یادداشت؛

امنیت انسانی و سیاه چاله‌های سازمان بهداشت جهانی

امنیت انسانی و سیاه چاله‌های سازمان بهداشت جهانی

سارج24، فاطمه صابری/ اولین جمله «درباره سازمان بهداشت جهانی» این جمله است، ما در حال ایجاد آینده ای بهتر و سالم تر برای مردم در سراسر جهان هستیم. و این نوید را می دهیم که ما با هم تلاش می کنیم تا با بیماری های قابل انتقال مانند آنفلوانزا و HIV و بیماری های غیر واگیر مانند سرطان و بیماری های قلبی مبارزه کنیم.

در حال حاضر جهان و سازمان ملل با یک محیط زیست عصبانی مواجه است که در حال به مخاطره انداختن سلامت و امنیت میلیارد ها انسان در سرار جهان است. نمونه هایی از مخاطرات امنیت انسانی غیر از جنگ ها در چهل سال اخیر ظهور بیماری های چون ایدز، ابولا، سارس، مالاریا، تب کریمه، آنفولانزای مرغی و خوکی و در حال حاضر هم اپیدمی جهانی کرونا است؛ که سلامت انسانی را به مخاطره انداخته است. به عنوان مثال ایدز در دهه 1980 میلادی که به کشته شدن 25 میلیون تن منجر شد و طبق آمارهای جدید، 33.2 میلیون نفر آلوده به ویروس ایدز هستند و تنها در سال 2007 میلادی 2.1 میلیون تن قربانی ایدز شدند. یا شیوع سریع ویروس آبولا در سال 2014 در برخی کشورهای غرب افریقا که نزدیک به 11000 کشته برجای گذاشت و شورای امنیت را بر آن داشت تا با تصویب قطعنامه 2176 شیوع گسترده  ویروس آبولا را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی اعلام کند.

این حجم از تهدیدات در حوزه سلامت و امنیت انسانی این مهم را پیش روی سازمان بهداشت جهانی قرار می دهد که در دهه های آینده باید تأملات راهبردی درباره امنیت و سلامت انسانی در جهان امروز انجام دهد و برای امنیت جمعی انسانی راه کارهای جدی تر و دقیق تری در دستور کار خود قرار دهد. و نیز به این فجایع محیطی و انسانی از این منظر نگاه کند که هیچ چیزی به عنوان یک فاجعهِ واقعاً طبیعی، وجود ندارد. ویروس ها، تمام وقت در حال جهش پیدا کردن هستند. اما در معرض خطر قرار گرفتن زندگی توسط جهش ویروسی، به اقدامات انسان بستگی دارد.

همه این را می دانند که سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی، بعد از جنگ جهانی به خصوص در چهل سال اخیر بعد از جنگ سرد، زیر نظم نئولیبرالیسم آمریکایی است. نئولیبرالیسم به دلیل تکیه و توجه به طبقه سرمایه داری شرکت ها و بهره وری تکاثر خواهانه از طبیعت و انسان، عملاً امنیت و سلامت انسانی، در اولویت اصلی او قرار ندارد؛ و آنچه برای او مهم است امنیت طبقه سرمایه داری شرکت ها و انباشت سرمایه است. و همین نگاه کافی است در دستور کار دولت ها قرار گیرد تا زمینه ساز یک بحران بهداشت عمومی گردد.
 
 آنجا که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در جریان شیوع ویروس کرونا علناً و رسماً به مردم اعلام کرد، دولتش قصد ندارد هیچ تعطیلی‌ای برقرار کند و کشور به کار خود ادامه می‌دهد. او همچنین به مردم اعلام کرد باید در انتظار «مردن عزیزانشان» باشند.
 مشابه این موضع گیری در میان سران آمریکا هم قابل مشاهده بود. توئیت بسیار جالب ترامپ چند روز قبل از اینکه مجبور شود اهمیت موضوع کرونا را به رسمیت بشناسد، این موضوع را شفاف تر خواهد کرد. او در این توئییت بیان کرده بود، در همین زمستان 37 هزار نفر از آمریکایی‌ها به خاطر آنفلوآنزا کشته شدند و خبری از تعطیلی صنایع و ضرر به اقتصاد آمریکا نبود.

آنچه در سراسر آمریکای شمالی و جنوبی و اروپا در جریان اپیدمی کرونا رخ داد نتیجه همین نگاه تکاثرخواهانه نئولیبرال به سلامت و امنیت انسانی بود. و دیدیم که کشورهایی چون ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، انگلیس و خود آمریکا به دلیل پیروی ازسیاست ها نئولیبرالی چگونه با بحران بهداشت عمومی مواجه شدند.

 بنابراین خطر اصلی که امنیت زمین و انسان را مورد تهدید قرار می دهد، بی‌توجهی به رابطه‌ نامتعادل و مصرف‌گرایی بی‌رویه انسان‌ها علیه طبیعت دانست. و منشأ اصلی آن را باید در مکاتب بشری منبعث از خرد الهی جستجو کرد. شاید زمان آن رسیده بار دیگر خرد اصیل بر مناسبات جهان حاکم شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha