در خانه ماندن مهم‌ترین اقدام پیشگیری از ابتلا به کروناست

در خانه ماندن مهم‌ترین اقدام پیشگیری از ابتلا به کروناست

به گزارش سراج24، دکتر سعید ناطقی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، متخصص بیماری‌های قلب و عروق و رئیس بیمارستان «بهارلو»ی تهران در ابتدا گفت: بیمارستان بهارلو که حوالی میدان راه‌آهن تهران قرار دارد، زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران است و از نظر تعداد تخت اختصاص داده شده به بیماران مبتلا به کرونا پس از بیمارستان امام خمینی دومین بیمارستان است. بیمارستان بهارلو 200 تخت را برای بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته است.

وی افزود: 130، 140 تخت دیگر بیمارستان به علت عدم نیاز به بیماران مبتلا به کرونا اختصاص داده نشده است.

رئیس بیمارستان بهارلو اظهار کرد: از روزهای اول که بیماری کرونا در کشور شایع شد همکاران ما در این بیمارستان پذیرفتند مرکز پذیرش کرونا باشیم و از همان زمان تاکنون در حال سرویس‌دهی به مبتلایان کرونا هستیم.

وی هشدار داد: بیماری کرونا جدی است و باید آن را جدی گرفت. دست کم گرفتنش باعث نمی‌شود ویروس کووید 19 هم ما را دست‌کم بگیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن ابراز امیدواری از اینکه شرایط آن‌طور که در برخی رسانه‌های معاند بازتاب داده می‌شود نیست، گفت: خدا را شکر در ایام بعد از نوروز، از اول سال جدید تاکنون تقریباً ورودی بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان بهارلو 30 درصد کاهش یافت.

وی اضافه کرد: شلوغی امروز تهران همه ما را نگران کرد. اگر ما کرونا را جدی نگیریم، قطعاً کرونا ما را جدی می‌گیرد.

ناطقی بیان کرد: از زمانی که متوجه شدیم بیماری کرونا وارد کشور شده تاکنون حدود 45 روز گذشته است و در این مدت پزشکان ما در درمان این بیماری تبحر بیشتری پیدا کردند، اما هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، لذا رعایت مسائل بهداشتی را به صورت جدی توصیه می‌کنم.

وی تأکید کرد: در خانه ماندن مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از شیوع و ابتلا به این بیماری است. کسانی که به دلایل غیر ضروری از خانه بیرون می‌آیند، هنوز ضرورت قضیه را درک نکرده‌اند و متأسفانه آسیب این کارشان فقط به خودشان وارد نمی‌شود، بلکه به جامعه هم وارد می‌شود.

وی در خصوص گروه جهادی فعال در بیمارستان بهارلو توضیح داد: این افراد که اغلبشان در حوزه پزشکی و پرستاری نیستند پای کار آمده و مردانه و محکم ایستاده‌اند و به مجموعه ما کمک می‌کنند. با توجه به اینکه طبق پروتکل‌ها بیماران کرونایی به خاطر واگیردار بودن این بیماری ممنوع‌الملاقات هستند و اجازه داشتن همراه ندارند، گروه‌های جهادی به عنوان بیماریار با این بیماران صحبت می‌کنند و به صحبت‌ها و درددل‌هایشان گوش می‌دهند.

رئیس بیمارستان بهارلو در ادامه افزود: این افراد از خانواده و اقوام بیمار مواد غذایی و لباس را تحویل می‌گیرند و به بیمار می‌رسانند و وضعیت بیمار را به خانواده و اقوام بیمار اطلاع و به آنها دلگرمی می‌دهند. حتی برای بیماران مسن که توانایی کار با اپلیکیشن‌های تلفن‌های همراه را ندارند تماس تصویری با اعضای خانواده و اقوامشان را برقرار می‌سازند.    

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران پیرامون پزشکان داوطلب که با بخش کرونای بیمارستان بهارلو همکاری می‌کنند، گفت: ما از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران کمک خواستیم و آنها هم لیست متخصصان داوطلب را به ما دادند و آنها را به ما معرفی کردند. این پزشکان بدون هیچ چشمداشتی با ما همکاری کردند و در ایام تعطیلات خیلی به ما کمک کردند و بعضی از شیفت‌های خالی ما را پر کردند.

وی در خصوص کار جهادی پرستاران داوطلب اشاره کرد: مثلاً بیمارستان چشم‌پزشکی فارابی تهران بیمار کرونا ندارد. در ایام تعطیلات مردم کمتر مراجعه کردند و پرستاران آن بیمارستان که وقت آزادتری داشتند به عنوان داوطلب در بیمارستان بهارلو همکاری می‌کردند.

