یادداشت؛

آیا کرونا در حال تبدیل کردن دهکده جهانی به جهان هوشمند است؟

آیا کرونا در حال تبدیل کردن دهکده جهانی به جهان هوشمند است؟

سراج24، فاطمه صابری/ جهان بعد ازکرونا هرگز نمی تواند همانند قبل باشد. در بسیاری از نقاط جهان مرزها بسته شده است؛ فرودگاه ها، هتل ها، ساختارها ونهادهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی در حالت تعلیق قرار گرفته اند. زنجیره ی روابط انسانی پاره و بسیاری از آداب و رسوم اجتماعی در حال دگرگون شدن است. هزاران شغل خدماتی و کسب و کارهای کوچک، با آینده ای هولناک مواجه شده اند. پرسش قابل طرح در این شرایط این است که، آیا کرونا نیز همچون اپیدمی های جهانی، که پیامد‌های عمده‌ و تحولات چشمگیری بر جامعه بشری داشته اند، تحول تاریخی جدیدی را به دنبال خواهد داشت؟ یک فرضیه مهم و جدی در این رابطه که قابل طرح است و شواهد مؤید این مطلب است ، فرضیه تبدیل شدن دهکده جهانی به جهان هوشمند است؟

در طول پنج دهه اخیر، تحولات شگرفی در حوزه فناوری های اطلاعاتی، ارتباطاتی و مخابراتی، و هوش مصنوعی به وجود آمده است. دگرگونی هایی اساسی که ساختار نظام جهانی را به سمت فضای مجازی سوق داده است. و منجر به آن گردیده است که تجارت مبتنی بر فناوری اطلاعات از  سال ۱۹۹۱ به صورت جدی در چرخه سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشورها وارد و زمینه ساز هزاران هزار کسب و کار جدید شوند؛ و این بیان گر آن است عصر مجازی آغاز شده است؛ و شاید شیوع کرونا نوعی افتتاحیه رسمی و اجباری است، برای انتقال مردم جهان به عصر مجازی!

وقتی «طبقه جدید سرمایه داری» از بیل گیتس ، آمازون و سیلیکون ولی و غیره در آمریکا و جهان به وجود آمده اند؛ وقتی بی بی سی فارسی تیتر می زند: کرونا بیکار می‌کند، آمازون «استخدام». یا آنجا که پوتین در سال 2017 در دیدار با دانشجویان کشورش می گوید: حکمرانی جهان از آن کسی است که در زمینه هوش مصنوعی پیشتاز باشد؛ چرا که در آینده هوش مصنوعی تعیین‌کننده قدرت برتر جهان است. نشان می دهد جهان مجازی در حال غلبه یافتن و اثبات خود بر جهان حقیقی است. همه این شواهد و شواهد دیگر نشان می دهد، این فرضیه که جهان پس از کرونا جهان هوشمند است، خیلی دور از واقعیت نباشد. و شاید شیوع کرونا نوعی افتتاحیه رسمی و اجباری، برای انتقال غیر انسانی مردم جهان به برشی دیگر از نظام سرمایه داری و عصر مجازی باشد!

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

هزینه‌ 200 میلیون یورویی برای واردات واکسن‌های خارجی

کشوری که گزینه حمله نظامی همواره روی میز آن است، از حمله بیولوژیکی دریغ نمی‌کند

نتیجه نظرسنجی درباره «واکسن ایرانی» در کانال ضدایرانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha