم باید به اطلاعیه صادرشده توسط ستاد کل نیروهای مسلح و اظهارات فرمانده نیروی هوافضای سپاه در رسانه ملی و سخنان فرمانده کل سپاه در جلسه مجلس اشاره کرد که همگی آن ها، شلیک را ناشی از خطای اپراتور پدافند هوایی و عدم تشخیص صحیح دانسته و هرگونه ادعای شلیک عامدانه با دلایل مختلف را رد کردند.

3⃣ درباره عدم تشکیل تیم کارشناسی در قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده نیز می توان به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه در تاریخ ۱۵ بهمن ماه ۹۸ اشاره کرد که از تشکیل ۹ گروه کارشناسی در این پرونده در قوه قضاییه خبر داده و اعلام داشت که علاوه بر تیم‌های کارشناسی از اشخاص متعدد نیز در بخش‌های مختلف تحقیقات قضائی انجام شده است.

4⃣ درباره ادعای عدم بازداشت هیچ فردی در این پرونده نیز علاوه بر اظهارات متعدد مقامات قضایی، می توان به اعلام مقامات سازمان قضایی نیروهای مسلح در تاریخ ۱۸ فروردین ۹۹ در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اشاره کرد که طی آن، ضمن اعلام تشکیل پرونده قضایی، از بازداشت چند نفر و انجام تحقیقات در این زمینه خبر داد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ویدئو/ شایعه سازی

جمله منتسب به آیت‌الله علوی گرگانی کذب است +عکس

پلیس هیچ نقشی در ماجرای کتک‌زدن دختر بُرازجانی نداشته است

0 نظر

ارسال نظر

capcha