رئیس بیمارستان بهارلو ضمن تشکر از خیرین به گوشه‌ای از اقدامات و کمک‌های آنان اشاره کرد و گفت: بیمارستان نیاز به دستگاه‌های مانیتور قلبی داشت که توسط خیرین تأمین شد. همچنین برای سرگرم شدن بیماران مبتلا به کرونا یکی از خیرین بیش از 30 دستگاه تلویزیون خریداری و در اتاق‌ها نصب کرد، چون بسیاری از اتاق‌های بیمارستان تلویزیون نداشت.

وی افزود: با کمک خیرین و کمک‌های جهادی سردخانه مواد غذایی‌مان کاملاً پر شد و برای دریافت دو باره پکیج میوه سردخانه مواد غذایی بیمارستان جا نداشت.

متخصص قلب و عروق در خصوص عدم مراجعه بیماران مبتلا به سکته قلبی به علت ترس از ابتلا به کرونا هشدار داد: سکته قلبی ده برابر خطرناک‌تر از بیماری کروناست. دردهای فشارنده که حدود 20 دقیقه طول می‌کشند و با فعالیت تشدید می‌شود و با استراحت کاهش می‌یابد مشکوک به درد قلبی هستند. کسی که 40، 50 ساله و سیگاری است و دیابت و فشار خون بالا و سابقه ناراحتی قلبی در خانواده دارد در صورت بروز دردهای قلبی به بیمارستان مراجعه کند.

وی به بیمارانی که با احتمال دردهای قلبی در شرایط فعلی به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند تأکید کرد: دردهای قفسه سینه که خیلی طولانی هستند و 24 یا 12 ساعت طول می‌کشند یا دردهای قفسه سینه که زیر 20، 30 ثانیه برطرف می‌شوند، دردهای قلبی نیستند. دردهای فک فوقانی یا زیر ناف و دردهایی که با تنفس عمیق به صورت تیز ایجاد و رد می‌شوند دردهای قلبی نیستند. افرادی با این‌گونه دردها به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند.

ناطقی تصریح کرد: استرس ابتلا به کرونا باعث نشود سبک زندگی سالم دستخوش تغییر شود، مثلاً ورزش روزانه حتماً انجام شود.

وی در خصوص بیماران قلبی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اظهار کرد: بیماران قلبی و دیابتی در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند و کافی است مانند بقیه توصیه‌های بهداشتی را رعایت و داروهایشان را مصرف کنند و سبک زندگی سالم را دنبال کنند. توصیه و تأکید جدی ما به این‌گونه بیماران این است که بیشتر از سایرین جدی بگیرند و حتماً در خانه بمانند.

رئیس بیمارستان بهارلو در خصوص بیماران قلبی مبتلا به کرونا اظهار کرد: این‌گونه بیماران زودتر از سایرین بستری می‌شوند. 

وی تأکید کرد: بیماران برای تقویت بدنشان به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا سراغ مکمل‌ها، شربت‌ها و قرص‌های مولتی ویتامین نروند. مصرف مواد غذایی با طبع گرم مفید است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: از صابون و آب گرم برای شستن دست‌ها و برای ضد عفونی کردن سطوح مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده شود. در جاهای پر تردد منزل و بخش‌هایی که بیشتر دست می‌خورد مثل دستگیره در خانه و بیرون خانه جلوی در که ممکن است پیش از به پا کردن کفش پا روی زمین قرار بگیرد استفاده از وایتکس با دوز مناسب و نه زیاد مؤثر است. در مصرف وایتکس زیاده‌روی نکنند که به دستگاه تنفسی آسیب وارد نشود.

وی در خصوص واکسن کووید 19 و درمان بیماری کرونا گفت: این ویروس جدید است و چهار ماه است که با آن آشنا شده‌ایم. هنوز داروی قطعی برای درمان کرونا نداریم و داروهای موجود به بیمار برای مقابله با ویروس کمک می‌کنند.

این متخصص قلب و عروق در پاسخ یکی از بینندگان گفت: افراد دارای افتادگی دریچه میترال جزو افراد پرخطر در معرض ابتلا به کرونا نیستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با وجودی که میزان واگیر سرخک ده برابر کرونا و کرونا یک و نیم برابر آنفلوآنزاست، اما علت احتیاط ما در مورد کرونا دوره کمون (نهفتگی) طولانی 5 تا 14 روزه این بیماری است که در این مدت ممکن است فرد نداند مبتلاست، اما ناقل است و می‌تواند افراد زیادی را مبتلا کند. ماسک زدن برای این است که چنانچه شک دارید مبتلا شده‌اید یا نه، مانع انتقال آن به بقیه شوید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دوره آموزش آنلاین پیشگیری، کنترل و درمان اختلالات رفتاری در ایام بیماری کرونا

تصمیم گیری برای برگزاری نماز عید فطر با ستاد مبارزه با کرونا است

مساجد کشور از سه‌شنبه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باز می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha